2018.09.14. 16:15
Börtönbe kerülhet az egykori szakorvos
Igen idős hölgy hallgatta meg régóta húzódó büntetőügyében a Szolnoki Törvényszéken első fokon kihirdetett nem jogerős ítéletet pénteken délután. A 78 esztendős vádlott ortopéd szakorvosként dolgozott egykoron. Vele szemben és 85(!) társa ellen különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények a felhozott vád.

A Szolnoki Törvényszéken kihirdetett nem jogerős ítélet tényállásában elhangzott: az első rendű vádlott 2005. január 17-től 2011. július 12-ig volt a Jászberényi Szent Erzsébet Kórház ortopéd szakorvosa.
Az ő feladatkörébe tartozott a súlyos mozgáskorlátozott személyek egészségkárosodásának fokát meghatározó szakvélemény kiállítása.
Az indoklás szerint magánszemélyek és vállalkozók igen széles körében – Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Heves és Borsod-Abaúj Zemplén megyékre kiterjedően – ismert volt az a körülmény, hogy a szakorvos a „Hétpontos papír” néven elhíresült, az egészségkárosodás súlyos fokát és végleges voltát a valósággal ellentétesen tartalmazó első fokú ortopéd szakorvosi véleményeket állít ki.
A munkáltatók jogtalanul kaptak költségvetési támogatást a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható állami pénzösszegekből, a közlekedési támogatáshoz nyújtható alapokból, továbbá pénztári igazolvánnyal kapcsolatban és az akadálymentesítésre rendelkezésre álló alapokból.
A tényállás szerint az orvos ezernél is több esetben állított ki „hamis” igazolásokat. A bíróság a valótlan tartalmú szakvéleményeket tömeges számban kiállító orvost 40 rendbeli bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás, 7 rendbeli hivatali vesztegetés és 1429 rendbeli közokirathamisítás bűntette miatt 5 év börtönbüntetésre és egymillió kétszázezer forint pénzbüntetésre ítélte, emellett a közügyektől 5, míg az orvosi foglalkozás gyakorlásától 10 évre eltiltotta.
Az ügy másodrendű vádlottját – aki amellett, hogy az orvos által kiállított valótlan tartalmú szakvélemény felhasználásával maga is jogosulatlanul vett fel költségvetési támogatást, „ügyfeleket” is hozott az orvosnak – 15 rendbeli, részben bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás és 66 rendbeli felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette miatt 3 év börtönbüntetésre ítélte és 3 évre eltiltotta a közügyektől.
A többi vádlottal szemben felfüggesztett börtönbüntetést vagy pénzbüntetést szabott ki, vagy megrovást alkalmazott a bíróság. Az ítélet nem jogerős. Az ügyész 3 napot tartott fenn, annak eldöntésére, hogy kíván-e fellebbezni.
Az ítélethirdetésen jelenlévő vádlottak többsége azonban fellebbezett, így az ügy másodfokon, a Szegedi Ítélőtáblán folytatódik.