Dörzsöltek

2024.11.26. 13:55

Titokzatos kínai nyelvű hívásokat kaptak a szolnokiak, kiderült, mit akarnak az idegenek

Új szintet léptek a telefonos csalók. Ezt jelzik a kínai nyelvű hívások, amelyeket több jászkunsági olvasónk is kapott a minap. De vajon mit akarnak tőlünk az idegenek?

Titokzatos kínai nyelvű hívások érkeztek a napokban több jászkunsági olvasónkhoz. Az érintettekhez minden esetben ezen a nyelven beszélt a hívó fél. 

kínai nyelvű hívások
Kínai nyelvű hívások borzolták a kedélyeket a jászkunságban
Fotó: Shutterstock.com / Forrás: Illusztráció

Titokzatos kínai nyelvű hívások: mi lehet a cél?

– A napokban csörgött a telefonom, egy teljesen átlagos, 30-as számról hívtak. Nem tűnt gyanúsnak, ezért felvettem – osztotta meg a vele történteket Molnár László, a szolnoki Szigligeti Színház művésze.

Egy hölgy kezdett el beszélni, mégpedig kínai nyelven. Azonnal kinyomtam, hiszen gondoltam, hogy ez csak valamilyen átverés lehet. Eddig nem tapasztaltam semmilyen következményét, remélem nem is lesz

 – tette hozzá a színművész. 

Nem ő volt az egyetlen, aki így járt. A szolnoki Tímár István is tapasztalta a jelenséget.

– Nyugdíjas vagyok, nagyon ritkán hívnak ismeretlen számról, így mindig megjegyzem az ilyet – mondta. – Az a bizonyos hívás is egy magyar számról érkezett, de amikor kínai nyelven szólt bele valaki, azonnal letettem. A feleséggel azt beszéltük, hogy nem hívjuk vissza a számot, mert valószínűleg csalók lehetnek.

Egy 15 éves szolnoki középiskolát is hívtak már külföldről.

– Igaz, engem a telefonom kijelzője alapján Irakból hívtak – mesélte el a történetet. – Nem vettem fel, és miután a szüleimmel megbeszéltem a dolgot, apával le is tiltottuk azt a bizonyos számot. Azóta szerencsére nem kaptam hasonló hívást.

Olyan olvasónk is akadt, akit nemrég egy Srí Lanka-i számról kerestek.

Elveszik a pénzünket, ha fogadjuk a hívást?

De vajon mi állhat a titokzatos hívások hátterében? A dologról Kelemen László etikus hacker a Haon.hu-nak elmondta, hogy sokan tévedésben élnek, ugyanis attól, hogy felveszi valaki a telefont, még nem fognak pénzt levonni a kártyájukról. Ilyenkor általában az a cél, hogy először adatot nyerjenek ki a másik féltől a csalók.

Kelemen László szerint azért trükkös ez a telefonos csalás, mert egy magyarországi, 20-as vagy 30-as szám teljesen gyanútlan, joggal gondolhatjuk, hogy voltaképpen bárkitől érkezhet hívás. Ilyenkor figyelni kell, hogy fel is vesszük, ne adjunk ki magunkról olyan információkat, amelyeket például egy bank sose szokott kérni. Érdemes akkor is gyanakodni, ha törtmagyarsággal beszélnek hozzánk.

– Hogy a kínaiak miért telefonálgatnak? Úgy gondolom, ez is egyfajta adathalász próbálkozás, és ha találnak valakit, aki mindenre kapható úgymond, akkor nagyon sok mindenre képesek távolról – összegezte Kelemen László. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában