2024.08.14. 19:55
Különleges nevet kapott a Tiszából kifogott vörösfülű ékszerteknős – videóval
Állati jó kalandok, élménydús programok színesítik a Jászberényi Állat- és Növénykert nyári zoo táborait. A minap a zoo-doktor foglalkozásán jártunk, ahol a gyerekek szemügyre vehették azt a vörösfülő ékszerteknőst is, amit a Tiszából fogtak ki a szolnoki természetvédők. Rendhagyó névadó keretében eldőlt, hogy a tiltólistán szerepelő állat a Stefánia nevet kapja.
A több mint két évtizedes hagyománnyal rendelkező napközis nyári zoo tábort idén is kilenc turnusban szervezi meg a Jászberényi Állat- és Növénykert, ahol az általános iskolás gyerekek élményekkel teli zoopedagógiai foglalkozásokon ismerkedhetnek meg az állatkert lakóival, az állatgondozók munkájával. Az augusztus 5-től 9-ig tartó tábor idején új jövevény, egy vörösfülű ékszerteknős érkezett a zoo-ba.
A Stefánia nevet kapta a jászberényi állatkert új jövevénye, a vörösfülű ékszerteknős
Minapi ottjártunkkor éppen a Zoodoktor tanácsai állatokról gyerekeknek című foglalkozásra készülődtek a táborozók. Dr. Venczel Edit állatorvos tartott interaktív előadást, melyben bemutatta az állatkerti állatorvosok feladatait. Ahogy arról korábban hírportálunkon beszámoltunk, a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület tagjai az elmúlt héten egy vörösfülű ékszerteknőst csapdáztak a Tisza szajoli szakaszán.
Az idegenhonos, invazív EU tiltólistás teknőst a jászberényi állatkertbe szállították, ahol a szakszerű ellátást követően karanténba helyezték. A zoo táborban dr. Venczel Edit és „kis asszisztensei” gondosan szemügyre vették a páncélos állatot, hogy megállapítsák a nemét.
Kiderült, hogy a vörösfülű ékszerteknős nőstény, így a gyerekek javaslata alapján a Stefánia nevet kapta.
A névadó után Stefit az állatkert állatorvosa egyedi azonosítóval, mikrochippel látta el.
Játékos, élményekkel teli programokon keresztül hívják fel a figyelmet a természetvédelem fontosságára
A zoo táborban a gyerekek olyan életre szóló élményekkel és tudással gazdagodhatnak, amelyek később akár pályaválasztásukat is meghatározzák. Sárközi Tamás, az állatkert igazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy a tábor programjának összeállításában azok a táborvezetők vesznek részt, akik évek óta közreműködnek a lebonyolításban. Hangsúlyozta:
figyelembe veszik a gyerekek igényeit, mindig vannak új ötletek, amelyeket igyekeznek beépíteni a programba és általában külső szolgáltatókkal is együttműködnek.
Fontos szerepet kap többek között a környezettudatos szemlélet és gondolkodásmód erősítése, de a felelős állattartással kapcsolatban is bővíthetik tudásukat a táborozók.
Ebben az évben is rengeteg érdekesség várta a „kis gondozókat”, akik megismerték egyebek mellett:
- az állatkertek szerepét a fajmegmentő programokban,
- testközelből pillanthattak be például a halak és egyéb vízi élőlények, valamint
- a hüllők és a kétéltűek életébe.
A táborozók Tiszafüredre is eljutottak, ahol felfedezhették a Tisza-tó élővilágát
Miután részletes tájékoztatást kaptak az állatgondozói feladatokról, a gondozók segítségével ők is bekapcsolódhattak a rágcsálók ebédjének összekészítésébe és az etetésbe.
Az ötnapos tábor során a lurkók izgalmas látványetetéseken, tartalmas interaktív ismeretterjesztő előadásokon, gyermekjóga és kézműves foglalkozáson vettek részt. Már hagyománynak számít az egynapos kirándulás Tiszafüredre, a Szabics Kikötő és Szabadidőparkba, ahol csónaktúrán és gyalogtúrán fedezték fel a Tisza-tó különleges növény és állatvilágát.
Madárgyűrűzési bemutatón is jártak a farmosi Madárvártán. A rekkenő hőségben mindig nagy népszerűségnek örvend a „macifagyi” elkészítése és Macika, a barnamedve látványetetése a hűsítő finomsággal. A nyári szünetben Jászberény német testvérvárosából, Vechtából is érkeztek gyerekek az állatkerti táborba, augusztusban pedig Jászberény kárpátaljai testvértelepüléséről, Técsőről fogadnak táborozókat.