2024.11.20. 16:00
Halpusztulás a Mikes-tónál: ezek lehetnek az okai
A közelmúltban ismét vizsgálták a tó állapotát, akkor azt tapasztalták, hogy a halak a vízfelület szélén csoportosulnak. A jelenségnek sajnos halpusztulás lett a vége, az okokat szakértő igyekszik tisztázni.
– November tizenhatodikán szombaton, sajnos a tóban élő, nem őshonos fajok egy része elpusztult, a következő hétfőn az ABOKOM munkatársai kiemelték ezeket a vízből – tájékoztatott Pető Zsolt polgármester az abonyi Mikes-tóban tapasztalt halpusztulás kapcsán.
Hozzáette, a cég munkatársai folyamatosan figyelik a tó állapotát, minden észlelt problémát jeleznek.
A halpusztulás több okra vezethető vissza a szakértő szerint
Varga Bálint, Abony Város Önkormányzat Környezet- és Klímavédelmi Bizottságának külsős tagja elmondta, hogy a sekély vízben rekedt halak elhullásának több oka is lehet.
– Az extrém alacsony vízállás, a létfontosságú oxigén hiánya mindenképpen kiválthatta ezt. Az alacsony vízben összesűrűsödött nagyobb mennyiségű hordalék könnyen rárakodhat a halak kopoltyújára, ami akár a gázcserét is képes megakadályozni. Ezt az oxigénhiányos állapotot a halak képtelenek hosszabb ideig elviselni – fogalmazott a szakértő. Kiemelte, a korábbi vizsgálódások és az aktuális helyzet elemzése után kijelenthető, hogy a halpusztulás oka, a rendkívül sekély, a mindössze 30-40 centiméteres mélységű víz okozza. A halak nem tudnak mélyebb, melegebb vízrétegekbe húzódni.
– A Mikes-tó egy belvizes tározó, nem pedig halastó. A vízminőség korábbi romlását az alacsony vízszint okozta. Minta elemzés történt a helyszínen, illetve laboratóriumi körülmények között jelenleg is vizsgálnak vízmintát. A tó színe egyébként normalizálódott valamennyire, ez a hűvösebb időjárásnak köszönhető – mondta Varga Bálint.