2025.03.09. 07:40
Bűnözési hullámot és káoszt hozhat Ukrajna EU-tagsága
Ha Ukrajna csatlakozik az Európai Unióhoz, az súlyos biztonsági és gazdasági következményeket jelenthet a tagállamok, köztük Magyarország számára. Az ukrán szervezett bűnözés, az illegális fegyver- és drogkereskedelem, valamint a prostitúciós hálózatok megerősödése komoly fenyegetést jelenthet az uniós országokban.
A brüsszeli csúcstalálkozót követően Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Ukrajna EU-csatlakozása előtt a magyar emberek véleményét is meg kell hallgatni egy népszavazáson, hiszen egy fegyverekkel teli, közbiztonsági problémákkal küzdő ország uniós tagsága beláthatatlan következményekkel járhat – írta a Magyar Nemzet.

A kormányfő szerint Ukrajna köztudottan nem tartozik a legbiztonságosabb országok közé, és a jelenlegi körülmények között felelős döntéshozók nem vállalhatják a csatlakozással járó kockázatokat.
A bűnözési statisztikák élén
A szervezett bűnözés Ukrajnában már az orosz–ukrán háború előtt is komoly problémát jelentett, azóta pedig még inkább elharapódzott. Az ország határokon átnyúló drog- és fegyvercsempész-hálózata a világ egyik legkiterjedtebb bűnszervezeti rendszereként ismert.
Már az orosz invázió előtt is a Global Initiative Against Transnational Organized Crime (GITOC) bűnözési indexén Ukrajna a világ 193 országa közül a 34. helyen állt, míg Európában a harmadik legrosszabb helyezést érte el.
Nyugati fegyverek bűnszervezetek kezében
A háború kirobbanását követően hamar kiderült, hogy a Nyugat által Ukrajnának küldött fegyverek egy jelentős része illegális úton feketepiacra került. Már néhány hónappal a konfliktus kitörése után balkáni fegyverpiacokon bukkantak fel az ukrajnai hadszíntérről kicsempészett fegyverek.
A Pentagon egyik jelentése szerint az Ukrajnába küldött fegyverszállítmányok akár 40 százaléka is bűnszervezetek és terrorista csoportok kezébe kerülhetett.
A kelet-európai drogkereskedelem központja
Ukrajna már a háború előtt is az egyik legnagyobb kábítószer-elosztó központ volt Kelet-Európában. Az ország az Afganisztánból származó heroin egyik legfontosabb tranzitútvonala volt, amely kiegészítette a Balkánon és a Kaukázuson keresztül vezető csempészútvonalakat.
A háború előtt Ukrajnában foglalták le a negyedik legtöbb heroint Európában. A Fekete-tengeren keresztül nagy mennyiségű kokain áramlott az országba, míg a helyi amfetamingyártás is rohamosan növekedett.
2020-ban 67 illegális droglaboratóriumot számoltak fel, ami a legmagasabb bejelentett szám volt az összes ország közül. Ukrajna a kontinens második legnagyobb illegális cigarettagyártója és -kereskedője.
A maffiaállam, amely nem bír az alvilággal
Az ukrán állam hosszú ideje képtelen megállítani a szervezett bűnözést, a hatóságok csak felszíni beavatkozásokkal próbálnak fellépni a bűnszervezetek ellen.
Nemrégiben az ukrán hatóságok egy országos droghálózatot számoltak fel, amely havonta közel egy tonna amfetamint és alfa-PVP nevű drogot állított elő.
A hálózat Lengyelországból csempészett be kábítószer-alapanyagokat, amelyeket több ukrán régióban osztottak szét drogkartellek között. Ha Ukrajna csatlakozik az EU-hoz, akkor ezek a bűnszervezetek könnyebben terjeszkedhetnek Magyarországon és az unió többi tagállamában is.
A prostitúció egyik központja Európában
- A háború kezdete óta drámaian megnőtt az emberkereskedelem és a prostitúció Ukrajnában.
- Már 2012-ben „Európa legnagyobb bordélyházaként” emlegették az országot.
- Azóta rengeteg ukrán prostituált és az őket futtató bűnszervezetek árasztották el Európát.
- Az ukrán rendőrség több esetben is maga fedezte az emberkereskedelemmel foglalkozó bűnbandákat.
- Az ukrán migrációs rendőrség vezetői korábban egy olyan bűnszervezetet támogattak, amely 18 és 30 év közötti nőket kényszerített prostitúcióra. Ezek a csoportok nemcsak Ukrajnában, hanem külföldön is aktívan működtek.
Ukrajna csatlakozása komoly veszélyt jelent
Ha Ukrajna az Európai Unió tagjává válik, az a bűnözési statisztikák, az illegális fegyver- és drogkereskedelem, valamint az emberkereskedelem drasztikus növekedéséhez vezethet. Magyarország és az EU számára is kulcsfontosságú, hogy ne kapkodva, hanem a lehetséges következményeket mérlegelve, a polgárok véleményét is figyelembe véve döntsék el ennek kérdését.