2025.05.18. 18:25
Amikor a panasz már nem normális, és a szervezet jelez
A legtöbben csak legyintenek, ha tavasszal könnyezik a szemük vagy csöpög az orruk. Pedig ezek az enyhének tűnő panaszok sokszor komolyabb állapot előjelei lehetnek. Az allergia tünetei ugyanis nem mindig egyértelműek, és gyakran keverednek más betegségekkel, például megfázással vagy krónikus orrdugulással.
A tavaszi allergia az egyik leggyakoribb forma, ami már február végétől egészen nyár végéig megkeserítheti az erre érzékenyek életét. A virágpor, a fűfélék vagy akár a penészgomba spórái is kiválthatnak tüneteket, mint viszkető szem, garatkaparás, tüsszögés, köhögés, nehézlégzés. Ezek különösen akkor súlyosbodnak, ha a levegő száraz és szeles, ilyenkor a pollenkoncentráció is magasabb. Az allergia tünetei azonban nem mindig egyértelműek, és érdemes utánajárni, szakorvos segítségét kérni.

Fotó: Fotó: Illusztráció / Shutterstock
Az allergia tünetei: Amikor a szervezet jelez, de mi nem figyelünk
Az allergiás reakciók hátterében gyakran az immunrendszer gyengülése áll. A stressz, a kevés alvás, a mozgásszegény életmód vagy az egyoldalú táplálkozás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a szervezet túlreagáljon egy ártalmatlan anyagot. Buzás Sándorné Jusztika, a Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület elnöke podcast beszélgetésünkben kiemelte: a vitaminban gazdag, szezonális zöldségeket és gyümölcsöket érdemes beépíteni az étrendbe, de óvatosan, mert ezek között is lehet allergizáló!
Például a friss eper, paradicsom vagy a retek kiváló tavaszi vitaminforrás, de élelmiszer – allergia esetén ezek fogyasztása kiütést, hasmenést vagy akár fulladásos rohamot is kiválthat. Fontos, hogy mindenki figyelje a saját teste reakcióit, és ne a közösségi tanácsok, hanem egyéni tapasztalatok és orvosi vizsgálatok alapján döntsön a diétájáról.
Allergia, vagy valami más?
Az allergia tünetei sokszor helyhez vagy időszakhoz kötöttek. Ha például valaki a saját otthonában érzi magát rosszabbul, érdemes gondolni a házi poratkára, a penészre vagy akár a háziállatok szőrére is. Ha viszont utazás, kirándulás során enyhülnek a panaszok, az megerősítheti, hogy valamilyen környezeti tényező váltja ki az allergiás reakciókat.
A legfontosabb tanács: ne csak a tüneteket kezeljük, hanem keressük meg a kiváltó okot! Az allergia elnyomása – például vény nélkül kapható tablettákkal – ideiglenes megoldás, de hosszú távon még nagyobb megterhelést jelenthet a szervezetnek. Egy szakorvosi vizsgálat, allergiateszt vagy akár egy körültekintő étkezési napló segíthet abban, hogy végre célzottan kezeljük a problémát.
A témáról bővebben is beszélgetünk Buzás Sándorné Jusztikával, a Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület elnökével. Ha érdekli, hogyan függ össze az allergia az immunrendszer állapotával, az életmóddal és más betegségekkel, hallgassa meg legújabb podcastepizódunkat!
Szoljon podcast
- Először árulta el a karcagi sikeredző, mi hangzott el a sorsdöntő tizenegyesrúgásnál
- Mamutcsont, palacsintasütő és lézeres drón – ilyen egy igazi szolnoki régészeti hétvége
- Szolnokon lesz a legnagyobb hazai színházi ünnep – exkluzív interjú Barabás Botonddal
- Hipoglikémia tünetei, kezelése és megelőzése, és vércukorszint-változások a mindennapokban
- Baj mindig csak mással történik – vagy mégsem? Mire jó a biztosítás és mire nem?