Kiderült, mi a baj

2024.12.06. 17:25

Meghökkentő dolgot tárt fel a laboreredmény: ez történik az abonyi tó vizében

A tó felülete még ősszel sárgás színre váltott, a közelmúltban pedig halpusztulást tapasztaltak a helyiek. Az abonyi Mikes-tó az utóbbi időben a figyelem fókuszába került, vízmintát is vettek belőle, amelyet laboratóriumban vizsgáltak. Nemrégiben megérkeztek az eredmények.

– Ahogyan azt Varga Bálint a Környezet- és Klímavédelmi Bizottság tagja korábban elmondta, algapusztulás és oxigénhiányos állapot okozza a gondokat, melynek oka, hogy a tóban a víz szintje túlzottan alacsony – tájékoztatott Pető Zsolt, a város polgármestere, az abonyi Mikes-tó laborvizsgálatával kapcsolatban.

abonyi Mikes-tó
Az abonyi Mikes-tó a város szívügye, igyekeznek mindent megtenni a megmentéséért
Fotó: Facebook.com / Abony város hivatalos oldala

Laboreredmények tisztázzák a tó állapotát

Varga Bálint szakértő ismertette az eredményeket. Kiemelte, a tóban mért alga mennyisége az évszakhoz képest nagyon magas.

– A szabad ammónia folyamatosan képződik a lágy üledékben. Amennyiben elér egy bizonyos mennyiséget, vagy hirtelen légnyomásesés következik be – ez a hidegfronti hatás – akkor nagy mennyiségben egyszerre szabadul fel a lágy üledékből. Emellett képes mérgező koncentrációban oldódni a vízben – ismertette a szakember. Hozzátette, a víz barna színét okozó barna alga nemzetséget is meghatározták.

Az abonyi Mikes-tó halainak helyzetéről is szó esett

– A halaknak fajtától függően eltérő, minimális oxigéntartalom igényük van. A gyors folyású, tiszta patakokban élő fajok oxigénigénye általában magas. Az állóvizek halainak pedig alacsony. Az abonyi Mikes-tó fajai közül magasabb igényű mondjuk a naphal, amely egy bizonyos oxigéntartalomnál elkezd "pipálni", amint pedig ez az adott érték alá süllyed, akkor elpusztul – sorolta Varga Bálint. – A kárászok, a razbóra ellenállóbb fajok, rövid ideig akár a teljes oxigénhiányt is elviselik. A szakember hozzátette, tudomásul kell venni, hogy amennyiben nem oldható meg az utánpótlás és csökken a vízszint, az ilyen zárt vízrendszerekben csökken a haltartó képesség is. Ennek következményeként a vízben élő halfajok száma is.

– A jövőben a tó üledékét is vizsgáltatni fogjuk, hogy átfogóbb képet kapjunk a tó fizikai és kémiai paramétereiről – mondta Varga Bálint.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában