2024.11.23. 19:55
Megmondták, mi lett volna az egyetlen esély az M4-esen pusztító autótűzben
Óriási autótűz bénította meg az M4-es forgalmát a minap. Németh Ádám, a vármegyei katasztrófavédelem szóvivője szerint a legfontosabb lépés maga a megelőzés. Ha pedig már megtörtént a baj, akkor elsődleges, hogy megőrizzük a hidegvérünket, ugyanis a kocsitűz oltása higgadtságot követel. Ám hogy mégis mit tegyünk ha kigyullad az autónk, illetve mi az, amit mindenképpen kerüljünk? Ezekre a kérdésekre is hasznos válaszokat ad a szakember.
Az utóbbi időben megszaporodott az ilyen típusú tűzesetek száma, a közösségi média oldalain is egyre, másra felbukkantak a lángoló járműveket bemutató felvételek. A kocsitűz oltása korántsem gyerekjáték, bár nem is lehetetlen feladat, egyebek mellett erre vonatkozóan is adott tanácsokat a szakember, aki egyúttal elárulta, vármegyénkben idén eddig összesen hatvanegy gépjárműben keletkezett tűz.
– A legtöbb esetben a gépjárművek nem megfelelő műszaki állapota okozta a bajt. Éppen ezért a műszaki ellenőrzések fontossága és rendszeressége kiemelkedő szerephez jut a megelőzés során. Mindezek mellett kulcsfontosságú, hogy valóban képzett szakemberrel vizsgáltassuk át a járművet – hangsúlyozta.
A hatvanegy esetből
- harminchat személygépkocsi
- tíz teherautó
- tizennégy mezőgazdasági munkakép
- valamint egy autóbusz
volt.
Kocsitűz oltása: őrizzük meg a lélekjelenlétünket!
– Ha a gépjárműből valahol folyik az olaj, egy-egy cső meglazult, itt-ott csöpög az üzemanyag és ez a gépjármű forró részeire hullik, onnantól már szinte borítékolható, hogy valami lángra kap – mondta a szóvivő. Egy járműben megannyi éghető anyag található, kezdve a több tíz liter üzemanyagtól, a gumi és műanyag alkatrészeken át az utastérben található változatos elemekig.
– Éppen ezért a kezdődő gépjármű tűz nagyon gyorsan terjed, ilyenkor higgadtan, de gyorsan érdemes cselekedni – hangsúlyozta Németh Ádám annak kapcsán, hogy mit tegyünk, ha kigyullad az autónk.
– Mondani könnyű, tudom, de ne essünk pánikba, főleg ha épp útközben észlelünk füstöt, lángokat. Egy hirtelen fékezés, a kormány félrerántása csak nagyobb balesethez vezethet. Igyekezünk minél gyorsabban, és minél szabályosabban félrehúzódni, megállni. Amennyiben van nálunk porral oltó, megpróbálhatunk beavatkozni, de csak miután biztonságosan kijutottunk a járműből és hívtuk a tűzoltókat, hiszen ez az első teendők között kell legyen – magyarázta Németh Ádám.
Képesek vagyunk cselekedni, de mégis hogyan néz ki a kocsitűz oltása?
Mivel könnyedén égési sérüléseket szerezhetünk a felforrósodott részektől, ha nem indokolt, ne érjük a járműhöz sehol. Mivel azonban a leggyakrabban a motortérben keletkezik tűz, itt érdemes először beavatkozni a továbbterjedés megakadályozásának érdekében.
– Amennyiben elérjük a porral oltót és hozzáférünk a motorháztető utastérben lévő nyitókarjához, nyissuk fel a tetőt ezzel. Semmiképpen ne teljesen, mert a tűz így többlet oxigént kap és hirtelen sokkal rosszabbra fordul a helyzet! Viszont ha csak „felpattintjuk”, az így keletkező résen át bejuttathatjuk a porral oltó készülék csövét, azon keresztül pedig a palack tartalmát – magyarázta a szóvivő.
A porral oltó nem kötelező mindenkinek, de életmentő lehet, ha van
A porral oltó készülékek többféle méretben és űrtartalommal kaphatók, érdemes a személyautókban is tartani legalább egyet.
– Lehetőleg könnyen elérhető helyen, a lábtérnél mondjuk – mondta Németh Ádám. Általában a hat kilogrammos változatot ismerik legtöbben, ilyenekkel találkozunk a közintézményekben és olyan helyszíneken, ahol jogszabály teszi kötelezővé az eszköz biztosítását.
– Az autóban az egy kilós porral oltó már jó szolgálatot tehet, éves felülvizsgálatra ráadásul nem kötelezi jogszabály a lakosságot, csak néhány apróságra kell odafigyelni, hogy a palack minél tovább megbízhatóan működjön – sorolta a szóvivő. A legfontosabb, amit időnként ellenőrizzünk, hogy a biztosítószeg, amely az eszköz véletlen működését gátolja, sértetlen legyen. Minden porral oltón van egy nyomásmérő óra, két oldalt két piros sávval, középen zöld tartománnyal.
– Néha pillantsunk rá, hogy az óra mutatója a zöld sávban van-e még, ez jelzi ugyanis, hogy a palackban lévő nyomás megfelelő, az eszköz biztonságosan működtethető. Az is előfordulhat, hogy idővel a por leül a készülék aljába, így bizonyos időközönként érdemes pár másodpercre gyengéden megrázogatni azt, hogy ez ne történjen meg – sorolta a katasztrófavédelem szakembere. A gyártó egyébként minden eszközön feltünteti meddig használható biztonságosan. Egy porral oltó sem örök életű, ám egészen hosszú évekig készenlétben állhat, ha a szükség úgy hozza, hogy használni kell.
– Egy hat kilós eszköz átlagos élettartama húsz év, persze folyamatos felülvizsgálat mellett. Éppen ezért azt érdemes megjegyezni, hogy vész esetén egy közintézményben biztosan találunk megbízható készüléket. Amennyiben ilyen nincs a közelben, azt is hasznos lehet tudni, hogy a tehergépjárművek estében jogszabályi kötelezettség, hogy legyen legalább egy hat kilós porral oltó a fedélzeten. Ha leintünk egy teherautót, nála tehát szintén nagy biztonsággal lesz porral oltó készülék – mondta Németh Ádám.