Közélet

2015.04.01. 07:32

Még hetvenévesen is dolgoznunk kell?

A magyarok 77 százaléka véli úgy, hogy még nyugdíjas korában is dolgoznia kell, de gondot jelenthet, hogy a munkavállaló aktív életpályája gyakran hosszabb, mint egy szakma élettartama.

Szoljon.hu

watchmaker

Fotó: Getty Images/iStockphoto

Közismert jelenség, hogy a fejlett társadalmakban folyamatosan növekszik az idősek aránya. Az Eurostat előrejelzései szerint az Európai Unió 28 tagállamában a 65 évnél idősebbek 2013 elején mért 18,2 százalékos aránya 2050-re 28,1 százalékra emelkedik, miközben az aktívak részaránya 66,2 százalékról 56,9 százalékra csökken. Sok nyugdíjas időskori megélhetése azonban nem látszik biztosítottnak. Randstad Workmonitor kutatása szerint a magyarok 77 százaléka arra számít, hogy a nyugdíjkorhatár elérése után is dolgoznia kell majd, hogy meg tudjon élni. Minden hatodik válaszadó úgy látja, hogy valószínűleg csak 70 éves kora után hagyhatja abba a munkát, mindössze a megkérdezettek 41 százaléka mondta, hogy 65 éves korára végleg visszavonul.


– Amíg csak képes vagyok rá, szeretnék dolgozni – vallotta a hetvenedik évét taposó Csikós Sándorné Marika, aki a család vállalkozásában mai napig is nélkülözhetetlen. Hivatalosan „adminisztrátor" pozícióban ő foglalkozik a számlákkal, ő szervezi a gépek javíttatását, de van, amikor titkárnői tennivalókat is ellát vagy ügyfeleket is kalauzol, ha a fiának halaszthatatlan dolga akad. – Tudja, a magam korú már türelmesebb, nem rohan sehová. Meg aztán családtag vagyok, rám lehet bízni a bizalmas adatokat is. Évek hosszú során sok mindenbe beletanultam, pedig papírom csak egy gimnáziumi érettségiről van. De megtanultam számítógépezni is, hisz haladni kell a korral, ma már bárminek utána tudok nézni a neten; ilyesmire a gyerekek úgysem érnek rá. És azért is jó, hogy még dolgozom, mert így nap mint nap találkozom szeretteimmel, amúgy meg lehet, hónapokig se látnám őket. Megélhetési gondom az nincs! – nevetett Marika. – Otthon ülve úgyis csak unatkoznék.


A jászberényi Ilike viszont alacsony nyugdíja miatt kénytelen dolgozni, máshogy nem tudná kifizetni a számlákat.
– Irodákat takarítok esténként, bár egyre nehezebben bírom, de mit csináljak, kell a pénz – sajnálkozott. – A fiatal kislányokkal szemben én legalább alapos vagyok, így remélem, még sokáig megtart a főnököm, nem úgy, mint ahol harminc évet lehúztam, ott létszámcsökkentés címén kirúgták az összes ötven fölötti dolgozót. Akkor voltam hatvan...


– Nagyon sok a fiatal, a pályakezdő, de a tapasztalt, idősödő, akár nyugdíjas munkavállalók motiváltságával, feladatorientáltságával nem vehetik fel a versenyt – nyilatkozta dr. Lits József, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének megyei elnöke. – Ők tényleg elkötelezettek, a feladat megoldását tartják szem előtt, nem azt nézik, mint a pályakezdők, hogy mikor ér véget a munkaidő. De szem előtt kell tartaniuk az élethosszig tartó tanulást, hogy ne maradjanak le a szakmai ismeretek terén. Tény, hogy sok idősebb munkavállaló nem kezeli biztonsággal a számítógépet, de legalább van bennük akarat. Akinek viszont elavul a szakmája vagy váltania kell, nagyon figyelemmel kell kísérnie, milyen lehetőségek adódnak új ismereteket tanulni, OKJ-s végzettséget szerezni. Sajnos, szembesülünk vele, hogy sok ötven felettit a kora miatt leépítenek, pedig ezzel a lépéssel a munkaadók járhatnak rosszul, hiszen még egy 50-60 éves szakmunkás is teljesen jól el tudja látni a feladatát és megbecsülésnek örvend fiatalabb kollégái körében. Viszont nálunk csak a multiknál léteznek az idősebb korosztály foglalkoztatását segítő programok – összegezte dr. Lits József.


A Randstad Workmonitor szerint Magyarországon a munkáltatók 39 százalékánál van az 55 év felettiek hosszú távú foglalkoztatását célzó program, ami kicsit alacsonyabb a globális átlagnál.
A felmérésből az is kiderül, a magyarok többsége szerint az 55 évnél idősebb kollégák is ugyanolyan hatékonyan tudják végezni a munkájukat, mint a fiatalok, és betegszabadságot sem vesznek ki gyakrabban, mint a 35 év alatti munkatársak. Ugyanakkor a megkérdezettek nagy része egyetértett abban, hogy az idősebbeknek már nehéz új ismereteket szerezniük, ami kihathat a munkavégzésre is.
Tényleg nehezebben tanulnak az idősebben? Bizonyos dolgokat valóban, ha nem folyamatosan frissített szakismeretekről van szó. A szolnoki Karakter Számítástechnikai, Elektronikai Kft. évek óta tart munkaügyi központnak is ECDL képzéseket.
– Korábban egy csoportba kerültek az idősebbek a 20-22 évesekkel, ami sem a tanulóknak, sem az oktatóknak nem volt jó, csak kínlódtak – mutatott rá Ungvári Sándorné, tanfolyamszervező. – A fiatalok már a számítógépes világba születtek bele, halálra unták magukat, míg a gépet korábban soha nem használó ötven felettieknek azt oktattuk, hogyan kapcsolják be a gépet, hogyan kell kattintani, hogyan nyissanak meg egy dokumentumot. Emberfüggő, hogy ki milyen könnyen boldogul, de az a tapasztalat, hogy akinek nincs egy alapképzettsége, vagy csak a nyolc általánost járta ki, sosem tudja igazán behozni a lemaradást. A motiváció is fontos, és lehet, hogy valaki csak azért jár tanfolyamra, mert azalatt pénzt kap, de nem érdekli.

Fontos, hogy képezzék magukat

– Sokan megróják az olyan vállalkozót, aki nem szeret ötveneseket foglalkoztatni. Én sem – ismerte be egy szolnoki kisvállalkozás első embere. – Azt azonban tudni kell, hogy van az éremnek egy másik oldala is. Sokan elülnének korábbi babérjaikon és egyáltalán nem törik magukat, hogy frissítsék tudásukat. Nyilván szívesebben foglalkoztatok én is olyan munkást, akinek nem okoz gondot, hogy bevezesse a számítógépes nyilvántartásba az anyagfelhasználást vagy hajlandó legyen megismerkedni egy teljesen új gép használatával, és nem azon problémázik, hogy ő nem ezt tanulta annak idején.

-->

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!