2025.03.03. 19:09
Az első bálozók beavatása, hagyományőrzés
A kisújszállási Bokorvirág Hagyományőrző Egyesület szombaton este a Vigadó Kulturális Központban tartotta II. Nagykun Beavató Bálját.
Szokás volt a múlt században a Nagykunság polgárias mezővárosaiban, hogy a fiatal leányokat és legényeket, miután betöltötték 14. életévüket, beavató bál keretein belül bemutatták a város elöljáróinak. Ezt a rendezvényt hozták vissza a szervezők most a II. Nagykun Beavató Bálon , melynek célja az identitástudat, a valahová tartozás érzésének erősítése a fiatal korosztályban is.

Fotó: Daróczi Erzsébet
A szervezők nevében Herczegh Kata néptáncpedagógus köszöntötte a megjelent első bálozókat, szüleiket és a vendégeket.
Felidézett egy 1903-as újságcikket, amely arról szólt, hogy minden magyar nő annyiért felelős, ameddig a tehetsége ér, a magyar nők azt is tudják, hogy ennek az árva nemzetnek nincs egyebe, mint a megtépett tradíciója.
– A Nagykunság asszonyai, a kisújszállási asszonyok is tudják ezt, mi is tesszük a dolgunkat, átörökítjük, visszatanítjuk, továbbvisszük azokat a tradíciókat, amelyek 2025-ben is értéket képviselnek, amelyek nemzetmegtartóak. Tesszük ezt úgy, hogy Önök, akik ma itt vannak velünk, hasonlóan gondolkodnak a múlt értékeiről. De mit gondolnak az egészről azok a fiatalok, akik ma a beavatásban részesülnek és azok, akik már átestek rajta? – tette fel a kérdést Herczegh Kata.
II. Nagykun beavató Bál Kisújszálláson
Fotók: Daróczi ErzsébetKözösségépítő ereje is megmutatkozott a II. Nagykun Beavató Bálnak
– A fiatalok tudom, beszélnek róla, szép gesztusnak tartják, megtisztelőnek és kellemes izgatottság van rajtuk már hetek óta. Tervezgetnek, ábrándoznak csakúgy, mint közel 120 évvel ezelőtt tették a hajadon leánykák és az ifjonti legények. A már beavatottak is ábrándoznak, az első báljukon készült fotójukat nézegetve nosztalgiáznak. Az itt jelenlévők is izgatottan várják, hogy gyermekük részt vehessen első beavató-bálján. Közösen készültek rá, mert fontos számukra.
Ma a valahova – Nagykunsághoz, Kisújszálláshoz – tartozás érzését szeretnénk erősíteni fiataljainkban – fogalmazott a szervezők nevében a néptáncpedagógus. Szűcs Tamás polgármester szerint is ez az este újabb ékes bizonyítéka annak, hogy a civil közösségek a városban mennyire fontosak.
– Ahogy végig tekintek a fiatalokon, jó rájuk nézni. Csatlakozva Kata gondolataihoz, itt ma nem az internet előtti tevékenység a lényeg, hanem az, hogy ilyen hagyományokat is tiszteljünk, vagy újra tiszteljünk ezen a kiváló helyen, a Vigadóban. Egy nagy tapsot szeretnék kérni és erőt kívánni a munkához a szervező hölgyeknek, akik kulcsszereplői a kisújszállási közéletnek, s ha rajtuk múlik, sokáig azok is maradnak, s nemcsak a néptáncosokra gondolok, hanem az összes hagyományőrzőre – ezen gondolatokkal nyitom meg az eseményt - mondta a városvezető, majd a beavatásra várakozó kilenc ifjú leány és fiatalember szüleikkel felmentek a színpadra, ahol a méltatás után átvették Szűcs Tamástól a Kisújszállás polgára oklevelet, a szervezők nevében pedig Gönczi Edit adott át részükre emlék bokrétát. A közös kép elkészülte után a kilenc beavatott első bálozó keringőt táncolt el szüleikkel, a jelenlévők tapsa mellett.
Az esten a jó hangulatról a Happy&Band Retro Party zenekar gondoskodott, pohárköszöntőt dr. habil Kovács Tibor egyetemi tanár mondott.