2025.05.16. 12:53
Jókai 200: újabb pályázatokkal is tisztelegnek az író munkássága előtt
Országszerte számos programmal emlékeznek a magyar irodalom egyik legnagyobb alakjának élete és munkássága előtt. A Jókai 200 emlékévben pályázatokat is meghirdettek. A legújabb, jelentős pénzjutalommal járó kiírásokat a Kertész Imre Intézetben ismertették.

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (k) a Jókai 200 emlékév kapcsán tartott sajtóeseményen a Kertész Imre Intézetben 2025. május 15-én. A rendezvényen bejelentették, hogy az intézet az emlékévhez kapcsolódóan meghirdet egy dráma- és színműíró, valamint egy képzőművészeti pályázatot. Mellette Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója és Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTKA) főigazgatója
Forrás: MTI
Fotó: Bruzák Noémi
A Kertész Imre Intézetben, még márciusban ismertették a Jókai 200 emlékévben meghirdetett, jelentős pénzjutalommal járó filmes pályázatokat (a forgatókönyvírói, fikciós, illetve dokumentumsorozat kategóriákban, amelyekre október 30-ig várják a pályaműveket) – írja a Magyar Nemzet.

Fotó: Bruzák Noémi / Forrás: MTI
A pályázatok palettája újabb művészeti ágakkal bővült,
ennek részleteit csütörtökön a Kertész Intézetben ismertette Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTK) főigazgatója, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, valamint Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója.
Jókai Mór minden gondolata, minden szava és minden cselekedete a magyar nemzettel, a magyar identitásunkkal mutat összefüggést. Mikor, ha nem most van leginkább szükségünk arra, ebben a felbolydult, morajló világban, hogy büszkén kiálljunk és büszkén mondjuk azt, hogy magyarok vagyunk, magyarok leszünk? Merthogy magyarnak lenni küldetés, magyarnak lenni büszkeség és imádság
– méltatta beszédében a legmagyarabb írót Hankó Balázs. Mint mondta, Jókai kivételes tehetségével, hazaszeretetével és sokrétű munkásságával bármikor képes irányt mutatni.
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy
fontos Jókait a mindennapok részévé tenni, amiről jelenleg is 1200-nál több közterület, intézmény, illetve szobor tanúskodik, amelyek a nevükben őrzik Jókait, a róla elnevezett utcák és utak pedig csaknem 605 kilométert tesznek ki.
Schmidt Mária ehhez kapcsolódva jelentett be egy felhívást, amelynek célja személyes történeteken keresztül bemutatni ezt a kapcsolatot. Elsősorban rövid, amatőr videós esszéket várnak, a részletekről a Kertész Intézet honlapján tájékozódhatnak majd a felhívások között.
Kevés az olyan író, aki minden területen olyat alkotott volna, amivel érdemes foglalkozni, de Jókai Mór ilyen volt, és ezért könnyű beleszeretni. Jó lenne, ha ezt a fiatalabb generáció is megismerné, mert mindenki találhat benne olyat, ami megszólítja, ami neki fontos
– mondta, arra utalva, hogy nemcsak Jókai, hanem az olvasás fontossága is jelentősen visszaszorult a digitális korban, a felhívás viszont pont a digitalizáció oldaláról fogja meg az írófejedelmet, mivel a videók egy interaktív térképen lesznek majd megtekinthetők.
Jókai 200 – komoly összegeket lehet nyerni a legújabb pályázatokon
Az eseményen Vidnyánszky Attila és Baán László beszélt az új pályázati lehetőségekről.
A mozgókép után ugyanis a dráma és a képzőművészet területei is bekapcsolódnak a Jókai-emlékévbe.
Jókai terebélyes regényeit nem magától értetődő színházi eszközökkel átölelni, ennek ellenére Jókai jelen van, csak A kőszívű ember fiaiból létezik három-négy zenés mű
– mondta Vidnyánszky Attila, aki abban bízik, hogy Jókai és a pályázat felfrissíti a színházak repertoárját. A pályázat keretei elég tágak, egyaránt várnak Jókaihoz vagy a Jókai-művekhez kapcsolódó, illetve a Jókai-életműből inspirálódó munkákat is.

Fotó: Bruzák Noémi / Forrás: MTI
Baán László egy történelmi anekdotával emlékezett vissza rá, hogy Jókainak nemcsak az íráshoz, hanem a képzőművészethez is megvolt a tehetsége. Tizenhat évesen még inkább festőként képzelte el magát, és ez tulajdonképpen meg is adja a direkt kapcsolatot a képzőművészettel, nem véletlenül jellemzők Jókaira az erős festői képek.
A Szépművészeti Múzeum, a Nemzeti Színház és a KKETTK közös pályázatának szintén nincs sok megkötése.
A pályázat a képzőművészet teljes spektrumára vonatkozik, tehát lehet grafika, festmény vagy installáció is, de nem tartom kizártnak, hogy rengeteg nonfiguratív mű is beérkezik, ami a képzettársításokon keresztül jut el Jókaiig. Tehát nincsenek műfaji kötöttségek, kíváncsian várjuk a munkákat
– ismertette a részleteket.
A Jókai 200 képzőművészeti pályázat összdíjazása (bruttó) hatmillió forint, míg a dráma- és színműíró pályázaté 12 millió forint. A korábban kiírt filmes pályázatokon, három különböző kategóriában összesen 42 millió forinton osztozik az első három helyezett. Részletek a Jókai 200 honlapján.
A Magyar Nemzet eredeti cikkét itt olvashatja el.