2024.11.17. 08:00
Galambos Park fejlesztés: futókör, mászóerdő, tanösvény
Törökszentmiklós közparkja átfogó fejlesztésen esik át, amely során teljesen megújul a játszótér, többek között futókör, tanösvény, mászóerdő stílusú játszórész épül. A Galambos Park fejlesztése régi álma a városnak. Ennek köszönhetően az érintett területen jelentősen bővül a parkolóhelyek száma, és közösségi infrastruktúra is helyet kap. A projekt november 15-én alapkőletétellel indult.
Mondhatjuk, hogy hosszú előjáték után, de végre elindulhat Törökszentmiklós életében az egyik legnagyobb közösségi tér, a Galambos Park rekonstrukciója. 2017-ben kezdődött el a gondolkodás és tervezés a Galambos Park fejlesztése kapcsán, és mostanra jutottak el a kivitelezés elkezdéséig.
A közel két hektáros terület emblematikus jelentőséggel bír a város lakói számára. Egyrészt utal Galambos István egykori malom és vámmalom tulajdonosra, akinek a malmát 1948-ban államosították, és ahogy az akkori sajtó ironikusan írta: a malom búcsút vett tőkés gazdájától. És azért is emblematikus ez a terület, mert a Galambos Park a lakosság számára városi rendezvények helyszínét jelöli. Ez a hely teret ad az úgynevezett Vécsey-napnak, a Park mozi rendezvényeinek. Volt már itt gyermeknap, majális, és sok-sok koncert is. A Galambos Park kedves helye az ittenieknek. A játszótér, a tó és természeti környezete vonzza a városban élőket, de az évek során egyre nőtt az igény például a sportolási lehetőségek bővítésére és a közösségi programokat támogató modern infrastruktúra kialakítására.
A fejlesztés 2024. november 15-én ünnepélyesen is elkezdődött az alapkőletétellel, ahol jelen volt Markót Imre, Törökszentmiklós Város polgármestere, Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő, Borbás Zoltán, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Közgyűlés alelnöke.
Mászóerdő, futópálya és tanösvény is szerepel a tervekben
A megvalósítást önerőből nem tudná kivitelezni a város. Ehhez szükség volt a TOP Plusz "Élhető települések" felhívás során benyújtott nyertes pályázatra. Ennek köszönhetően a park játszótere megújul, árnyékolást kapnak egyes eszközök, megtörténik a zöldfelület fejlesztés , és a tó rekonstrukciója is. Épül szabadtéri tűzhely, futópálya, tanösvény, valamint egy modern, mászóerdő stílusú játszórész is helyet kap. Emellett közösségi kerti építményeket hoznak létre vizesblokkokkal és szabadtéri tűzhellyel.
–Talán sokan vannak közülünk, akik még gyermekkorukból emlékeznek arra, hogy itt a park területén volt egy a jelenleginél nagyobb tó, amit a városban élő gyermekek körüljártak, a nádasban bujkáltak, volt, aki horgászott, télen pedig a befagyott tó felszínén korcsolyáztak az itt lakók, illetve a városlakók – emlékezett vissza az alapkőletételen Markót Imre polgármester. –A park fejlesztését valamikor 2017 környékén indítottuk el egy olyan közösségi tervezés keretében, ami ennek a területnek a zöldfelületi rendezését volt hivatott ellátni. Hiszen egy település életében nagyon fontos, hogy legyenek közösségi terek, ahol nemcsak egy-két ember, hanem több is össze tud jönni –emelte ki a polgármester a projekt jelentőségét.
Közel 6 milliárd forint pályázati forrás érkezett eddig a Galambos Park fejlesztésére
Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő kihangsúlyozta – A városok egyik legfontosabb feladata az infrastruktúra fejlesztése, de az is kötelessége, hogy az ott élőket megpróbálja minél jobban összekovácsolni, összehozni, hogy a városban egy összetartó közösség éljen. Így ki-ki a maga módján hozzá tud járulni ahhoz, hogy a város társadalmi értelemben is előrébb lépjen. Ez a projekt pedig mindkettőt megvalósítja. A TOP Plusz rendszerével kapcsolatosan számokról is beszámolt. – Törökszentmiklós eddig több mint 2,6 milliárd forintot nyert el fejlesztésre a TOP Plusz pályázatoknak köszönhetően. Ha pedig megnézzük a GINOP Plusz rendszerét is, amely a vállalkozásokat érinti, akkor arról számolhatok be, hogy több mint 3,3 milliárd forint érkezik az új, jelenleg futó uniós költségvetési ciklusban a városba. És nagyon remélem, hogy ezzel még nincs vége az ideérkező támogatásoknak.
Borbás Zoltán alelnök köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy a területfejlesztés talán legnagyobb kihívása az, hogy hogyan allokálják azokat a forrásokat, amelyek a vármegyei közgyűlés diszpozíciója alá tartoznak. – Nagy kihívás, hiszen fel kell zárkóztatnunk leszakadó térségeket, ugyanakkor fejlesztenünk kell olyan térségeket is, amelyek pedig húzótérségek a vármegyében. Szeretném kiemelni azt is, hogy mindezeken a szakmai érveken messze túlmutat az, hogy milyen kapcsolatot tudunk ápolni egy-egy település elöljárójával. Ezért itt szeretném megköszönni polgármester úrnak irányunkba tanúsított méltányos hozzáállását, azt a fajta metódust, amit most már évek óta tapasztalunk, és amely értő és termőtalajra hullajtja ezeket a forrásokat.
Az alapkőletétel tehát megtörtént. A kivitelezési szerződést is aláírták, így a tervek szerint az első kapavágások is hamarosan megtörténhetnek. Az új funkciók és infrastruktúra telepítésével a megújuló Galambos Park nemcsak a rekreációt, hanem a közösségi eseményeket is magasabb színvonalon képes majd kiszolgálni.