Katasztrófavédelem

2024.04.28. 18:05

Bronzérmes lett a jászkunsági csapat a műszaki mentőversenyen – galériával

Százhúsz tűzoltó, a területi versenyek legjobb csapatai mérték össze tudásukat a kétnapos országos megmérettetésen a héten.

Kovács Berta

A minap Dunaföldváron, a Bogos-Trans Kft. telephelyén megrendezett ünnepélyes eredményhirdetéssel zárult a IV. Országos Műszaki Mentőverseny. 

űszaki mentőverseny,bronzérem,jászkunság,katasztrófavédelem
Százhúsz tűzoltó mérte össze tudását és erejét
Fotó: Szőke Péter

Április 24-én és 25-én húsz csapat százhúsz tűzoltója mérte össze tudását és erejét. A kétnapos versenyre a márciusi területi fordulók legjobbjai jutottak el – tájékoztatott Németh Ádám tűzoltó főhadnagy, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

A versenypályákon a csapatok hasonló helyzetekkel szembesültek, mint amilyeneknél nap mint nap az éles helyzeteknél is szembesülnek. A közlekedési baleseteknél végzett tűzoltói beavatkozások szakszerű bemutatása mellett versenynek az is célja volt, hogy a résztvevők a feladatok során tapasztalatokat szerezzenek, és azokat megosszák egymással.

Sorsolás döntötte el, hogy az egyes csapatoknak milyen szituációval, azaz szimulált közlekedési balesettel kellett megbirkózniuk. A pontozásnál a verseny bírái figyelembe vették, hogy a tűzoltórajok miként használták a szakfelszereléseket, mennyire volt összehangolt a csapatmunka, hogyan kezelték a vágó és feszítő adaptereket. Pontozták továbbá a felderítést és a beavatkozáshoz választott taktikát is. A zsűri a csapattagok közötti kommunikáció és a szakszerű rádióforgalmazás mellett a sérült szakszerű ellátását is kiemelt figyelemmel követte. Vizsgálták, hogy a tűzoltóegységek felismerték-e az adott sérülést, illetve hogy a megfelelő ellátásban részesítették-e a sérültet. A szimulált műszaki mentés szakszerű végrehajtása mellett az idővel is meg kellett küzdeniük a tűzoltórajoknak, ugyanis egy stopper mérte az irányítóból, illetve négy beosztott és egy medic képzettséggel rendelkező tűzoltóból álló hatfős csapat munkáját.

A verseny második napján a tűzoltók különböző szakmai bemutatókon vehettek részt. Juhász Károly tűzoltó alezredes, a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársa az elektromos járműveknél bevethető oltólándzsa eddigi használata során szerzett tapasztalatokat osztotta meg az érdeklődőkkel. Kalocsa Márió tűzoltó őrmester, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársa a napelemes rendszerek oltási lehetőségeiről számolt be a publikumnak. Dombrády Gábor tűzoltó alezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól az erdőtűzoltásra fejlesztett eszközöket, míg Egyed Lajos tűzoltó alezredes, a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság delegáltja a gyakorló gázpalackot és annak alkalmazási lehetőségeit ismertette a jelenlévőkkel.

A versenycsapatoknak járó díjakat Fülep Zoltán tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője adta át.

A kétnapos versenyt követően a dobogó legfelső fokára a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság csapata állhatott fel. A második helyet a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság csapata szerezte meg, míg a verseny harmadik helyezésének a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság csapata örülhetett.

A vármegyei egységet a szolnoki hivatásos tűzoltó-parancsnokság tűzoltói alkották: Maródi Tamás tűzoltó főhadnagy, Bozsó Dávid tűzoltó zászlós, Hajdú Attila tűzoltó főtörzsőrmester, Kardos Zoltán tűzoltó főtörzsőrmester, Kovács László tűzoltó főtörzsőrmester és Szabó Dénes tűzoltó törzsőrmester. 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában