Elismerés

2024.10.31. 21:00

Átadták a Károli Gáspár-díjakat

A tudomány és a keresztény vallás, az istenhit nem állítható szembe egymással, ezek sokkal inkább egymás kiegészítői – mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten, a Károli Gáspár-díjak átadásán.

MW

Imre Mihály irodalomtörténész (b) és Hafenscher Károly lelkész (j) kapta idén a Károli Gáspár-díjat

Forrás: Soltész Miklós Facebook-oldala

Soltész Miklós úgy fogalmazott: a tudomány része egyházainknak, amit sokan próbálnak megcáfolni, szembeállítva ezzel az egyházat a tudománnyal. „Nekünk feladatunk és kötelességünk ezt cáfolni a teológián és az egyetemeinken keresztül”.

Az államtitkár szerint „ha mi, keresztény emberek nem fogunk össze, akkor előbb-utóbb olyan mértékben szorítanak minket háttérbe, ahogy ezt a Nyugat-Európában élő hittestvéreink már tapasztalják”.

Soltész Miklós kiemelte:

az egyházi díjak arra is rávilágítanak, hogy bármilyen támadás éri is az egyházakat, azoknak kiemelkedő jelentőségük van a társadalmi szerepvállalásban.

Rávilágítanak arra is, hogy a tudomány és az istenhit nem szemben áll egymással, hanem sokkal inkább segíti és kiegészíti egymást, valamint arra is, hogy a teremtett világ értéke, tanítása mennyire örök, és mennyire átmeneti az a sok-sok ideológiai irányzat, amely a teremtett világ értékeit próbálja felborítani, tagadni, rombolni.

Emeljük fel a fejünket, hiszen egy-egy ilyen kitüntetés is azt mutatja, hogy a keresztény értékeket nem lehet kitörölni a világ sodrából. Csak erre lehet támaszkodni, mert minden más elhullik, a kereszténység örök

– fogalmazott Soltész Miklós.

Lelkész, és irodalomtörténész kapta idén a Károli Gáspár-díjat

Idén Károli Gáspár-díjban részesült Hafenscher Károly lelkész, a Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinatának lelkészi elnöke.

Hafenscher Károly az evangélikus egyház liturgiai, egyházzenei és istentiszteleti életének elméleti és gyakorlati teológiai megalapozásában, valamint az egyház teológiai üzenetének a társadalom felé való közvetítésében vállalt kiemelkedő szerepe elismeréseként vehette át a díjat.

Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője laudációjában arról beszélt, hogy a „közös tanúságtétel” az, ami Hafenscher Károly evangélikus egyházon belüli, de abból mégis hangsúlyosan kitekintő, embereket megszólítani akaró, a missziói parancsot komolyan vevő szolgálatát jellemzi.

Krisztusra mutatni, emberekbe invesztálni – nem főnökként, hanem testvérként, nem szentként, hanem gyarló emberként. Mindezt tudományos igénnyel, komolyan véve a teológiát, mint tudományt, de mindig felismerve a Jóisten és Luther Márton humorát

– fűzte hozzá Prőhle Gergely.

Kiemelte: kevesen vannak, akik az evangélikus egyház életét és közéletben elfoglalt helyét olyan jól ismerik, mint Hafenscher Károly. Egy ilyen gazdag élet nem nélkülözi a konfliktusokat sem, az egyház élete nem mindig „kegyes mosolyoffenzíva”, ami nem jelenti azt, hogy valakit ne a hite és egyházszeretete vezetne a mindennapokban – hangoztatta Prőhle Gergely.

Szintén átvehette a díjat Imre Mihály irodalomtörténész, a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom és Kultúratudományi Intézetének professor emeritusa, aki a kora újkori magyar protestáns műveltség irodalom- és művelődéstörténeti vonatkozásainak feltárásához jelentős mértékben hozzájáruló tudományos és oktatói munkássága elismeréseként részesült a díjban.

Győri János, a Tisztántúli Református Egyházkerület közgyűjteményeinek igazgatója Imre Mihályt méltatva azt mondta, Imre Mihály minden megnyilvánulását a hivatástudat és igényesség jellemzi. Bármiről beszél, sugárzik szavaiból a tárgy szeretete és a hitelesség. Kivételes adottsága, hogy szóban is nyomdakészen fogalmaz, ugyanakkor sem tudósként, sem tanárként nem zárkózik be az irodalom elefántcsonttornyába, hanem az egyetemes művelődés részeként értelmezi azt.

Felekezeti feszültségekkel terhelt témák kutatása során elfogulatlan tud maradni, így a tudomány eszközeivel akaratlanul is sebeket gyógyít, jelezve, hogy a valamikor egymásnak feszülő nézetek együttesen alakították nemzeti önismeretünket

– fogalmazott Győri János.

Mint mondta: Imre Mihályt kimagasló tudományos felkészültsége, az irodalom iránti szenvedélyes szeretet teszi iskolateremtő egyéniséggé egy olyan korban, amikor a humán tudományosság terén nem könnyű iskolát teremteni.

A Károli Gáspár-díjat 1997-ben alapította az akkori kulturális minisztérium, és azóta évente egyszer adják át olyan embereknek, akik a hittudományok területén maradandót alkotva gazdagították a magyar vallásos és szellemi életet, valamint kimagasló eredményeket értek el a biblikus tudományok terén.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!