Időjárási megfigyelések

2025.03.17. 09:28

Vajon beteljesültek a titokzatos jóslatok?

A népi megfigyelések évszázadokon át segítették az embereket a mindennapi életben és a mezőgazdasági munkák időzítésében. A hagyományos időjárás-előrejelzések gyakran a természet jeleire építettek: a szél irányára, a felhők formájára, a csillagok helyzetére és a madarak, állatok viselkedésére. A régi magyar népi jóslatok párszor már beváltak, de idén is így volt? És így lesz? Márciusban is több jeles nap szerepel a naptárban.

Gergely, Sándor, József és Benedek. Az ő márciusi névnapjukra sokan figyelnek, ugyanis azok népi jóslatokat is tartogatnak. Nézzük, mik ezek és beváltak-e.

népi jóslatok
A régi magyar népi jóslatok párszor már beváltak, de idén is így volt? És így lesz?
Fotó: Illusztráció / Forrás: Getty Images

Gergely-napi időjárás - vajon beteljesültek a népi jóslatok?

Gergely napja - március 12. - sok régi időjárási bölcsességet és jóslatot hordoz magában. Idén érdekes módon az ország több pontján megfigyelhettük, hogy a hagyományos mondások mennyire igazolódtak be az időjárás tekintetében, olvasható a Köpönyeg cikkében. Abból kiderül, melyek a legismertebbek ezek közül.

  • „Gergely megolvasztja Mátyás jegét”

Ez a mondás arra utal, hogy ha február 24-én, Mátyás napján fagy volt és jeges idő uralkodott, akkor Gergely napjára ez az állapot megszűnik, és a felmelegedés jelei mutatkoznak. Idén ezt valóban megfigyelhettük, hiszen március 12-én az országban sehol nem süllyedt fagypont alá a hőmérséklet, és a korábbi napok hidegebb időjárásához képest érezhető volt az enyhülés. A jég tehát valóban megolvadt, így ez a mondás idén igaznak bizonyult.

  • „Gergely-napi szél Szent György napig él”

Ez a népi bölcsesség azt állítja, hogy ha Gergely napján fúj a szél, akkor az április 24-ig, Szent György napjáig jellemző marad. Aznap ugyan nem a szél játszotta a főszerepet, de azért folyamatosan mérhető volt egy enyhe széljárás. Az elkövetkező hetekben figyelhetjük majd meg, hogy a szeles időszak valóban elhúzódik-e április végéig.

  • „Megrázza még szakállát Gergely”

Ez a mondás arra utal, hogy Gergely napján még előfordulhat havazás és egészen áprilisig kilátásba helyezi a téli csapadék előfordulását. Azonban idén sehol az országban nem volt hóesés, így úgy tűnik, hogy ezt a jóslatot és ezzel együtt az igaz tavaszt fenyegető időjárást sikerült megúsznunk.

Vajon meghozza-e a meleget a három fiú?

Március 18., 19. és 21. - Sándor, József és Benedek napja: „Zsákban hozzák a meleget”. Az egyik leghíresebb népi jóslat lényegében arról szól, hogy a tavaszi napéjegyenlőséget (március 21.) megelőzően gyakran jelentős melegedés történik az időjárásban.

A sokévi tavaszi időjárást megnézve részben igazat kell adnunk ennek a megfigyelésnek, de hozzá kell tenni, hogy ez leginkább Sándor napjára igaz (egyesek szerint Benedek nevét csak a rímelés kedvéért tették a mondókába).

A jövőre vonatkozó magyarázattal is bír ez a mondás: ha ezekben a napokban kisüt a nap, akkor hosszú, meleg nyár várható, ha viszont borús idő lesz, akkor elhúzódó, lucskos őszre számíthatunk.

Benedek napjához még az a népi jóslat is fűződik, hogyha ezen a napon dörög az ég, akkor negyven napig szárazság következik.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!