2024.09.01. 12:15
Környezetünk csodáival ismerkedtek a kis felfedezők a természetismereti táborban
Madarak, bogarak, rovarok, halak és növények. És persze minden, ami a természetben megtalálható, felfedezhető. Ezek voltak a napokban megrendezett természetismereti tábor középpontjában Szolnokon. Na meg az azok a gyerekek, akik mindezeket, vagyis a környezetünkben lévő igazi csodákat lelkesen fel is fedezték.
Természetismereti tábort szervezett a közelmúltban Szolnokon a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Helyi Csoportja. A szervezet kiváló partnert is talált a programhoz a NEFAG Zrt. „személyében", így a helyszín mi más is lehetett, mint a Bagolyvár Vadaspark és a Széchenyi Parkerdő.
A gyerekek megismerhették a környezetünk értékeit
– A tábort 9-12 éves gyerekek részére szerveztük azzal a nem titkolt szándékkal, hogy ismerkedjenek meg a környék még meglévő természeti értékeivel - foglalta össze röviden a program lényegét Pálinkás Csaba. A helyi csoport elnökétől megtudtuk, hogy a cél megvalósítása érdekében változatos programokat kínáltak a szervezők, táborvezetők és a meghívott szakemberek a fiataloknak.
– A nagy hőség ellenére minden napra jutott különlegesség, mint például már rögtön az első nap megfigyelhettünk egy táplálkozó halászsast. Ahogyan mindenki számára, még nekünk is emlékezetes élmény a Zagyva mentén meggyűrűzött hat jégmadár – ragadott ki Pálinkás Csaba két emlékezetes pillanatot a sok közül.
Szakértő segítséget is kaptak a táborozó fiatalok
Természetesen hosszan lehetne részletezni a természetismereti programokat, a megfigyelt állat- és növényfajokat. Olyanokat is például, ami sokunknak talán ismeretlenül cseng.
Természetismereti tábor Szolnok
Fotók: MME JNSZ Vármegyei Helyi CsoportjaA diákok például megtudták, mi az a paduc vagy éppen miféle élőlény a domolykó.
Mindehhez volt segítségük, a Hortobágy Nemzei Park munkatársai nyújtottak szakmai hátteret. – Dr. Tallósi Béla és Nagy Gábor, a nemzeti park két természetvédelmi őre jött el hozzánk. Béla bácsi a rovarok világába kalauzolta a gyerekeket, Gábor a vizes élőhelyek világát mutatta meg nekünk.
Útmutatásukkal ismerték meg a gyerekek a környék rovarait, vízi élőlényeit.
A megfigyelésekkel valóban karnyújtásnyira kerültek a természeti szépségek a gyerekektől – részletezte a helyi csoport elnöke. Kiemelte: mellettük természetesen sok önkéntes segítő, szervező tett a tábor sikeréért. – Ők is rengeteg ismerettel bírnak, amit továbbadtak a táborozó gyerekeknek – mondta köszönettel Pálinkás Csaba. Hozzátette: a gyerekek mellett ők maguk, a szervezők is nagyon élvezték a tábort, s remélik, a jövőben lesz folytatás.
Hagyományt teremtenének a természetismereti táborral
– Örülnénk, ha folyamatosan tudnánk szervezni ilyen táborokat, s akkor kialakulhatna egy új generáció, aki értékként tekint saját lakóhelyére, környezetére, vigyázz s értékeli azt. Célunk egy nyitott, érdeklődő közösség kialakítása, amely a környezetét nem pusztítani akarja, hanem együtt élve azzal szeretne boldogulni itt az Alföld közepén – szólt a távlati terveikről Pálinkás Csaba, a MME vármegyei helyi csoportjának elnöke.