2024.12.11. 18:00
A felzárkóztatáson volt a hangsúly a vármegyeházi fórumon – galériával
Szakmai egyeztetést folytattak a vármegyeházán szerdán. A Magyar Nemzeti Roma Platform következő programjára gyűltek össze az érintettek. A rendezvény célja az együttműködés erősítése települési, járási és vármegyei szinten.
A Magyar Nemzeti Roma Platform rendezvényére gyűltek össze az érdeklődők a vármegyeházán szerdán délután.
– Párbeszéd, együttműködés, jövőépítés – olvasható a felirat mögöttem is. Őszintén remélem, hogy a mai tanácskozás mindezeket kimeríti – mondta köszöntőjében Borbás Zoltán, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Közgyűlés alelnöke.
A Magyar Nemzeti Roma Platform programjai fontos célok szerint szerveződnek
A magyar kormány útjára indított egy olyan kezdeményezést, mely a romák felzárkóztatását tűzte ki célul.
Sztojka Attila, a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára kiemelte a nemzeti roma platform küldetése, hogy párbeszédet indítsanak el és bevonják az érintetteket.
– Magyarország 2014 óta kialakította azt az intézményi struktúrát, ami garanciát jelenthet a hátrányos helyzetű emberek társadalmi felemelkedésére. Mindinkább élethelyzetekbeli különbségi kérdések határozzák meg a generációkon átívelő nehézségeket – magyarázta.
A platform szorosan kapcsolódik a roma koordinációs tanácshoz, ami a kormány és a civilek közötti kommunikációt biztosítja. Fontos területként emelte ki, a digitális képességek fejlesztését és a szolgáltatásokhoz való hozzáférést.
Nemzeti Roma platform Szolnokon
Fotók: Nagy BalázsTovábbi alkalmakat szerveznek
A Magyar Nemzeti Roma Platform célja, hogy a szegénységgel és társadalmi kirekesztődéssel veszélyeztetett csoportok – köztük romák – körében dolgozó szakembereket megszólítsa, s így az állami, egyházi és civil szervezetek minél szélesebb körű bevonásával az esély-politikai párbeszédet, együttműködést megerősítse. A szerdai egy konzultációs alkalom volt, ahol az eredményeket és kudarcokat értékelték. A roma platform 2024-ben is folytatódik Bács-Kiskun, Tolna, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar vármegyékre fókuszálva. Térségenként a 3-3 konzultációs alkalom helyszínének kiválasztása a helyi igények és a területi statisztikák mentén történik, azon területeket célozva, ahol az esély-politika és a roma ügy hangsúlyosan megjelenik.