Ingyen jogsi

2024.11.27. 19:50

Gépjárműoktatók helyett mostantól katonák tanítják vezetni a szolnoki diákokat – galériával és videóval

A szeptemberi tanévkezdéssel egy időben elindult a köznevelésben és a szakképzésben tanuló végzős diákok számára az ingyenes, B kategóriás járművezetői elméleti tanfolyam. November 27-én délután Szolnokon, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár intézményi művelődési otthonában (IMO) pedig arról tartottak sajtótájékoztatót, hogy a sikeres elméleti vizsgát követően immáron a gyakorlati oktatás is megkezdődik. Ingyen jogsit szerezhetnek a végzős középiskolások.

A szeptemberi tanévkezdéssel egy időben elindult a köznevelésben és a szakképzésben tanuló végzős diákok számára az ingyenes, B kategóriás járművezetői elméleti tanfolyam. November 27-én délután Szolnokon, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár intézményi művelődési otthonában (IMO) pedig arról tartottak sajtótájékoztatót, hogy a sikeres elméleti vizsgát követően immáron a gyakorlati oktatás is megkezdődik. Ingyen jogsi a honvédség támogatásával.

ingyen jogsi
Ingyen jogsi: a sajtótájékoztató végén az eseményen résztvevő néhány diák már bele is ült az oktatóautókba
Fotó: Nagy Balázs

A magyar kormány döntése alapján a végzős középiskolások ez évtől térítésmentesen juthatnak hozzá a B kategóriás vezetői engedélyhez. Az elméleti tanulmányok és vizsgák után a gyakorlati gépjárművezetés-oktatást katonai szakemberek végzik.

Novembertől elindult az ingyen jogsi megszerzése a középiskolásoknak

Jelenleg a pilot projektben szolnoki középiskolák vesznek részt, ahol a diákok huszonkét honvédségi szakoktatóval és harminc autóval szerezhetnek vezetési rutint.

– Ez a program nemcsak a közlekedésbiztonságot szolgálja, hanem a fiatalok felelősségtudatának, koncentrációs képességének és állampolgári öntudatának fejlesztésében is kiemelkedő szerepet játszik – hangsúlyozta Hraska Gábor ezredes, a képzésben résztvevő MH Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezred parancsnoka.

A program a járművezetésen túl a hazafias nevelésre is kiterjed, így a fiatalok a katonai oktatók példája által megismerhetik a szolgálat, a közösség és az ország iránti elkötelezettség értékét

– tette hozzá az ezredparancsnok.

Hicsó György, a Szolnoki Szakképzési Centrum kancellárja köszönetet mondott a kormánynak és a honvédségnek a diákok és családjaiknak a jelentős támogatásért, hiszen napjainkban a jogosítvány megszerzése többszázezer forintot tesz ki.

A Magyar Honvédség a gyakorlati képzést támogatja, amelynek megvalósításához elengedhetetlen a kiválasztott oktatási intézményekkel történő együttműködési megállapodások aláírása. Ebből kifolyólag az MH Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezred, illetve a szolgálati alárendeltségéhez tartozó vitéz Horgos Dezső 68. Területvédelmi Zászlóalj szerdán tizenhárom középiskolai oktatási intézménnyel, valamint a Szolnoki Szakképzési Centrummal és a Szolnoki Tankerületi Központtal kötött együttműködési megállapodást.

Az együttműködési megállapodásokat Hraska Gábor ezredes, az MH Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezred parancsnoka, Hicsó György, a Szolnoki Szakképzési Centrum kancellárja, Kalmár Andrea, az SzSzC főigazgatója, továbbá Rusvai Károly, a Szolnoki Tankerületi Központ tankerületi igazgatója, dr. Puskás Tibor Balázs, az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának főigazgatója, illetve a kezdeményezésben résztvevő oktatási intézmények igazgatói írták alá.

A programban résztvevő iskolák:

  • Szolnoki SzC Jendrassik György Gépipari Technikum;
  • Szolnoki SzC Petőfi Sándor Építészeti és Faipari Technikum és Szakképző Iskola;
  • Magiszter Óvoda, Általános Iskola, Középiskola, Szakképző Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Fényes Adolf Szolnoki Tagintézmény;
  • Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium;
  • Verseghy Ferenc Gimnázium;
  • Varga Katalin Gimnázium;
  • Széchenyi István Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium;
  • Szolnoki SzC Baross Gábor Műszaki Technikum és Szakképző Iskola;
  • Szolnoki SzC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola;
  • Szolnoki SzC Kreatív Technikum és Szakképző Iskola;
  • Szolnoki SzC Pálfy-Vízügyi Technikum;
  • Szolnoki SzC Vásárhelyi Pál Két Tanítási Nyelvű Technikum;
  • Szolnoki SzC Sipos Orbán Szakképző Iskola és Kollégium.

Megtudtuk, hogy a tizenhárom szolnoki intézményből háromszázan már jelentkeztek is a térítésmentes jogosítvány megszerzésére, közülük kétszázan már az elméleti vizsgát is sikerrel vették és várják a gyakorlati képzést.

Ez év szeptember 24-től gyakorlatilag is a középiskolai oktatás részévé vált a KRESZ- és az egészségügyi oktatás. A gyakorlati oktatás huszonkét katonaoktatóval és harminc járművel vette kezdetét. Ahol a pilot program nem elérhető, ott a gyakorlati vezetést továbbra is az autósiskoláknál végezhetik el a diákok saját költségükön.

A sajtótájékoztató végén az eseményen résztvevő néhány diák már bele is ült az IMO előtt álló oktatóautókba...

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában