2025.03.13. 06:55
„Jó szomszédok szeretnénk lenni” – exkluzív interjú a szolnoki elektrolitüzem vezetőjével
A gyártási folyamatban egyáltalán nem használ vizet a leendő szolnoki elektrolitüzem. Amelynek bár technológiája miatt nem lenne kötelező, de a helyiek megnyugtatása érdekében önként aláveti magát a legszigorúbb környezethasználati engedélyeztetésnek. Hogyan működik majd a leendő gyár? Milyen garanciákat kapnak a szolnokiak egészségük védelmében? Erről beszélgettünk Gao Fannal, a Szolnokon elektrolitgyárat építő KunlunChem Hungary Kft. igazgatójával.
– Bejelentése óta állandó beszédtéma a leendő elektrolitüzem Szolnokon. Sokan örülnek neki, de sokan aggódnak is miatta. Mit mondana utóbbiaknak?

Fotó: Mészáros János
– Először is: örülünk, hogy Szolnokra jöhetünk. Szolnokot vegyipari hagyományai és a helyben már meglévő, magas színvonalú szakképzés miatt választottuk. Tudjuk azt is, hogy jövőre lesz a Tiszamenti Vegyiművek alapításának 75. évfordulója. Vegyipari cégként természetesen megértjük, hogy vannak, akiknek kérdéseik vannak és mi nyitottak vagyunk minden kérdés megválaszolására. A helyiek szempontjait figyelembe véve olyan helyszínt kerestünk, amely távol van a lakott területektől. A KunlunChem az ilyen üzemek létrehozásában nagy tapasztalattal rendelkező, elismert, magyar cégekkel dolgozik a gyár tervezésében. Ezek a szakértő cégek tisztában vannak a magyarországi szabályokkal, a magyar és európai kibocsátási határértékekkel, amelyeket maradéktalanul betartunk. A majdani építkezésnél is elsősorban magyar cégekkel szeretnénk dolgozni.
Szolnoki elektrolitüzem: nem kell tartani levegő- és talajszennyezéstől
– Kell-e tartania a szolnokiaknak a leendő üzem levegő- és talajszennyezésétől?
– Nem kell aggódniuk. A beszállítóinktól vásárolt alapanyagok zártan tárolva érkeznek hozzánk, és a szállítás is zárt rendszerben zajlik. A gyártás során a különféle alapanyagokat, oldószereket adalékanyagokat keverjük össze, ebben nincs semmilyen kémiai reakció.
Ezeknek az anyagoknak és a készterméknek is tilos vízzel érintkezniük, így a technológiában nincs semmilyen vízfelhasználás, a termelésnek egyáltalán nincs is vízigénye.
Kizárólag hűtésre használunk majd vizet, illetve kommunális célokra. A csapadékvízre is figyelünk: az összes munkaterület fölött tetőt alakítunk ki, az esőt összegyűjtjük, és zárt rendszerben gyűjtjük, így az sem kerül a talajvízbe. A technológiai berendezésekből sem fordulhat elő a felszín alatti vizek szennyezése. A talajvíz minőségének ellenőrzésére ellenőrző kutakat telepítünk a telephely több pontján. Az egész gyártási folyamatunk energiaigénye alacsony. A gázkibocsátást szintén monitoring berendezésekkel ellenőrizzük. Minden gáz, ami keletkezik, szűrőn keresztül, tisztított formában távozik, így gondoskodunk a levegő védelméről is.

Fotó: Mészáros János
– Milyen garanciát kapnak a szolnokiak arra, hogy a gyár termelése nem káros?
– A fentieken túl azt mondhatom, hogy a legmagasabb környezetvédelmi és iparbiztonsági elvárásoknak megfelelve dolgozunk, többszintű biztonsági rendszert, automatizált BMS épületfelügyeleti rendszert használunk, melynek minden eleme össze van kapcsolva, és ha a rendszer bármely ponton eltérést észlel a normális működéstől, azonnal és automatikusan intézkedik. Cégünk 20 éve létezik, ez idő alatt a világ legnagyobb vállalatai közé emelkedtünk, és soha egyetlen baleset vagy környezetkárosítás sem történt nálunk.
Maga a technológia nem követelné meg a legszigorúbb környezethasználati engedélyeztetést Magyarországon, de ennek önként alávetjük magunkat. Ezt épp azért tesszük, hogy garanciát adjunk a szolnokiaknak.
– Ha a szolnoki elektrolitgyárat egy egytől tízes skálán kellene megjelölnie, amelyen az egyes legveszélytelenebb, a tízes a legveszélyesebb üzemtípust jelenti, milyen számot mondana?
– Nem adok egyest, mivel mégiscsak vegyipari gyár vagyunk, de a gyártási kockázatunk valóban nagyon alacsony. Ezért a válaszom: 1,1.
2026-ben kezdődhet a termelés a gyárban
– Milyen infrastruktúra épül majd azon a most még üres földterületen?
– A telek, amit megvásárolunk, egy ipari terület, aminek a harmadát, negyedét használjuk majd. Két épület épül majd fel. Az egyik az ötezer négyzetméteres üzem, illetve egy hétszáz négyzetméteres iroda.
– Mikor indul az építkezés és mikorra épülhet meg a gyár?
– Egyelőre a tervezési szakaszban vagyunk. Most azon dolgozunk, hogy minden környezetvédelmi előírásnak megfeleljen a tervezés. Ezután kezdődik majd az engedélyeztetési folyamat. Ha minden jól megy, idén augusztusban indulhat az építkezés.
– Mikortól kezdődhet el a termelés?
– Számításaink alapján jövő év harmadik negyedéve környékén, 2026 második felében.

Fotó: Mészáros János
Új lendületet adhat Szolnok fejlődésének az üzem
– Magyar vagy európai viszonylatban mennyire lesz jelentős a szolnoki elektrolitgyár termelése?
– Ez még egy hosszú történet, hiszen az egész elektromosautó-fejlesztésnek az elején jár Európa. Az autók fogyasztási cikknek számítanak, árukat és az irántuk való keresletet majd a vevők határozzák meg. Sok olyan véleményt olvasok az interneten, hogy a cégek azért jönnek Magyarországra, mert azt gondolják, hogy itt alacsonyak a fizetések. Én ezt másként látom. Magyarországon egyre több munkahely jön létre, a magyarok keresete és fogyasztása növekszik, ami élénkíti a gazdaságot, fellendülést eredményez. Ügyfeleink, a BMW és a Mercedes ráadásul mind jelen vannak Magyarországon. Logikus a cégünknek is olyan helyet keresni, ami mindkét helyszínhez, Kecskeméthez és Debrecenhez is közel van. Az elektrolitipar egyébként nem egy idegen dolog Európában, hiszen
- Németországban,
- Csehországban,
- Lengyelországban
- és Magyarországon is vannak ilyen gyárak.
Az elektromosautó-ipar fejlődése miatt mindenesetre növekvő igényt látunk a termékünkre.
– A bejelentéskor elhangzott, hogy 120 új munkahelyet hoznak létre Szolnokon. Milyen munkaerőre lesz szükségük?
– Mind vegyipari mérnökökre, mind kétkezi munkásokra szükségünk lesz. Úgy tervezzük, hogy többségében magyarokat alkalmazunk, a gyártás mellett pedig a menedzseri posztokat is magyarokkal szeretnénk betölteni. Nagyon fontosnak tartjuk a képzést és a szakember-utánpótlást, ezért együttműködésre törekszünk a Szolnok Campusszal és a Szolnoki Szakképzési Centrummal. Ha szükség lesz rá, akkor a magyar munkásokat elvisszük kínai gyárlátogatásra is.
Egyébként is: ha itt, Magyarországon bárkit érdekel a mi gyárunk, vagy aggódik a működése miatt, szívesen segítünk, hogy meglátogassa Kínában működő gyárainkat.
Kínában kutatás-fejlesztési központunk van Peking közelében, a gyártási központunk pedig Huzhouban van, ami a Sanghaj, Nanking és Hangzhou fémjelezte gazdasági régióban található. Huzhou egy környezetvédelmi mintatelepülés. Kínában is nagyon fontos a környezetvédelem, a mi gyárainkban pedig fennállásuk óta semmilyen környezetszennyezés vagy baleset nem történt.
– Hírek érkeztek nemrég arról, hogy Komáromból és Iváncsáról, hasonló típusú gyárakból magyar munkaerőt bocsátottak el. Miből vehetik biztosra leendő dolgozóik, hogy Szolnokon ilyen nem történik majd?
– Szerintem a legtöbben tudják, hogy Kína egyre fontosabb szerepet játszik a világgazdaságban. Az ipar fejlődésére is igaz, hogy vannak, akik erősödnek, és vannak, akik gyengülnek. Az elektromosautó-iparban Kína most erősebb, mint valaha. Ügyfeleink között ott az Audi, a BMW, a Mercedes. A szolnoki beruházást azért kezdjük, mert azt látjuk, hogy igény van termékeinkre, és potenciál van a piacban. Mi Szolnokon jó szomszédok szeretnénk lenni, és a helyi közösség fejlődéséhez is hozzátenni a magunkét. A helyi munkaerő ebben az egyik legalapvetőbb dolog.
– Mi a jelentősége szolnoki a beruházásnak?
– Úgy látjuk, hogy Magyarország több részén, így Szolnok térségében is gazdasági erőközpontok létesülnek. Ám ha Szolnok nem fejlődik együtt Budapesttel, Kecskeméttel és Debrecennel, elveszíti a helyi fiatalokat és a helyi munkaerőt. A mi gyárunk egy új lendületet adhat a városnak. Nem csupán százhúsz munkahelyet hozunk létre, de lehetőséget kínálunk a beszállítóktól kezdve a logisztikai cégeken át az étkeztetőkig sok vállalkozásnak. Emellett további cégeket is a térségbe tudunk majd vonzani amellett, hogy jelentős adófizetői is leszünk a városnak. Az emberek között vannak optimisták és pesszimisták is, de biztosra veszem, hogy idővel bebizonyítjuk: nincs ok az aggodalomra.