2025.01.05. 15:00
A szicíliai nagykövet feleségét is lenyűgözték a jászárokszállási óvónő egyedi csuhé alkotásai
Közel 50 év a csuhé világában címmel nyílt meg Benk Lajosné Marika életmű-kiállítása nemrég a Petőfi Művelődési Házban. A nyugalmazott jászárokszállási óvónő egyedi kézműves munkáival őrzi a csuhéfonás hagyományainak pislákoló parázsát. Kukoricaszárból gondosan megformált alkotásait nem csak a Jászságban, de külföldön is bemutatta. Betlehemi életképei rendszeresen megjelennek egy olaszországi kiállításon, ahol már a szicíliai nagykövet felesége is felfigyelt a különleges kézműves tárgyakra.
Csuhéból font figurák, köztük például táncoló pár, favágó, gördeszkás lány, gyermekét ölelő anya és betlehemi életkép is látható volt Benk Lajosné nyugalmazott jászárokszállási óvónő, csuhéfonó életmű-kiállításán. Az Árokszállási Téli Esték programsorozat keretében megnyílt tárlaton Papp Zoltánné köszöntője után Ördög Józsefné, a művelődési ház nyugalmazott igazgatója méltatta a csuhéfonó munkásságát.
Csodákat készít csuhéból a jászárokszállási óvónő
- Az alkotás öröme és vágya gyermekkora óta meghatározó része Benk Lajosné Marika életének. Emlékezetes számára, amikor nagymamájával az őszi kukoricatörés után csutkababákat készítettek. A szülői háznál mindent igyekeztek saját maguk előállítani, így korán megtanult horgolni, kötni és varrni. 1966-ban érettségizett a Jászapáti Mészáros Lőrinc Gimnáziumban. Ezután a jászárokszállási könyvtárban dolgozott, később áthelyezéssel a Gyóni úti óvodában folytathatta munkáját. 1973- ban óvónői diplomát szerzett a Szarvasi Óvónőképző Intézetben, majd a Déryné úti óvodában és a Széchenyi úti óvodában dolgozott. Számos továbbképzésen vett részt, nagy örömére szolgált a Szolnoki Kismesterségek tanfolyamának elvégzése, ahol megismerkedhetett a korongozás, a vessző-, a gyékény-, a szalma- és a csuhéfonás fortélyaival – idézte fel az alkotó életútját Ördög Józsefné. Mint megtudtuk: a csuhéfonás nyerte el leginkább az óvónő tetszését. Eleinte mozgás nélküli, álló alakokat álmodott és valósított meg. Sorra készítette a csuhébabákat, melyekkel nagy örömet szerzett a gyerekeknek. Idővel egyre nagyobb késztetést érzett arra, hogy mozgást vigyen a figurákba. Így született meg például a rőzsegyűjtő, a favágó, a talicskát toló férfi, a gyermekét ölelő anya.Kedvenc alkotásai a gördeszkás fiú, a síelő lány és a vidám bohócok.
Olaszországban is nagy sikert arattak betlehemi életképei
A mesék varázslatos világa is ihletet adott Benk Lajosné Marikának. Kukoricaszárból megjelenítette többek között az Öreg néne őzikéje, A három kívánság és Ludas Matyi történetét. Ördög Józsefné kiemelte, hogy az alkotó a csuhéval kapcsolatos ismereteit szakkör keretében adta át munkatársainak, illetve alsó tagozatos pedagógusoknak. Éveken át tartott kézműves foglalkozásokat gyerekeknek a Városi Könyvtárban és a Petőfi Művelődési Házban. Állandó résztvevője a városi rendezvények gyermekprogramjainak. Alkotásaival pályázatokra is benevezett, ahol kiemelt nívódíjban és különdíjban részesült.
Rendszeres résztvevője a jászberényi Csángó Fesztiválnak, a Hajdúszoboszlón megrendezett Folk Fesztiválnak és a Jász Világtalálkozónak. Franciaországban és Olaszországban is bemutatta munkáit. Évente készít betlehemi életképet egy olasz kiállításra. Büszke rá, hogy az egyik csodás alkotását a szicíliai nagykövet felesége vásárolta meg.