2025.03.27. 06:30
Titokzatos hívást kapott a szolnoki férfi: nem volt ideje felvenni, ezen múlt a dráma
Kedves olvasónk! Ön tudja, mi az a Wangiri csalás? A régóta ismert telefonos átverési módszer sok pénzzel rövidítheti meg azt, aki bedől. Legyen résen!
Az elmúlt hetekben egyre több magyar telefonszám tulajdonosa számolt be arról, hogy ismeretlen, külföldi telefonszámokról keresik, majd a hívás megszakad. Amint az Origo beszámolt: ez az úgynevezett Wangiri csalás egyik jellemző módszere, amely ismét terjed, és komoly anyagi károkat okozhat azoknak, akik visszahívják ezeket a számokat.

Fotó: Illusztráció / Forrás: Shutterstock.com
– Egy pillanatra elgondolkodtam. Németországban élnek ugyanis rokonaink, akik időnként felhívnak. Amikor csörgött a telefonom és +44-es előhívójú számot jelzett az ki, hirtelen azt hittem, ők azok, de szerencsére időben kapcsoltam, hogy nem. Felvenni nem is volt időm, mert a hívó megszakított a vonalat. Nem hívtam vissza, mint kiderült, jól tettem – mesélte egy szolnoki férfi, aki a hívás után nem sokkal olvasott erről a Wangiri csalásról.
Wangiri csalás – pontosan mi is ez?
A Wangiri („egy csengés és vége”) csalás egy régóta ismert telefonos átverési módszer, amely főként úgy működik, hogy a csalók egy külföldi számról hívják fel a gyanútlan áldozatokat, majd a hívást azonnal bontják – olvasható az Origo.hu-n
A hívott fél kíváncsiságból vagy udvariasságból visszahívja a számot, nem sejtve, hogy ezzel jelentős költségekbe veri magát. Ezek a visszahívások gyakran emelt díjas vonalakra irányulnak, így a hívás akár több ezer forintba is kerülhet percek alatt.
De miért veszélyes ez a hívás?
A Wangiri csalás egyik legnagyobb veszélye, hogy a hívott személy nem is sejti, hogy egy drága szolgáltatásra csatlakozott. Az ilyen hívások célja nem az, hogy beszélgetést kezdeményezzenek, hanem hogy az áldozat a lehető leghosszabb ideig vonalban maradjon. Gyakran automata üzenetek, háttérzajok vagy olyan trükkök késleltetik a hívás befejezését, amelyek miatt a visszahívó fél nem azonnal teszi le a telefont.
Megtévesztő, hiszen várhatunk külföldi hívást
A mostani hullám során elsősorban +44-es, vagyis az Egyesült Királysághoz tartozó telefonszámokról érkeznek a hívások. Ez sokakat megtéveszt, hiszen előfordulhat, hogy valaki valóban vár egy hívást egy angol számról – például egy külföldön élő ismerőstől vagy egy hivatalos intézménytől. Fontos tudni, hogy a csalók bármilyen előhívót használhatnak, és időről időre változtatják a módszereiket.
Hogy milyen országokból érkeztek korábban Wangiri típusú hívások, arról is olvashatnak az Origo cikkében.
Hogyan védekezhetünk? Mit tehetünk?
- Ne hívjunk vissza ismeretlen külföldi számokat! Ha nem várunk nemzetközi hívást és egy szám gyanúsnak tűnik, ne hívjuk vissza.
- Ha egy külföldi számról keresnek, és nem ismerős az előhívó, érdemes rákeresni az interneten.
- Használjunk hívásszűrő alkalmazásokat!
- Jelentsük a gyanús hívásokat a szolgáltatónknak! A telekommunikációs cégek gyakran tudják blokkolni a csaló számokat, ha elegendő bejelentés érkezik.
- Osszuk meg az információt másokkal! Beszéljünk a családtagjainkkal, idősebb rokonainkkal, hogy ők is tisztában legyenek ezzel a veszéllyel.
Mi a teendő, ha már visszahívtuk a számot?
Ha valaki véletlenül visszahívott egy ilyen gyanús számot, érdemes minél hamarabb megszakítani a hívást.
Ha mégis nagyobb összeget vontak le a telefonszámláról, érdemes kapcsolatba lépni a szolgáltatóval és jelezni az esetet. Bár a pénz visszaszerzése nem mindig lehetséges, egyes esetekben a szolgáltatók segíthetnek a blokkolásban vagy tanácsot adhatnak a további lépésekről.