Múltidéző

2024.11.10. 17:25

Újabb fotók kerültek elő az eltűnt algériai diákokról – galériával

A Vízügyi nemzetközi kapcsolatainak száma folyamatosan bővült a hetvenes évektől. Algériai diákok Szolnokon tanultak, a magyarok nebulók Franciaországba utazhattak tapasztalatot gyűjteni.

Hamar megtanultak magyarul az algériai diákok szolnoki tanulmányaik során

Forrás: Beküldött fotó

Már a hetvenes években elkezdték nemzetközi kapcsolataikat építeni a Vízügyiben. Az évtized végén algériai diákok Szolnokra költöztek. Történetüket egy megsárgult fotó elevenítette fel, melyet a közösségi oldalon tettek közzé nemrégiben. Utánajártunk, hogyan és miért kerültek ide a fiatalok.

algériai diákok szolnok
Hamar megtanultak magyarul az algériai diákok szolnoki tanulmányaik során
Forrás: Beküldött fotó

A közösségi oldalon felbukkant kép kapcsán archívumukban is elkezdtek keresgélni, egy dokumentum akadt a kezükbe, illetve további fotókat találtak meg.

Kiderült, hogy az intézmény külföldi kapcsolatai még akkor kezdtek kiépülni, amikor az Ady Endre úton működtek. 

– Az előzményekhez hozzátartozik, hogy az 1970-es évek kezdetétől igen felélénkült a nemzetközi kereslet a magyar vízügyesek szaktudása iránt – fogalmaztak a dokumentumban.

– Valószínűleg a sikeres tervezési-, és beruházási munkák hatására is, egyre több országból jöttek ösztöndíjasok Magyarországra.

Algériai diákok szolnoki kalandjaira derült fény

1979 márciusában 20 algériai diák érkezett Szolnokra, hogy a négyéves víz-, és szennyvíztechnológiai képzésen részt vegyenek és kútfúró technikus vizsgát tegyenek. 

Egy szót sem tudtak magyarul, így szeptemberig csak a nyelvet tanulták

 – írták.
Egy évvel később újabb csapat érkezett, ők vízgazdálkodási szakon tanultak. Végül mindkét csoport sikeresen fejezte be tanulmányait. A kapcsolat tovább gyümölcsözött a pedagógusok franciául kezdtek tanulni és többen kaptak megbízást arra, hogy előkészítsék az algériai vízügyi szakközépiskolák tanterveinek elkészítését, tankönyvek megírását. 

Három nyáron át tartott a francia csereprogram

A nyolcvanas években az orosz mellett a franciát is oktatták az iskolában, egy észak-nyugat franciaországi kistelepüléssel ápoltak cserekapcsolatot

Nyaranta 10-10 fő fiatal egy hónapos programban vett részt. Két hetet Francia-, és kettőt Magyarországon töltöttek. A programot úgy állították össze, hogy a délelőtti környezetszépítő,-építő munkát, kulturális, sport és szórakoztató rendezvények követték

 – sorolták. A csoportból olyan mérnök is kikerült, aki végül Franciaországban szerezte diplomáját.

A nemzetközi kapcsolatok tovább bővültek

Az iskola a kilencvenes évek elején sikeresen pályázott egy szakképzésfejlesztési programra. Holland szakértők érkeztek a Tisza-menti városba, a vízügyi tanárai pedig angol, holland, német, francia, olasz, spanyol helyszíneken tanulmányozhatták a képzési rendszereket, a vízgazdálkodást.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában