Közlekedési dilemma

2025.02.12. 12:25

Bajba kerülhet a szolnoki férfi, aki sárga lámpánál csúszott be a kereszteződésbe – videóval

Mindennapos látvány az utakon: az utolsó pillanatban átzúgó autók, hirtelen fékező sofőrök, és veszélyes helyzetek a kereszteződésekben. De vajon tudjuk-e pontosan, mit kellene tennünk, amikor a sárga közlekedési lámpa felvillan előttünk? Egy rossz döntés nemcsak bírságot, hanem balesetet is eredményezhet!

Autóval való közlekedésünk során gyakran láthatjuk, – s akár mi is elkövetjük –, hogy egyes autósok a sárga közlekedési lámpa jelzésén padlógázzal áthajtanak a kereszteződésen, sőt, sokszor az utánuk következő utolsó egy-két jármű is megteszi ugyanezt, és gyorsan átrobog. De vajon mi a helyes magatartás ebben a helyzetben? A kérdés már csak azért is fontos, mert Szolnok teli van közlekedési lámpákkal, így a városban közlekedők gyakran szembesülnek ezzel a dilemmával. 

Bizonyos helyzetekben át lehet hajtani a sárga közlekedési lámpa alatt
Fotó: Nagy Balázs

Így volt ezzel az a szolnoki sofőr is, aki szerdán reggel úgy ért az egyik szolnoki csomóponthoz, hogy épp sárgára váltott a lámpa.

– Jöttek mögöttem, esélyem se volt befékezni, áthajtottam hát a kereszteződésen. Szerencsém volt, végig sárga maradt a lámpa, bár nem tudom, ez ilyenkor ez jó pont-e nekem – gondolkodott el.

Dr. Virág Ábel közlekedési szakjogászt éppen erről kérdeztük meg. Arra voltunk kíváncsiak, hogy pontosan mit is jelent a KRESZ erre vonatkozó szabálya, és milyen következményekkel járhat a helytelen döntés.

Mit mond a KRESZ sárga közlekedési lámpa esetében?

A KRESZ nem feltétlen egyértelmű: „A kör alakú, valamint a nyilat vagy kerékpárt mutató folyamatos sárga fény a forgalom irányának megváltozását jelzi: az útkereszteződésnél (...) meg kell állni. Ha azonban biztonságosan megállni már nem lehet, az útkereszteződésen mielőbb át kell haladni.” Ez azt jelenti, hogy ha egy sofőr már nem tud biztonsággal megállni, akkor továbbhaladhat a kereszteződésen, magyarázta a szakjogász. Azonban kiemelte, hogy ebben az esetben sem szabad felgyorsítani a járművet, az tilos. 

Meddig sárga a sárga, és mikor vált pirosra? 

A sárga jelzés alapvetően figyelemfelhívó és veszélyt jelző szín a közlekedésben. 

A városi környezetben a sárga lámpa általában 3 másodpercig tart, 70 kilométer/óra feletti övezetekben pedig 5 másodpercig világít. 

Ez az idő áll rendelkezésére az autósnak a döntésre: biztonsággal megáll-e, vagy tovább halad. Viszont ha valaki még sárga alatt behajt a kereszteződésbe, de ott már piroson halad keresztül, az mindenképpen szabálytalanságnak minősül, és büntethető is.

Hogyan döntsük el, hogy biztonságos-e megállni?

Az egyik legnehezebb kérdés ebben a helyzetben, hogy mikor biztonságosabb? Ha áthajtunk még a sárgán, vagy megállunk? A jármű biztonságos megállását ugyanis számos tényező befolyásolhatja, emelte ki a szakjogász, mint például:

  • Az autó tényleges sebessége;
  • Az aszfalt minősége és időjárástól függően nedvessége, síkossága;
  • A gumik állapota és tapadása;
  • A vezető reakcióideje, és a mögötte haladó autó távolsága, forgalom sűrűsége. Ilyenkor fontos nagyon a követési távolság betartása;

A sárga lámpa jelzése arra int, hogy akik normális fékezéssel, a mögöttük haladók veszélyeztetése nélkül meg tudnak állni, azoknak meg kell állniuk, hangsúlyozta ki még egyszer a szakember.

Bizonyos esetekben tehát a szabályok lehetőséget adnak az áthaladásra a sárga jelzésen, azaz a sárga lámpa esetében léteznek kivételek, főleg akkor, ha a kereszteződésben nincs előre jelezve, hogy mikor történik meg a sárga lámpára való átváltás, például visszaszámlálóval. Ha mégis büntetik, akkor csak szabálysértési eljárás keretében történhet. Ez azt is jelenti, hogy a rendőrség álláspontja vitatható is lehet, sőt, ha nem történt helyszíni intézkedés, akár az eljárás is elkerülhető, emelte ki a szakértő. 

Ellenőrzés és büntetés

Egyre több kereszteződésben szerelnek fel forgalomfigyelő kamerákat Magyarország-szerte. Ezek az eszközök automatikusan rögzítik a szabálysértéseket. Itt fontos kiemelni, hogy a piros jelzéseken való áthajtás esetén nincs kibúvó, ha látta a rendőr vagy a kamera, akkor hamarosan érkezik a közigazgatási bírságról szóló csekk. Ezért érdemes odafigyelni, hiszen a szabálytalan áthaladás nemcsak veszélyes, hanem költséges is lehet. És hogy mennyire? Ezt már a rendőrségtől kérdeztük meg, amint választ kapunk, azt is közzétesszük. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában