2024.11.26. 18:31
A növekvő fizetésekkel a Jászkunság gazdaságát is erősítik a cégek
Alighogy megszáradtak az aláírások a hétfőn megkötött bérmegállapodáson, sokan máris osztanak-szoroznak. A vállalkozóknak ki kell gazdálkodni a 2025-ös minimálbér-emelésből eredő pluszköltséget úgy, hogy közben a képzett munkaerőért is folyik a harc. Körbekérdeztünk a Jászkunságban: mit eredményezhet a minimálbér-emelés?
– Kevés minimálbéres dolgozónk van – jelentette ki hírportálunknak kedden az NHSZ Szolnok ügyvezetője. Lits Lászlót a 2025-ös minimálbér-emelés kapcsán kerestük meg, de mint a szolnoki cégvezető is elmondta, a legkisebb adható bér emelése nem csak a kevés minimálbéres besorolású dolgozót érinti, hiszen az felhajtó hatással bír a többi munkavállaló fizetésére is.
Mint mondta, ahhoz, hogy ki tudják gazdálkodni a béremelés mértékét, fokozni kell hatékonyságukat, egy már amúgy is kiélezett piaci helyzetben. Véleményével nincs egyedül. A Szoljon.hu-nak nemrég a témában nyilatkozott vendéglátós, Gaál Zoltán is rámutatott, a minimálbér-emelés jelentős pluszköltséget jelent a vállalkozóknak.
Megkötötték a bérmegállapodást: ekkora lesz a 2025-ös minimálbér-emelés
Akárhogy is, a munkaadói bukszák szélesebbre nyílnak jövőre. Mint a Magyar Nemzet beszámolt, a munkaadók és a munkavállalók hétfőn megkötötték a következő három évre szóló bérmegállapodást. Ennek értelmében
- 2025-től kilenc százalékkal emelkedik a minimálbér,
- és hét százalékkal a garantált bérminimum.
- A minimálbér 2026-ban 13 százalékkal,
- 2027-ben 14 százalékkal nő majd.
Történelmi léptékűnek nevezte a béremelést Orbán Viktor kormányfő. A miniszterelnök a megállapodás aláírása után jelezte, az emeléssorozat révén 40 százalékos bérnövekmény valósul meg 2027-ig, amely 29 százalékkal növeli a minimálbér reálértékét. Ennek megvalósulásához viszont – figyelmeztetett a kormányfő – a vállalatok menedzsmentjének, az érdekképviseleteknek és a munkásoknak is többet kell tenniük.
Feladja a leckét a cégeknek a béremelés
Egyetért a béremelésekkel a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. Mint hírportálunknak dr. Sziráki András, a kamara elnöke elmondta,
muszáj elmozdulni a versenyképes bérek irányába, hiszen azok híján „kiürül az ország”, elvándorol a kétkezi munkaerő.
Ha növekedési pályára akarjuk állítani a gazdaságot, ahhoz kétkezi munkaerő kell. Ehhez a béreknek is igazodnia kell. És ezzel számolnia kell a vállalkozásoknak is, hiszen jó munkaerő hiányában ők is nehéz helyzetbe kerülnek
– fejtette ki.
A kamarai vezető kitért arra is, hogy a Jászkunság elért egy bizonyos pozíciót a térségek között: a „nagy, autós megyék” után a hetedik helyen van Jász-Nagykun-Szolnok gazdasága. Ám az elmúlt évben 6,2 százalékkal csökkent a vármegye gazdasága, elsősorban az Európában zajló események miatt. Dr. Sziráki Andás hangsúlyozta, ez számszerűleg azt jelenti, hogy tavaly 3655 milliárd forint volt a megye gazdasági teljesítménye, ami 240 milliárd forinttal elmaradt a 2022-es teljesítményétől.
– Ide kellene visszatalálni, növekedési pályára kell állítani a gazdaságot. Ehhez elengedhetetlen a munkahelyek, a dolgozói létszám megtartása. Vagyis javítani kell a jövedelmi viszonyokon.
Ez a vállalkozásoknak feladja a leckét, hiszen nekik egyfelől talpon kell maradniuk, másfelől nem mondhatnak le az alkalmas, tehetséges szakemberekről
– sorolta a kamara elnöke.
Hasonlóan látta a helyzetet a hírportálunknak korábban nyilatkozó Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei elnöke is. Dr. Lits József arról szólt, a vállalkozásoknak képzett, elkötelezett munkaerőre van szüksége, ezért jogos szándék a béremelés. Azt viszont – hogy reálértéken is tükröződjön – gazdasági növekedéssel kell alátámasztani – tette hozzá.
Pénzt hagyni az emberek zsebében
A bérmegállapodás békét, és három százalékot meghaladó gazdasági növekedést feltételez – mondta el ezzel kapcsolatban dr. Kállai Mária, Szolnok és környéke országgyűlési képviselője. A kormánypárti politikus szerint ez egy optimista forgatókönyv, de bíznak benne, hogy a gazdaság erősödésnek indul.
Ez irányba mutat – emelte ki a képviselő –, hogy jövőre 300 új beruházást adnak át Magyarországon, 8100 milliárd forint értékben. Ebből 450 milliárd forint már 2025-ben megjelenik a gazdaságban, és ehhez kapcsolódik majd a kis- és közepes vállalkozásokat 1400 milliárd forinttal támogató Demján Sándor Program.
Üdvözli a minimálbér-emelést a Jászság országgyűlési képviselője is. Pócs János hírportálunknak elmondta, 2010 óta munkaalapú társadalmat építenek, amelynek a munkaadó és a munkavállaló együttes fejlődése az alapja.
– Azt szeretnénk, hogy az emberek zsebében minél több pénz maradjon, munka, és ne segély után. Az országban és a Jászságban is sok új cég jött létre, amelyeknél folyamatosan emelkednek a bérek – mondta el a politikus.
Pócs János rámutatott, a vállalkozások különböző vissza nem térítendő pályázatokon keresztül több ezer milliárd forint támogatást kaptak a kormánytól. Most ennek egy pici részét kellene bérfejlesztésre fordítaniuk.
Ha az emberek zsebében több pénz marad, azzal mindenki jobban jár. Mindannyiunknak ez a közös érdeke
– fogalmazott a képviselő.