2025.03.11. 13:40
Eldőlt az óraátállítás kérdése? Itt a kormány álláspontja!
Az elmúlt hetekben felröppentek a hírek, hogy eltörlik az óraátállítást Magyarországon. Vajon meddig lesz még érvényben a több mint százéves gyakorlat?
A nyári időszámítás március 30-án kezdődik, amikor az eddigi gyakorlat szerint az órákat hajnali 2 óráról 3 órára kell előreállítani. Néhány hete azonban ismét beszédtéma az óraátállítás eltörlése.

Fotó: Illusztráció / Forrás: Getty Images
Az óraátállítás eredeti célja az energiafelhasználás optimalizálása volt, azonban a felmérések szerint mára ez a megtakarítás igen csekély mértékű. Hátránya azonban, hogy az állítgatás megzavarhatja a bioritmusunkat, sokan nehezen alkalmazkodnak hozzá, és a közlekedési balesetek száma is megnőhet az átállás után. Éppen ezért régóta napirenden van az óraátállítás eltörlése.
Évszázados hagyománya van az óraátállításnak hazánkban
Magyarországon először 1916-ban vezették be az óraátállítást, a jelenlegi rendszer pedig 1996 óta működik, ekkor vált egységessé az Európai Unióban.
Az Európai Parlament 2018-ban javasolta az óraátállítás megszüntetését, azonban a tagállamok nem tudtak megegyezni, hogy a nyári vagy a téli időszámítást tartsák meg véglegesen. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter több alkalommal is nyilatkozott az óraátállítás eltörlésének kérdéséről. Legutóbb február 27-i kormányinfón elmondta, hogy amennyiben az Európai Unió egységes döntést hoz az óraátállítás megszüntetéséről, Magyarország a nyári időszámítás állandósítását támogatná.
Nincs egyetértés az óraátállítás eltörlésében
Néhányan a téli időszámítás megtartását javasolják, mivel az jobban igazodik a szervezet biológiai ritmusához. Ugyanakkor a nyári időszámítás támogatói szerint az esti világosság növeli a szabadidős tevékenységek lehetőségét, csökkentheti a bűnözést és kedvező hatással lehet a turizmusra is.
A kérdés továbbra is nyitott, így 2025-ben még biztosan marad az óraátállítás.