2025.03.21. 10:41
Meglepő információ tudódott ki a Jászkunság gazdaságáról – galériával
A vármegyei vállalkozói szövetség csütörtöki fórumán kiderült, mely gazdasági területek azok, amelyekben szinte teljesen azonos a Jászkunság teljesítménye az országossal, és melyekben van nagy különbség.
A vállalkozók helyzete, az ország és a Jászkunság gazdasága állt a középpontjában a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei szervezetének csütörtökön, Szolnokon megtartott, taggyűléssel egybekötött fórumán.

Fotó: Mészáros János
Most még pesszimista a hangulat, de közeleg a gazdasági fellendülés
A fórumon Eppel János, a VOSZ elnöke a szervezet közelmúltbeli eredményeiről, valamint céljairól beszélt. Emlékeztetett, az elmúlt öt évben soha nem látott válságidőszakot tapasztaltak a koronavírus-járvány, az energiaválság és a háború miatt.
Ezek magas kamatokat, inflációt, stagnálást, gazdasági recessziót eredményeztek. Emiatt az előző évtizedben a magyar gazdaságot növelő beruházások visszaestek. Mint mondta, a vállalkozói hangulat bizalmi indexe a devizaválság óta nem látott alacsony szintre csökkent, jelenleg pesszimista a hangulat.
Hozzátette viszont, 2026-ban már számottevő, 3-3,5 százalékos gazdasági növekedésre is van esély. Bizakodásra ad okot szerinte az is, hogy az elmúlt évek beruházásai – BMW, BYD, CATL – is termelni kezdenek. A reálbérek növekedése nyomán megindulhat a fogyasztás, egy esetleges orosz-ukrán béke pedig további kedvező hatást gyakorolna a magyar gazdaságra is. Hozzátette, a kormány felismerte, hogy gazdaságélénkítésre van szükség, és hogy ennek középpontjában a kkv-knak kell állniuk. Ezért is hozták létre a Demján Sándor Programot.
VOSZ-fórum Szolnokon
Fotók: Mészáros János
Ezért érdemes a VOSZ-hoz fordulni
Eppel János kitért a VOSZ által az elmúlt években felmutatott eredményekre is. Ilyen szerinte, hogy létrehoztak egy országos irodahálózatot, amely erős bázist, bizalmi tőkét teremt a vállalkozásokkal. Új feladataik kapcsán pedig a tanácsadást, valamint a vállalkozóknak nyújtott térítésmentes igényfelmérést emelte ki.
Elmondta, jelenleg 25 ezer fizető tagja van a szövetségnek, terveikben a vármegyei szervezetek megerősítése szerepel.
Nehéz helyzetben van a magyar gazdaság, de van remény javulásra. Az addigi időt szeretnénk fejlesztéssel eltölteni, hogy a kollégák teljes eszköztárral álljanak készen, amikor eljön az idő
– összegzett a VOSZ-elnök.
A VOSZ munkájáról beszélt előadásában a szervezet főtitkára. Perlusz László elmondta, tevékenységük legfontosabb része a vállalkozók érdekképviseletének, érdekvédelmének és érdekérvényesítésének a támogatása. Mint mondta, az elmúlt időszakban jócskán áldoztak időben és pénzben is a munkaerő-tartalék mobilizálására, de sokat foglalkoztak a vendégmunkások kérdésével is.
Kovács Attila, a VOSZ energetikai szekciójának szakértője a hazai kkv-ket érintő energetikai környezetéről tartott előadást.
Különös számokat mutat a Jászkunság gazdasága
Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságfejlesztési igazgatója a vármegyéről szóló gazdasági elemzését mutatta be a fórumon.
Érdekességként említette, hogy a térségben a legtöbb gazdasági mutató hasonló az országos átlaghoz.
- Ilyen a 75 százalékos foglalkoztatottság,
- és a 4-4,5 százalék körül mozgó munkanélküliség is.
- Elmaradás az átlagkeresetben van, mint mondta, noha a szellemi foglalkoztatásúak átlagbére még az országos átlagnál is magasabb (656 ezer forint), a fizikai munkásoké átlag alatt van (420 ezer forint).
Partnerei szeretnénk lenni a vállalkozóknak. Bárki is kért támogatást a vármegyei szervezettől, igyekeztünk segíteni, javarészt sikerrel
– jelentette ki a fórumon a megyei VOSZ-elnök. Dr. Lits József előadásában kitért a VOSZ történetére és a Széchenyi kártya jelentőségére. Bemutatta a jászkunsági elnökség társadalmi szerepvállalását, idei terveik között pedig a már meglévő vállalkozások további támogatását, valamint a kezdő vállalkozások mentorálását emelte ki.

Micsoda alkotások! Nem akármilyen kiállításra „vállalkoztak” Szolnokon – galériával