2025.02.25. 11:00
Ismerje meg a leghíresebb magyar Oscar-díjasokat
Köztudott, hogy a magyar filmesek és alkotók hosszú évtizedek óta meghatározó szereplői a nemzetközi filmiparnak. Munkájukért több alkalommal ítéltek oda rangos filmes elismeréseket, köztük az Oscar-díjat is. Bemutatjuk azokat a hazai filmeseket és magyar származású hollywoodi szakembereket, akik nem véletlen kaptak aranyszobrocskát!

Díszletként használt Oscar-szobor az Oscar-díjak 96. átadási ünnepségét követő kormányzói bál menüjét ismertető sajtótájékoztatón Los Angelesben 2024. március 5-én
Forrás: MTI
Fotó: Allison Dinner
A legendás Oscar-díjat még a hangosfilm hajnalán alapították. Az első átadógálát 1929. május 16-án tartották a hollywoodi Roosewelt hotelben. Hivatalos megnevezése Akadémiai-díj, mivel az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia tagjai ítélik oda. A 35 centiméter magas, 24 karátos arannyal bevont szobor közismert nevét 1931 óta használják. Az első évtizedekben szinte kizárólag amerikai filmeket díjaztak, de 1956-tól bevezették a legjobb idegen nyelvű film (2019 óta a legjobb nemzetközi film) kategóriáját, melyet eddig két magyar alkotás kapott meg: a Mephisto (1982-ben) és a Saul fia (2016-ban). Az Oscar-díjat számos magyar és magyar származású alkotó is elnyerte.

Forrás: Nemzeti Filmintézet
Magyar kötődésű Oscar-díjak
Magyarország a filmművészet terén nagy hatást gyakorolt a világra. Az Amerikai Filmakadémia által évente odaítélt Oscar-díjat több magyar alkotás és filmes szakember is elnyerte az évtizedek során. Mi is készülünk a legnagyobb filmes díjátadóra, így most bemutatjuk azokat a magyar filmeket, amelyek Oscar-díjat kaptak, valamint azokat a magyar származású filmes szakembereket, akik Hollywoodban váltak világhírűvé.
Magyar filmek, amelyek Oscar-díjat nyertek
A legjobb nemzetközi (korábban idegen nyelvű) film kategóriában, valamint az animációs és rövidfilmes kategóriákban több magyar alkotás is elnyerte a világ legjelentősebb filmes elismerését.
A légy (1980) – Rófusz Ferenc
- Kategória: Legjobb animációs rövidfilm
- Oscar-díj éve: 1981
- Rendező: Rófusz Ferenc
A légy című rövid animációs film az első magyar alkotás, amely Oscar-díjat kapott. A film különlegessége, hogy egy olyan légy szemszögéből mutatja be a világot, amely egy szobában repked, míg halálos csapást nem kap. A film teljesen dialógusmentes, a történetet csupán a képek és a hanghatások mesélik el. Rófusz Ferenc alkotása egyedülálló technikai megoldásaival és eredeti látásmódjával vívta ki a Filmakadémia elismerését.
Mephisto (1981) – Szabó István
- Kategória: Legjobb idegen nyelvű film
- Oscar-díj éve: 1982
- Rendező: Szabó István
A Mephisto volt az első magyar nagyjátékfilm, amely Oscar-díjat nyert. A film Klaus Mann azonos című regényének adaptációja, és egy német színész, Hendrik Höfgen történetét mutatja be, aki a náci rendszer alatt igyekszik a karrierjét építeni. A főszerepet a legendás Klaus Maria Brandauer alakítja. A film komoly társadalomkritikai és morális kérdéseket feszeget, és az egyik legfontosabb magyar filmalkotásként tartják számon.
Saul fia (2015) – Nemes Jeles László
- Kategória: Legjobb idegen nyelvű film
- Oscar-díj éve: 2016
- Rendező: Nemes Jeles László
A Saul fia története az auschwitzi koncentrációs táborban játszódik, és egy Sonderkommando tagjának sorsát követi végig, aki egy kisfiú holttestét a saját fiának véli, és mindent megtesz azért, hogy megfelelő temetést biztosítson neki. A film különlegessége, hogy egy rendkívül szűk kameraállásból követi végig a főhős mozgását, ezzel egyedi filmnyelvet teremtve. A világ számos filmfesztiválján, köztük Cannes-ban is díjat nyert, és végül elhozta a magyar film második Oscar-díját.
Mindenki (2016) – Deák Kristóf
- Kategória: Legjobb élőszereplős rövidfilm
- Oscar-díj éve: 2017
- Rendező: Deák Kristóf
A Mindenki egy megható történetet mesél el egy iskolai kórusról, ahol a tanárnő a tehetségtelenebb diákokat arra kényszeríti, hogy csak tátogjanak az éneklés helyett. A film központi üzenete az összetartás és az igazságért való kiállás, amely minden korosztály számára érvényes tanulságot hordoz. A film elnyerte az Oscar-díjat, amellyel ismét világszinten elismerték a magyar filmgyártás minőségét.
Magyar származású filmesek, akik Oscar-díjat nyertek
Nemcsak magyar filmek, hanem magyar származású filmes szakemberek is jelentős sikereket értek el Hollywoodban.
Michael Curtiz (Kertész Mihály)
- Film: Casablanca (1942)
- Kategória: Legjobb rendező
- Oscar-díj éve: 1944
Michael Curtiz, eredeti nevén Kertész Mihály, Hollywood egyik legnagyobb rendezője volt. A klasszikus Casablanca című filmjéért kapta meg az Oscar-díjat, amely Humphrey Bogart és Ingrid Bergman ikonikus alakításával máig az egyik legnagyobb filmes mesterműnek számít.
George Cukor
- Film: My Fair Lady (1964)
- Kategória: Legjobb rendező
- Oscar-díj éve: 1965
George Cukor, aki magyar származású családban született, az egyik legelismertebb hollywoodi rendező volt. A My Fair Lady című musical filmváltozatáért kapta meg az Oscar-díjat, amely Audrey Hepburn főszereplésével vált legendássá.
László Kovács és Zsigmond Vilmos
Mindkét magyar operatőr világszerte elismert volt Hollywoodban.
- Zsigmond Vilmos Oscar-díjat nyert a Harmadik típusú találkozások (1977) című film operatőri munkájáért.
- László Kovács többek között a Szelíd motorosok (1969) operatőreként vált világhírűvé.
Adolph Zukor és William Fox (Fuchs Vilmos)
- Adolph Zukor volt a Paramount Pictures alapítója, aki életmű-Oscart kapott a filmes iparra gyakorolt hatásáért.
- William Fox (Fuchs Vilmos) a 20th Century Fox stúdió alapítója volt, amely máig az egyik legnagyobb filmes vállalat.
Forrás: Life.hu