2019.06.29. 07:00
Egymást segítik a fiatalok Tiszabőn
A lepukkant házakat kerítés sem védi, kóbor kutyák szaladgálnak a mezítláb játszadozó gyermekek között.
Néhány éve még ez a kép fogadott minket az ország legszegényebbek tartott településén, Tiszabőn. Azóta sok minden megváltozott, megszépült a polgármesteri hivatal és az orvosi rendelő, helyben patika is nyílt, az általános iskolára pedig – melynek működtetését átvette a Magyar Máltai Szeretetszolgálat – szinte rá sem lehet ismerni.
A munkalehetőség azonban még mindig kevés helyben, a lakosok vagy ingáznak a környező városok között, vagy közmunkából tartják fent magukat. Egy hátrányos helyzetű kistelepülésen sokszor az életben maradás az egyetlen cél.
Amikor egy fiatal betölti a tizenhatot, még egy keresőképes ember lesz a családban. Döntenek, dolgoznia kell. Nem tartják értelmét a továbbtanulásnak, hiszen nem látják a saját szemükkel, mi haszna van annak. A hó végén megkapott összeg viszont kézzel fogható, abból tud kenyeret vásárolni.
Hogy még költsenek is valamire, aminek nem látják a végét, sok családban elképzelhetetlen. Az „Út az érettségihez” nevű program, melyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Nemzeti Bank indított, lehetőséget, segítséget ad.
Nem csak anyagi értelemben, lelkileg is mentorálják a fiatalokat azzal, hogy megmutatják, mit érhetnek el egy közép- vagy felsőfokú végzettséggel, ráadásul egymást is „húzzák” a résztvevők.
És egyre több élő példát is látni arra, hogy kellő kitartással milyen eredményeket lehet elérni. Roma származású orvosok, gyógyszerészek, pedagógusok törnek ki a legkilátástalanabbnak tartott élethelyzetből, és mutatják meg a jövőt. És ez a legfontosabb az ő sikereikben.