2025.02.19. 06:55
Itt a siker receptje, ezzel a módszerrel már most felveheti a harcot a dióburok-fúrólégy ellen
Hatékonyak lehetnek-e a fagyok vele szemben? Létezik-e valahol a nagyvilágban természetes ellensége? A válaszok nem túl biztatóak. Ezért is fontos, hogy már most készülni kell dióburok-fúrólégy elleni védekezésre.
Bár még csak februárt írunk, nem árt már most gondolkodni: a diófás kertekben résen kell lenni, s már most készülni kell a dióburok-fúrólégy „támadásra.

Fotó: Kocsis-Szabó Lilla Laura
Érdemes felrotálni a fa alatti földet
– Tulajdonképpen nem is fejeződött be a védekezés. Ugyanis a késő őszi, téli időszakban is felléphetünk fizikai védekezéssel e kártevőkkel szemben. A legfontosabb, amit tehetünk, a siker biztos receptje, hogy amikor nem fagyos a talaj, érdemes átmozgatni, például felrotálni a diófa alatti területet. Mindezt azért, hogy a felszínre kerüljenek a báb állapotú élőlények, amelyek nem szeretik a szabad levegőt. Ezt akár többször is meg lehet tenni – szólt az egyik lehetséges védekezési formáról Papp Károly.
Különböző praktikák vannak a védekezésre
A szolnoki kertbarát szerint jó praktika, ha a fa törzsére, nagyobb ágaira ragacsszalagot helyezünk, ez akadályozza a földből kimászó kukacok felfelé haladását.
– Szokták alkalmazni a meszes kezelést, ami egyébként a levél tetvek ellen is hatékony lehet. Egy-egy rotálás alkalmával lehet mészport szórni a talajra is – tette hozzá a szakember.
Vegyszeres kezelésként alkalmazható az is, ha egy töményebb olajos kén oldattal lepermetezzük a törzset, valamint talajfertőtlenítőket is lehet használni.
A rajzás idején, ami több hónapig is eltarthat, permetezéssel lehet fellépni a legyek ellen, de ez nem egyszerű feladat a kiskertek tulajdonosoknak, a hatalmas diófákat házilag nehéz bepermetezni.
Egy jégkorszak segítene, de az itteni telek nem
Most, hogy zordabb arcát mutatja a tél, megfogalmazódott bennünk a kérdés, hogy a talajban telelő bábokat ez nem „vonja ki a forgalomból"? A szakember szerint nem.
– Ahhoz bizony nagyon hidegnek kellene lenni. Hogy a talaj tartósan fagyott legyen, heteken át akár mínusz negyven fok kellene. Ilyen időjárás nagy valószínűséggel mostanában nálunk nem várható – tette hozzá Papp Károly.
Van-e természetes ellensége a dióburok-fúrólégynek?
A szolnoki kertbarát arról is szólt, hogy bár egyelőre nem ismert, de lehet természetes ellensége a dióburok-fúrólégynek.
– Csak hazánkba még nem került át. Ahogy mostanában megjelent a poloskát nagyon kedvelő amerikai sáskafaj, úgy a légynek is lehet ott, kinn ilyen „támadója". Elképzelhető, hogy egyszer megjelenik Magyarországon az az élőlény is – fogalmazta meg végül a szakember.
Hogy milyen további dióburok-fúrólégy elleni praktikákat ismer Papp Károly, azt korábbi podcastünkben hallgathatják meg.