Elektrolitgyár Szolnokon

2025.03.23. 12:25

Veszélyes vagy sem az elektrolitgyártás? Íme, egy egyetemi professzor véleménye a témáról!

A Szolnokra tervezett kínai elektrolitgyár-beruházás bejelentése óta forró téma a vármegyeszékhelyen: vajon veszélyes-e az elektrolitgyártás folyamata, vagy egy teljesen ártalmatlan folyamatról van szó? A téma szakértője, a Debreceni Egyetem kémiai tanszékének professzora részletesen elmagyarázza, mit kell tudni erről a vegyipari tevékenységről: íme, dr. Kéki Sándor meglátásai az elektrolitgyártásról!

Az elektrolitoldat gyártása egy egyszerű fizikai összekeverési folyamat, mely zárt rendszerben, víz használata nélkül történik – jelentette ki prof. dr. Kéki Sándor, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara Alkalmazott Kémiai Tanszékének egyetemi tanára. A téma szakértője a kínai KunlunChem Szolnokra tervezett vegyipari üzeme kapcsán szólalt meg és adott áttekintést az elektrolitgyártás technológiájáról általánosságban.

elektrolitgyár, szolnok, gyártás
Tartálykocsival is érkezhetnek az alapanyagok a leendő szolnoki elektrolitgyárba a szakértő szerint
Fotó: Shutterstock / Forrás:  Illusztráció

De kezdjük az elejéről! Ha a témáról beszélünk, érdemes tisztázni, mihez is szükséges az elektrolit. Talán sokan tudják, hogy az elektrolitoldat számos hétköznapi berendezésünkben megtalálható, mely lítium-ion akkumulátorral működik. Mobilok, tabletek, laptopok, elektromos autók és még sorolhatnánk. És hogy mindez hogyan is működik? Dióhéjban: az akkumulátorok működése közben az elektrolitoldatban mozognak a lítiumionok az anódtól a katód felé.

Hogyan is történik az elektrolitgyártás?

– Az elektrolitoldat gyártása az alapanyagok fizikai összekeverésével történik, kémiai reakció nélkül, vegyipari megoldásokkal. A kész termék lítiumsó, többféle oldószer és esetlegesen egyéb adalékanyagok keveréke – tért rá az elektrolitgyártás folyamatára prof. dr. Kéki Sándor.

prof. dr. Kéki Sándor
Prof. dr. Kéki Sándor
Fotó: Debreceni Egyetem

– A gyártási folyamat kizárólag úgynevezett nitrogén atmoszférában, enyhe túlnyomás alatt, zárt rendszerben történhet, a felhasznált só ugyanis nem érintkezhet nedvességgel. Még a párás környezet sem megengedett. Ez a nitrogéndús, úgynevezett inert atmoszféra garantálja azt is, hogy nem történhet tűz a biztonsági szabályok betartása, gondos üzemeltetés esetén – fogalmazott az akkumulátorgyártás témájában is rendszeresen publikáló szakértő.

A folyamat tehát adott, már csak az alapanyagok hiányoznak. Ezek tartálykocsival, teherautóval – közúton, sőt akár vasúton is – érkezhetnek a vegyi üzem telephelyére, az a fontos, hogy a szállításra vonatkozó nemzetközi előírásoknak megfelelően történjen az anyagok mozgatása.

  • A folyékony oldószereket az uniós szabályozásnak megfelelően kialakított rozsdamentes acél tárolótartályokban;
  • míg a többi adalékanyagot a raktárban zárt hordókban, zárt egységcsomagokban kell szabályszerűen tárolni.

Ezek az oldószerek jellemzően szerves karbonátok, melyekről tudni kell, hogy gyúlékonyak, tűzveszélyesek.

„Tisztelni kell az alapanyagokat és a szabályokat”

– Ezekkel tudni kell dolgozni, kellő óvatossággal kell velük bánni, de ez minden tűzveszélyes anyagra, például a benzinre is igaz. Megfelelő intézkedések szükségesek a biztonságos működéshez, például szikramentes környezet, különféle érzékelők és automatikus biztonsági rendszerek – tette hozzá a professzor. – Az anyag oldásakor felmelegedés és lehűlés is előfordulhat, tehát energiát szükséges ahhoz használni, hogy az előállítás során folyamatosan az igényeknek megfelelően szabályozzák a hőmérsékletet. A só jellemzően por állagú, ezeket oldják fel a folyékony oldószerek. Ezért a biztonságos működéshez egyrészt különféle mechanikus szűrőket is alkalmazni kell az ilyen üzemekben, másrészt aktív szenet a gázok, gőzök szűrésére. Mindenesetre jogszabályok rögzítik, hogy pontosan milyen és mekkora mennyiségű kibocsátás történhet.

– Megfelelő odafigyelés, a szabályok betartása mellett számos vegyi üzem működik Magyarországon. Azt szoktuk mondani: a vegyipar nem homokkal és vízzel dolgozik, a felhasznált anyagok egy része nem barátságos. Ezért kell tisztelni az alapanyagokat, és ezért kell betartani a vonatkozó szabályokat – summázta prof. dr. Kéki Sándor.

Zárt rendszerben szállítják tovább a terméket

Sokan kíváncsiak arra is, hogy mi lesz a szolnoki üzem végterméke. Egy folyékony halmazállapotú elektrolitoldat, melyet zárt rendszerben szállítva kell eljuttatni a megrendelőhöz, ahol az összeszerelés további fázisai zajlanak. A gyártás során selejt nem keletkezik, hulladék így kizárólag az eszközök és anyagok tisztításakor jöhet létre, melyet megfelelően kezelve szállítanak el a gyárból.

Amennyiben tehát egy ilyen üzemet a szabályoknak, előírásoknak megfelelően működtetnek, a helyi levegő, illetve a felszíni vizek, valamint a talajvíz védelme is biztosított lesz. 

Mit lehet tudni eddig a szolnoki elektrolitgyárról?

Mint arról hírportálunkon is beszámoltunk, március 7-én jelentették be, hogy a kínai KunlunChem Hungary Kft. elektrolitüzemet épít Szolnokon. A beruházás 40 milliárd forintból valósul meg Szolnok és Abony között, 120 új munkahelyet hoz majd létre.

A Szoljon.hu a helyszínen járt, és megnézte, pontosan hová, milyen földterületre épül az üzem.

Hírportálunk interjút készített Gao Fannal, a KunlunChem igazgatójával, aki kérdésünkre kijelentette, az üzem működése gyakorlatilag veszélytelen, sem a talajt, sem a vizet, sem a levegőt nem szennyezi. Emellett plusz garanciákat ígért, egyúttal elmondta ezt is, hogy a vállalat önként veti alá magát a legszigorúbb környezetvédelmi engedélyezési eljárásnak.

A mindeközben politikai üggyé váló gyárépítés nehéz helyzetbe hozta Szolnok polgármesterét, Györfi Mihályt.

Március 21-én, pénteken heves viták közepette döntött arról a szolnoki közgyűlés, hogy támogatja a város határában létesítendő elektrolitgyár ügyében kezdeményezett népszavazást, míg aznap este feszült hangulatú lakossági fórumot tartottak a tervezett elektrolitüzemről.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!