Biztonsági praktikák

2024.12.05. 21:45

Nem mindegy, hová dugjuk! Mi a biztonságosabb? A fali konnektor vagy a hosszabbító?

Nem mindegy, hová dugjuk! Talán nem is gondolnánk, de vannak olyan háztartási eszközök, melyeknél nem mindegy, hogy közvetlenül a konnektorba vagy hosszabbítóba, elosztóba csatlakoztatjuk. Biztonságosabb a fali konnektor? Hogy melyek ezek az eszközök? Most eláruljuk!

A szakértők szerint a legjobb, ha minden háztartási eszközhöz külön konnektort használunk, főleg a nagy fogyasztásúak esetében. Ez a gyakorlatban szinte lehetetlen, különben miért találták volna fel a hosszabbítókat? Ezért érdemes megjegyezni egy lényeges szabályt: az egyidejűleg csatlakoztatott eszközök teljesítménye nem haladhatja meg a konnektor megengedett terhelését. Ellenkező esetben a hálózat túlterhelődése a szigetelés korai kiszáradásához és a vezetékek meggyulladásához vezethet. Vajon biztonságosabb a fali konnektor, mint az elosztó? Mutatjuk azt is, mely eszközöknél érdemes erre különösen odafigyelni!

biztonságosabb a fali konnektor
Biztonságosabb a fali konnektor, mint a hosszabbító használata? Bizonyos eszközöknél mindenképpen
Fotó: Illusztráció / Forrás: Getty Images

Biztonságosabb a fali konnektor a következő eszközök esetében:

1. Hűtőszekrények és fagyasztók

A hűtőszekrény egy folyamatosan üzemelő, sok energiát igénylő eszköz, mely a nap 24 órájában üzemel, még akkor is, ha nincsenek otthon az emberek. Nem ajánlott hosszabbítóval csatlakoztatni, mert ez növeli a feszültségingadozások esélyét. Ha mégis ez az egyetlen lehetőség, akkor be kell tartani néhány feltételt:

  • Jó minőségű, terhelhető hosszabbítót válasszunk.
  • Használjunk földelt csatlakozót.
  • Beépített túlfeszültség-védelmet biztosító hosszabbítót használjunk.

2. Mikrohullámú sütő

Egyes mikrohullámú sütők, például a grill és konvekciós funkcióval ellátottak, nagyobb teljesítményűek, mint a mosógépek. Ezért az a legjobb megoldás, ha a nagy teljesítményű mikrohullámú sütőt külön konnektorba csatlakoztatjuk, de ha nincs más lehetőség, feltétlenül vegyük figyelembe a vezeték keresztmetszetét, és csak a mikrohullámú sütőt csatlakoztassuk, ne használjuk a hosszabbítót több eszköz egyidejű üzemeltetéséhez.

3. Kávéfőzők és kávédarálók

Még egy kis kávéfőző is nagyon sok energiát fogyaszt, hogy a kávébabból varázslatos forró italt varázsoljon. Ezt szem előtt tartva érdemes elkerülni a hosszabbító használatát.

4. Kenyérpirítók

Ha valaha is belenézünk már egy pirítós belsejébe, akkor tudjuk, hogy a belsejében számos vezeték található, amelyek izzanak a kenyérszeletek megpirításakor. A vezetékek felmelegítéséhez szükséges áram könnyen túlmelegítheti a hosszabbítót is. Ugyanez vonatkozik a gofrisütőkre és a palacsintasütőkre is.

5. Multicookerek és gyorsfőzők

Ezek az eszközök – melyek általában 600-1500 W teljesítményűek – biztonságosabbak, ha közvetlenül a konnektorba csatlakoznak. Hosszabbító használata esetén kerülni kell a nagy teljesítményű eszközök egyszerre üzemeltetését.

6. Hajformázó eszközök

A hajszárítók, hajsütővasak és hajvasalók jelentős energiát igényelnek, ezért biztonsági okokból közvetlenül a konnektorba kell csatlakoztatni ezeket. Ezt a biztonsági utasítások is hangsúlyozzák, ám ezeket általában a felhasználók kis százaléka olvassa el.

7. Fűtőtestek és légkondicionálók

A hordozható fűtőtestek, mint például a hősugárzó vagy konvekciós fűtőtest, az egyik legfőbb tűzveszélyforrás. Mind a fűtőtestek, mind a légkondicionálók ciklusosan be- és kikapcsolnak működés közben, és bekapcsoláskor is nagyon sok energiát fogyasztanak. Ez túlterhelheti a hosszabbítót, ami kioldhatja a túlmelegedést gátló kismegszakítót.

8. Hosszabbító a hosszabbítóba

Az elosztókat nem arra tervezték, hogy egymásba dugva használják azokat. Valójában több hosszabbító összekötése a leggyorsabb módja az elektromos hálózat túlterhelésének, és veszélyezteti mind a készülékeket, mind a lakókat, és a legtöbb tűzvédelmi előírást is megsérti. Ha nem elegendő a konnektorok száma, próbáljunk meg néhány eszközt legalább ideiglenesen kikapcsolni. 

A szakemberek jó tanácsai

  • Egy hosszabbító nem terhelhető a konnektor névleges teljesítményén túl.
  • Nagy teljesítményű készülékeket (pl. vasaló, fűtőtest, mikrohullámú sütő) közvetlenül a konnektorba csatlakoztass!
  • Sérült hosszabbítót ne használj, és ne próbáld megjavítani!
  • Régi elektromos hálózat esetén kerüld a hosszabbítók használatát, és növeld a konnektorok számát a biztonság érdekében!

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában