Az emberi teljesítmény diadala

2024.12.10. 15:30

A világ legkülönlegesebb listájára került fel a kisújszállási Karikó Katalin

A Forbes magazin rangos „Selfmade” listáján Jász-Nagykun-Szolnok vármegye is képviselteti magát. Karikó Katalin, a Kisújszállásról induló Nobel-díjas, világhírű kutató olyanok között kapott helyet, akik önerőből értek el sikereket, formálták át a világunkat – és másokét is.

A Forbes magazin minden évben összeállítja a „Selfmade” listáját, amelyen olyan tehetséges és kitartó személyiségek szerepelnek, akik saját erejükből értek el kiemelkedő sikereket. Ami fontos, ez nem sorrend, hanem tényleg egy TOP lista, hiszen a legtöbb esetben össze sem lehet hasonlítani az elért sikereket, eredményeket, annyira különböző területekről érkeznek. Az idei év egyik selfmade hőse Karikó Katalin, világhírű kutatóbiológus.

Karikó Katalin
Karikó Katalin egy neves magazin rangos listájára került fel
Fotó: Török János / Forrás: Délmagyarország archív

Karikó Katalin, aki megváltoztatta a tudományos világot

Karikó Katalin Kisújszállásról indulva szó szerint megváltoztatta a világot.

De mit is jelent az a kifejezés, hogy selfmade?

Amikor valaki saját erejéből, kitartásából és tehetségéből építette fel a sikerét, mindenféle külső támogatás vagy kivételezett helyzet nélkül. Az önállóan elért eredmények és a saját út megteremtésének szimbóluma. Lehet művész, tudós, sportoló, de vállalkozó is. Ami közös bennük, hogy mindannyian tehetségesek, szorgalmasak, és méltán lehetünk büszkék rájuk

És most köztük van Karikó Katalin is, aki felfedezésével megalapozta a szintetikus mRNS-alapú vakcinák orvosi technológiáját. 

Karikó Katalin, Szolnok szülötte, Kisújszállásról indult, ahol a helyi Móricz Zsigmond Gimnázium diákjaként már megmutatta kivételes szorgalmát és elhivatottságát. Egykori tanára, dr. Tóth Albert szerint már diákként is kiemelkedő szorgalom és kitartás jellemezte. Később a Szegedi Tudományegyetemen szerzett biológus diplomát, majd az Egyesült Államokban folytatta kutatásait.

Karikó Katalin munkásságának középpontjában az mRNS-technológia áll, amely egy forradalmian új módszer a betegségek, például a COVID-19 elleni vakcinák kifejlesztésében. Az mRNS olyan „üzenethordozó”, amely az emberi sejteknek utasításokat ad arra, hogyan készítsenek egy adott fehérjét – például egy vírus jellegzetes részét –, hogy az immunrendszer megtanulhassa felismerni és legyőzni a kórokozót. Ez a technológia nemcsak a világjárvány megfékezésében játszott kulcsszerepet, hanem a jövőben számos más betegség, például rák vagy autoimmun betegségek kezelésében is ígéretes lehet.

Mindezért 2023-ban orvosi-élettani Nobel-díjjal tüntették ki.

A Nobel-díjas kutatóbiológus erősen kötődik Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéhez.

Gyermekkorát Kisújszálláson töltötte, ahol 2020-ban a város díszpolgárává választották. 2021-ben Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye Díszpolgára Díjat is átvehette. Egykori gimnáziuma, a kisújszállási Móricz Zsigmond Református Kollégium tantermet nevezett el róla, és a városban fát is ültettek tiszteletére.

Valószínűleg véletlen, de december 10-én Szolnokon, a Széchenyi István Gimnáziumban megnyílt egy róla és munkásságáról szóló vándorkiállítás, mely a Nobel-díjig vezető útját mutatja be. 

Karikó Katalin példája nemcsak tudományos sikereiben rejlik, hanem abban az alázatban, amelyet élete minden pillanatában megmutatott. A Forbes által is elismert életútja azt tanítja nekünk, hogy a legkisebb településről is el lehet jutni a világ tetejére, ha van bennünk elég hit, kitartás és szenvedély.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában