2023.04.21. 19:44
Egyik páciensét a rendelőben sikerült újraéleszteni – odaadással végzi munkáját a díjazott árokszállási orvos
A gyógyítás során fontos, hogy holisztikusan szemléljük az embert – vallja dr. Bíró Attila. A közvetlen, szerény jászárokszállási háziorvos, foglalkozás-orvostan szakorvos rendkívüli elhivatottsággal, odaadással és humanitárius szemlélettel gyógyít. Szakmai munkája elismeréseként az Észak-Magyarországi régióban idén ő kapta a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat. Életútjáról, orvosi hitvallásáról, mindennapi munkájáról beszélgettünk vele.

Betegei, ismerősei szavazatai alapján Dr. Bíró Attila jászárokszállási házorvos szakmai munkáját Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjjal ismerték el
Fotó: Pesti József
– A napokban vette át a Goodwill Pharma az Egészségért Közhasznú Alapítvány által alapított Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat a Magyar Tudományos Akadémián rendezett ünnepségen. Milyen érzésekkel fogadta az elismerést?
– Természetesen nagyon megtisztelő, és boldogsággal tölt el, hogy a pácienseim, ismerőseim szavazatai alapján az Észak-Magyarországi régióban megkaptam életem eddigi legszebb díját. Pozitív megerősítést jelent számomra, hogy valószínűleg jó úton haladok, jó az a mód, ahogy a betegeimet ellátom és hozzájuk viszonyulok. Felemelő érzés visszakapni azt a szeretetet, hozzáállást, amit a pácienseimnek adok.
– Mikor határozta el, hogy az orvosi hivatást választja? Családi indíttatás esetleg szerepet játszott ebben?
– Jászárokszálláson jártam általános iskolába, majd a jászberényi Lehel Vezér Gimnáziumban folytattam tanulmányaimat. Alapvetően már a középiskolában erre a pályára készültem. Családomban nem voltak hagyományai az orvosi hivatásnak, senki nem dolgozott az egészségügyben, tehát nem innen ered a motiváció. Valószínű, hogy egy belső indíttatás, a segíteni akarás és empátia vezérelt a pályaválasztásomban. Az érettségit követően felvettek a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karára, ahol diplomát szereztem.
–Az egyetemen miért tartotta vonzónak a háziorvosi szakirányt?
– Emberközpontúsága miatt ezt a szakirányt éreztem legközelebb magamhoz. Fontos, hogy holisztikusan szemléljük az embert. A háziorvoslástan nem egy bizonyos betegségre specializálódik, hanem az egész emberrel foglalkozik, a pszichétől kezdve a testi problémákig. Megismerem a beteg életmódját, környezetét, a családja örökletes betegségeit. Tanulmányaim során több háziorvosnál voltam gyakorlaton, akiknek a személye szintén meghatározó volt a szakirányválasztásban.
– Az egyetem után visszatért Jászárokszállásra. Hogyan alakult a pályája?
– A háziorvosi rezidensképzés befejezését követően licencvizsgát tettem, majd egy héttel később már Jászárokszállás egyik körzetében kezdtem dolgozni. Akkoriban megürült egy háziorvosi praxis, amit megpályáztam, és a képviselő-testület nekem adott bizalmat. Ennek már több mint huszonkét éve. Jelenleg két praxisban dolgozom. Jászárokszálláson a 4-es számú felnőtt körzet háziorvosa vagyok, valamint Visznek vegyes körzetében is gyógyítom a betegeket. Napi szinten a két praxisban közel száz beteget látunk el a munkatársaimmal.
– Gyógyító munkájában van személyes hitvallása?
– A betegeket olyan odafigyeléssel gyógyítom, mintha a saját családtagjaim lennének. Ha telefonon felhív a beteg vagy személyesen bejön a rendelőbe és számomra már ő a nyolcvanadik páciens azon a napon, akkor is igyekszem úgy hozzáállni, mintha az első beteg lenne. Ez persze nem mindig könnyű.
– Elhiszem. Rengeteg beteggel találkozik, megterhelő lehet nap, mint nap egyforma intenzitással odafigyelni mindenkire és megtalálni a közös hangot. A háziorvos feladatköre nagyon szerteágazó.
– Ez így van. Egyik kiemelt feladat a lakosság egészségtudatos magatartásra nevelése, mert ezzel nagyon sok betegség megelőzhető. A napi betegellátás során folyamatos a prevenciós rendelés. A krónikus betegek gondozása, tüneteik enyhítése és kezelése szintén a munkánk része. Arra törekszünk, hogy definitív ellátást biztosítsunk, tehát itt helyben gyógyítsuk meg a betegeket. Ebből következik a háziorvos kapuőri szerepe. A rendelőben panaszaik alapján szűrjük a betegeket és döntjük el, ki az, akit tovább kell küldeni szakorvoshoz és ki az, akit helyben meg tudunk gyógyítani.
– A tragikus esetek mellett bizonyára felemelő gyógyulástörténetekkel is találkozott már eddigi pályája során. Említene néhányat?
– Nagyon nehéz kiemelni bármilyen esetet is, mert rengeteg van. Előfordult, hogy egy pácienst a rendelőben sikerült újraéleszteni. Nemrég például egy beteg szívinfarktussal jött be a rendelőbe, ahol stabilizáltuk az állapotát, és gondoskodtunk arról, hogy a megfelelő intézménybe kerüljön. De öröm számomra, ha egy cukorbeteg elfogadja a javaslataimat, és életmódot vált, az előírásokat követve szedi a gyógyszerét, és mindezek hatására javulnak a laboreredményei. Egy jól beállított vérnyomás szintén sikerélményt jelent.
– Mi az, ami feltölti, hogy napról napra újult erővel segíthesse pácienseit?
– Nyugodt, kiegyensúlyozott, boldog családban élek a feleségemmel. Három fiúgyermekünk van, akik 14, 16 és 18 évesek. A legidősebb érettségi előtt áll, orvosi egyetemre készül. Óriási motivációt ad a betegek pozitív visszajelzése, ha a gyógykezelés után jobban érzik magukat. Szabadidőmben igyekszem minél több időt a családommal lenni. A sportvadászat, a természet és az úszás is feltölt.
Értékelik a humanitárius szemléletet is
2017-ben volt nyolcvan éve, hogy Szent-Györgyi Albert kutatásainak elismeréseképp átvehette az orvosi és fiziológiai Nobel-díjat. Az évforduló alkalmából a Goodwill Pharma az Egészségért Közhasznú Alapítvány hagyományteremtő szándékkal létrehozta a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat, melyet minden évben munkájuk elismeréseként olyan orvosoknak adományoznak, akiket a szakmai zsűri és a páciensek is érdemesnek tartanak arra – íjra a Szentgyorgyialbertorvosidij.hu.
A díjra évről évre olyan szakembereket jelölnek, akik cselekedetükkel megmentették betegük életét, vagy a mindennapi orvosi munkájuk során olyan elhivatottsággal praktizálnak, melyben rendkívüli odaadással, tudományos igényességgel és humanitárius szemlélettel segítenek a hozzájuk fordulókon. Március 20-án zárult az idei Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj közönségszavazása. Az Észak-Magyarországi régióban dr. Bíró Attila jászárokszállási háziorvos kapta a legtöbb voksot. A díjátadó gálát április 12-én rendezték meg Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián.