2018.10.10. 16:37
Súlyos következményei lehetnek az USA és Kína közti vitának
Jelentősen, 17,5 százalékkal eshet vissza a világkereskedelem volumene, ha teljeskörű kereskedelmi háborúvá szélesedik az Egyesült Államok és a Kína közötti vita – erre figyelmeztetett a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) vezetője szerdán.
A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank szokásos éves találkozóján, amelyet idén az Indonéziához tartozó Bali szigetén rendeztek meg, az egyik konferencián tartott felszólalásában Roberto Azevedo, a WTO főigazgatója rámutatott, hogy a világgazdaság növekedésének üteméből akár 1,9 százalékpontot is elvehetnek a kereskedelmi viszályok.
Az IMF elemzői kimutatták, hogy Kína és az Egyesült Államok gazdasága megérezte a vámháborút: az Egyesült Államok eddig 250 milliárd, Kína pedig 110 milliárd dollár értékű árumennyiségre vetett ki pótvámot, aminek következményeként az amerikai gazdaság 0,9 százalékpontot, a kínai pedig 0,6 százalékpontot veszít növekedési ütemből.
Azevedo hangsúlyozta, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi háború még nem vált teljeskörűvé. „Úgy látom, hogy még nem értük el azt a szintet” – mondta a főigazgató, megállapítva, hogy a felek közötti konstruktív párbeszédnek jelei sincsenek.
A WTO vezetője egyúttal jelezte, nyitott az Egyesült Államok és Donald Trump elnök azon követeléseire, hogy hajtsanak végre reformokat a globális kereskedelmi rendszerben. „Ez mindenképp megtörténik” – fogalmazott a brazil diplomata, aki ugyanakkor elismerte, hogy a multilaterális kereskedelmi szervezet tagállamainak álláspontjai erősen különböznek egymástól e kérdéskörben.
Christine Lagarde, az IMF főigazgatója arra szólította fel az országokat, hogy
ne szétzúzzák, hanem javítsák meg a világkereskedelmi rendszert.
A kereskedelmi feszültségek enyhítését szorgalmazva Lagarde hangsúlyozta, hogy közösen kell dolgozni a gazdasági növekedést fenyegető kereskedelmi viták megoldásáért.
„Egy évvel ezelőtt azt mondtam, hogy akkor kell a tetőt megjavítani, amikor hétágra süt a nap. De nem sok tetőt javítottak meg, sok ország csak ült a babérjain”
- hangoztatta a főigazgató, leszögezve, hogy most, amikor a felfelé ívelés után stagnál a növekedés, lépéseket kell tenni.
A Nemzetközi Valutaalap kedden közzétett világgazdasági prognózisában két év óta először rontotta idei és jövő évi növekedési előrejelzését a tavasz óta erőteljesebben jelentkező kockázatok miatt, és összehangolt makro-, illetve mikroszintű intézkedéseket javasolt a gazdaságok belső ellenálló képességének megerősítésére.
Az új előrejelzés szerint idén és jövőre 3,7 százalékkal bővülhet a világ hazai összterméke (GDP), ami 0,2 százalékponttal alacsonyabb az áprilisi prognózisban szereplő adatoknál. A világkereskedelmi forgalom növekedési üteme idén 4,2 százalékra, jövőre 4,0 százalékra lassulhat a tavalyi 5,2 százalékról. A kereskedelmi forgalom idei növekedési ütemét a tavaszi prognózishoz képest 0,9 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,7 százalékponttal csökkentette az IMF.