2025.03.09. 08:45
Tömeges ukrán munkavállalásra számíthatunk az uniós csatlakozás után?
Ukrajna uniós csatlakozása, illetve esetleges belépése a schengeni övezetbe megkönnyítené az utazást és a határátlépést, ami ösztönözheti az ukrán munkavállalók Magyarországra és Nyugat-Európába áramlását.
Orbán Viktor a Kossuth rádióban kijelentette: Magyarország nem tudna befogadni több százezer vendégmunkást, és a kormány célja, hogy a magyaroknak maradjon munkahely – írja a Világgazdaság.

Felgyorsítaná az ukrán munkavállalók beáramlását
Ukrajna lehetséges EU-tagsága komoly változásokat hozhat a munkaerőpiacon, különösen Magyarországon, amely földrajzi közelsége miatt az egyik fő célpont lehet az ukrán munkavállalók számára.
Orbán Viktor a Kossuth rádióban kijelentette: Magyarország nem tudna befogadni több százezer vendégmunkást, ezért a kormány népszavazást kezdeményezett Ukrajna csatlakozásáról. A miniszterelnök szerint az uniós tagság gazdasági és társadalmi szempontból is komoly kihívások elé állítaná az országot.
Jelenleg is több millió ukrán dolgozik az Unióban
A háború előtt is több mint 1,5 millió ukrán állampolgár rendelkezett tartózkodási engedéllyel az EU-ban, többségük Lengyelországban, Olaszországban és Csehországban helyezkedett el.
A háború kitörése óta több mint 6,3 millió ember hagyta el Ukrajnát, közülük sokan az Egyesült Királyságba, Svédországba, Dániába és Hollandiába vándoroltak ki.
A legtöbb ukrán ipari, mezőgazdasági és építőipari munkákban helyezkedik el, de népszerűek a vendéglátóipari és takarítási állások is. Az egyes országokban azonban jelentős eltérés mutatkozik a foglalkoztatási rátákban: míg az Egyesült Királyságban az érkező ukránok 61 százaléka dolgozik, addig Németországban, Olaszországban és Svájcban mindössze 19 százalékuk talált munkát.
Magyarországot főként tranzitországnak tekintik
A KSH adatai szerint 2024-ben 27 388 ukrán állampolgár tartózkodott Magyarországon, ami csökkenés a 2023-as 36 017-hez képest. A visszaesés oka, hogy Magyarországot sokan csak átmeneti állomásként használják, és nyugat-európai országokban keresnek munkát.
A nálunk maradó ukrán munkavállalók jellemzően az iparban, a feldolgozó- és építőiparban, valamint az ápolási és vendéglátóipari szektorban dolgoznak. A nők száma kissé meghaladja a férfiakét, előbbiek elsősorban az egészségügyben és vendéglátásban, utóbbiak az építőiparban és gyárakban helyezkednek el.
Az uniós csatlakozás tovább növelheti a beáramlást
Ha Ukrajna csatlakozik az EU-hoz, vagy belép a schengeni övezetbe, az az utazási és határátlépési folyamatok egyszerűsödésével jár, ami ösztönözheti az ukrán munkavállalókat, hogy Magyarországon vagy Nyugat-Európában keressenek munkát.
Szakértők szerint a magyar minimálbér-emelési ciklus és a földrajzi közelség szintén vonzóbbá teheti az országot az ukrán dolgozók számára, hiszen innen könnyebb hazautazni, mint például Németországból vagy Franciaországból.
A kérdés továbbra is nyitott: hogyan fogja kezelni az unió és Magyarország a megnövekedett munkaerőmozgást, és milyen hatással lesz ez a magyar gazdaságra és munkaerőpiacra?