Gazdaság

2025.01.09. 15:17

Milyen folyamatokat indít be a bérmegállapodás a Jászkunságban? Ez várható a szakember szerint

A kormány nagy szerepet szán a fogyasztás élénkítésében a januártól élő hároméves bérmegállapodásnak, térségünk esetében kérdés, hogy a Jászkunság gazdasága elbírja-e a magasabb béreket.

Huszonnégyezer forint. Ennyi a különbség 2024 és 2025 között a minimálbér esetében – a hároméves bérmegállapodás révén januártól az ilyen bérezésűek ennyivel kapnak többet ugyanazért a munkáért, mint kaptak decemberig. A munkaadók és a munkavállalók múlt novemberi megegyezése nyomán 266 ezer 800 forintról 290 ezer 800 forintra nő a minimálbér, de a garantált bérminimumot keresők zsebében is több pénz marad, utóbbi hét százalékkal nő. És mivel az emelésnek bérfelhajtó hatása van, a vállalkozók idén nem csak a legkisebb adható bért keresők esetében írhatnak magasabb összeget csekkfüzetükbe. Térségünk esetében kérdés, hogyan reagálnak a Jászkunság gazdasági szereplői béremelésre.

Jászkunság gazdaság, bérmegállapodás, minimálbér, Jászkunság, béremelés, Lits József
Több pénz marad az emberek zsebében a januártól élő béremelések révén. Kérdés, hogy a Jászkunság gazdasága és a helyi vállalkozások hogyan reagálnak az emelkedő költségekre
Fotó: Mészáros János / Forrás: Illusztráció / MW Archívum

A béremelésnek mindenesetre kulcsszerepet szán a kormány a gazdaság felélénkítésében. Mint a Magyar Nemzet írta, a kormány több pénzt szeretne hagyni az embereknél, amely plusz összegek révén élénkülne a fogyasztás. Ezzel párhuzamosan az inflációt is visszaterelnék a normál mederbe. Utóbbi úgy fest, sikerült is: mint a lap írta, a Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint a 2024-es fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ezekhez az intézkedésekhez kapcsolódik a bérmegállapodás.

A minimálbér esetében az idei kilenc százalékot 2026-ban 13, 2027-ben 14 százalékos emelés követi majd. Mint a Magyar Nemzet írta, ez nem csupán a mintegy egymillió magyar minimálbérest érinti, de az e fölötti béreket is érdemben növeli. Mindez egyébként – mutatott rá a lap – illeszkedik a kabinet új gazdasági akciótervébe is, amely kimondja, hogy a jövedelmek vásárlóértékét meg kell őrizni. Továbbá lépéseket tesz azon kormányzati szándék irányába, hogy a minimálbér 400 ezer, az átlagbér egymillió forintra emelkedjen.

Elbírja a Jászkunság gazdasága a béremelést?

– Nincs olyan béremelés, amit egy infláció ne tudna annullálni, de ha marad az infláció, akkor ez pozitív dolog – mondta el a Szoljon.hu-nak ezzel kapcsolatban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei elnöke. Dr. Lits József kiemelte, nagyon fontos a kiszámíthatóság, a döntés végrehajtása a munkaadók számára érdek és kötelesség is. Bár azt hozzátette, arról már kevés szó esett, hogy mindezt a vállalkozók hogyan termelik meg az egyébként is megnőtt rezsidíjak mellett. Szerinte ezzel a multiknak nincs gondja, problémát a kis és közepes vállalkozásoknak jelent.

Hangsúlyozta, a vállalkozások számára a legfontosabb, hogy a kormányzati intézkedések mellett legyen piacuk. Ha az megvan, akkor lesz munkaerő, eszközök, hitelfelvétel, és fellendülhetnek a vállalkozások. A beruházásélénkítő intézkedések is ebben az esetben működhetnek – tette hozzá. Ezek elmaradása viszont szerinte munkanélküliséghez és vállalkozások megszűnéséhez vezetne, ami senkinek sem lenne az érdeke.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!