2025.05.20. 17:25
Extrém állapot: sokan el sem hitték, milyen mélyre látni a Jászkunság egyik legnagyobb repedésébe – videóval, galériával
Jó ideje hiányzik már a csapadék a szolnoki gazdáknak is. Rigó András szolnoki gazdálkodónál is méretes a repedés a földben, hamarosan azonban talán javulás következhet.
Mint arról korábban hírportálunkon már beszámoltunk, két hónapja nem hullott számottevő csapadék Szolnok térségében. A földek kiszáradtak, a növényzet szenved, és a gazdák egyre nagyobb bajban vannak az aszály miatt. Rigó András gazdálkodó szerint több száz milliméter csapadék hiányzik a talajból, a búzatáblák között pedig méretes a repedés a földben, melynek mélysége már térdig érőek is lehetnek. Ha nem jön gyors segítség az égből, katasztrofális év elé nézhetnek. Nem véletlen az aggodalom, hiszen 2022-ben Magyarország mezőgazdasága történelmi aszályt szenvedett el. Az agrárkárenyhítési alapból több mint 50,5 milliárd forintot fizetett ki a kormány a károsultaknak, de a gazdák becslése szerint az összkár elérte az 1000 milliárd forintot.

Fotó: Mészáros János
Az aszály miatt óriási a repedés a földben
– Két hónapja nem volt számottevő eső a földjeimen – mondja Rigó András, miközben a száraz talajba szinte akadály nélkül csúszik bele a mérőszalag. A repedések rendkívül mélyek, sok helyen elérik a 35–40 centimétert, egyes helyeken akár kézfejnyi nyílások is tátonganak a növények között. Ezek pedig, ha nem esik csapadék, csak tovább nőhetnek.
A legfrisebb időjárás előrejelzés szerint azonban hamarosan ez a helyzet szerencsére változhat. A köpönyeg.hu tájékoztatása szerint ugyanis szerdán, csütörtökön és pénteken is várható csapadék a héten, míg a következő héten is több napon át eshet az eső, így a földek végre folyadékhoz juthatnak.
Kiszáradt holtágak a Jászkunságban
Hírportálunk is foglalkozott a kiszáradt holtágak helyzetével, ami a térséget illeti. A szomorú helyzet érintette a szelevényi Kistehenes Holt-Köröst is, ahol 4 hektáros, 400 méter hosszú területben már csak nagyon kis részen maradt meg a víz. A helyi egyesület a még életben maradt halakat áttelepítette a Nagytehenes Holt-Körösbe, és összegyűjtötte az elpusztult példányokat. A mederben 5-6 kilós csukákból körülbelül 20 darabot, 10 kilós amurokból 6-8 darabot, 4-5 kilós pontyokból pedig mintegy 15 darab elpusztult példányt találtak.
Repedések Szolnokon
Fotók: Mészáros JánosNem sokkal később aztán Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő jelentette be Facebook-oldalán, hogy pénzügyi forrás segítségével feltölthetik a szelevényi, a csépai, a szajoli, illetve a tiszaugi holtágat is, mely szivattyúzással történt meg. A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint a kormány 80 millió forintos támogatást biztosított számukra a művelethez.
Óriási hajón érkezett a segítség
A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság az Országos Vízügyi Irányító Törzs engedélyével másodfokú vízhiány-kárelhárítási készültség keretében május 13-án megkezdte az szivattyús ökológiai vízpótlást. Elsőként a tiszaugi Holt-Tiszán kezdődtek meg a munkálatok. Az igazgatóság Műszaki Biztonsági és Hajózási Szolgálata szivattyúállást épített ki a Tisza partján, ahonnan a hullámtéri csatornába szivattyúzzák a szőke folyó vizét, amit szivornyával továbbítanak az önkormányzati kezelésű népszerű tiszaugi horgászhelyre. A művelethez szükséges szivattyúállást egy óriási hajóval vontották le a Tiszazugba. A vízpótlás tervezett időtartama tíz nap, ez alatt mintegy 400 ezer köbméter vizet juttatnak az ugi holtágba.