2025.03.20. 18:10
Csillagászati zsibongás: Jászberényből Indiába vezethet az univerzum titkait kutató fiatalok útja
Nagyszabású csillagászati zsibongás várja az érdeklődőket március 21. és 23. között Jászberényben. A nem mindennapi program keretében rendezik meg az Athletica Galactica - Kárpát-medencei középiskolai csillagászati és asztrofizikai versenyt, melynek legjobbjainak útja Jászberényből Indiába vezethet a nemzetközi diákolimpiára. Míg a jászberényi döntő zajlik, addig az érdeklődők az univerzum titkait ismerhetik meg a hazai csillagászat jeles szakembereinek előadásain. Mobilplanetáriumi vetítés és író-olvasó találkozó is gazdagítja a programot.
Minden az univerzum titkairól szól majd március 21. és 23. között Jászberényben, ahol csillagászati zsibongásra várják az érdeklődőket. Ennek része többek között az Athletica Galactica Kárpát-medencei középiskolai csillagászati és asztrofizikai verseny döntője, melyen 26 diák méri össze tudását – tájékoztatták hírportálunkat a szervezők.

Fotó: Archív / Pesti József
Öveket becsatolni! Izgalmas programok repítik messzire az univerzum titkait fürkészőket
A legjobbak bekerülhetnek a nemzeti válogatott keretébe és felkészülhetnek a diákolimpiára, melyet idén Indiában, Mumbai-ban rendeznek meg. A versenyzők elméleti és adatszámítási, valamint távcsöves és égboltismereti tudásukról adnak számot. A nagy csillagászati zsibongás nem csak a döntőbe jutott diákoknak ígér különleges élményeket, hanem minden csillagászat iránt érdeklődőnek.
A kapcsolódó nyitott programok térben is időben egyaránt messzire repítik a látogatókat: izgalmas előadások, mobilplanetáriumi vetítés, csillag- és bolygómegfigyelés tárja fel az univerzum titkait. A planetáriumi vetítés március 21-én, pénteken 16 óra és 19 óra között, szombaton pedig 17.30-tól 19 óráig várja a családokat az Ifjúsági Házban. Az ismeretterjesztő, csodálatos képi világú vetítéseken a résztvevők megismerhetik a fény útját a világmindenségben, valamint a Hold kutatás és az Artemis űrprogram rejtelmeiről is sok érdekesség kiderül.
Pénteken 14 és 15 órási kezdettel Kerényi Lilla meseíróval találkozhatnak a kicsik és a nagyok. A Csillagmesék című író-olvasó találkozón az égbolt csodái a meséken keresztül elevenednek meg. Derűs égbolt esetén pénteken és szombaton 20 óra és 22.30 között Fodor Antal, amatőr csillagász vezetésével csillag- és bolygómegfigyelés lesz a Jászberényi Városi Könyvtár Csillagdájában.
Van-e élet a Földön a kívül?
A programsorozatot 9 előadás színesíti a könyvtár kamaratermében.
- Március 21-én, pénteken 20.30 órakor kezdődik Fockter Zoltán, a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagászának Kisbolygók, üstökösök, hullócsillagok című előadása.
- Március 22-én, szombaton 10 órától Dr. Szabó Róbert, a Konkoly Thege Csillagászati Intézet igazgatója mutatja be az évtized legnagyobb nemzetközi égboltfelmérő projektjében a hazai kutatók szerepvállalását.
- Ezt követően, 11.15-től Dr. Szalai Tamás, a SZTE Fizikai Intézet asztrofizikusa tart előadást A csillagok gyermekei vagyunk? címmel.
- A jászberényi Kalup Csilla 12 órától arról beszél majd, hogy hogyan segítette őt a diákolimpia a csillagásszá válásban.
- A lebilincselő program délután fél háromtól Gyarmathy István Pásztor csillagászat című előadásával folytatódik.
Szombaton 15.30 órától Dr. Kiss László, Széchenyi-díjas és Prima Primissima díjas fizikus, csillagász, az MTA rendes tagja, kutatóprofesszor, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója tart előadást az emberiséget évszázadok óta foglalkoztató kérdésről: Van-e élet a Földön kívül?
Szombaton 20 órakor Kerényi Lilla Mesék a csillagos égen című előadása zárja a tartalmas napot. Vasárnap 9.15-kor Szabó Norton A modern űrverseny titkaiba avatja be hallgatóságát, majd 11.15-től Dr. Kiss László Horgosról a csillagokig és tovább című motivációs előadása várja az érdeklődőket. A csillagászati zsibongás további programjairól és a belépődíjakról bővebb információ a Jászberényi Városi Könyvtár Facebook-oldalán olvasható.