2025.03.26. 15:53
Tényleg tejben-vajban fürdenek a szolnokiak? – kiderült az igazság
Az árrésstop hatásai különösen a tejtermékek, a vaj és a sertészsír esetében lehetnek érezhetőek, mivel ezen termékek körében az üzletláncok magas árréssel dolgoztak. Olcsóbb lett-e a tej, a vaj, a joghurt? – erről kérdeztük a szolnokiakat.
– Hát mit mondhatnék…nem lett olcsóbb – tárta szét a karját szerdán egy élelmiszer-üzletlánc szolnoki boltja előtt Méhes Lászlóné. Őt is és másokat is városszerte az árrésstop hatásairól kérdeztük, különös tekintettel a tejtermékek, a vaj és a sertészsír kapcsán. E három termékkör esetében ugyanis kiugróan magas árcsökkenést jeleztek előre.

Fotó: Mészáros János
A szolnoki asszony hírportálunknak azt mondta, hallott az árrésstopról, de eddig kevéssé érzi a hatását.
– Két kefirt vettem, ezek ugyanannyiba kerültek, a mostani vásárlásommal összességében kétszáz forintot tán’, ha spóroltam. Az árrésstop jó lehetne, de azt vártam, hogy jobban csökkennek az árak – összegzett.
Érezhető az árrésstop hatása a tejtermékekre? – így látják a szolnokiak
Gyümölcsjoghurttal és zsömlével a kezében lépett ki az egyik boltból két, húszas éveiben járó férfi, akik csak név nélkül mondták el: meglepően jó áron jutottak hozzá előbbi termékhez, fejenként többet is vettek belőle. Mint mondták, ők az árrésstopról nem tudtak, de egyébként sem foglalkoznak „ilyen dolgokkal”.
– Valami olcsóbb lett, valami drágább – vont mérleget Urbán Lajosné, miközben szatyrát mutatta. A tejtermékek árával elégedett, kefirt 119 forintért, joghurtot 99 forintért vásárolt. A baj szerinte az, hogy sokan nem tudják, mi a különbség az árrés és a kereskedő szemszögéből már költségekkel terhelt profit között. Márpedig – tette hozzá – a kettő nagyon különbözik, így szerinte sokakat megvezetnek.
– A gyerekeknek szoktam venni gyümölcsjoghurtot, de annak az ára egy forinttal sem ment lejjebb – osztotta meg tapasztalatait Márta. Hozzátette, noha tejet az árrésstop bevezetése óta nem vásárolt, azok árait figyelve úgy látja, 30-40 forinttal mérséklődhettek az árak.
Összességében is elégedett az árrésstoppal Palla Istvánné. Úgy látja, megvalósulnak a kormányzat árcsökkentő törekvései. Mint hírportálunknak kifejtette, a tejtermékekre különösen szükség van. Maga is rendszeresen vásárol tejet, sajtot, túrót, nagyobb vásárlások esetén szerinte érezhetőek az intézkedés hatásai.
A szolnoki Szabó László szerint is látszik az árrésstop hatása az alapvető élelmiszereknél.
– A tejtermékek ára láthatóan csökkent, de ami számomra a legszembetűnőbb, az a sertészsír árának változása. Míg az intézkedés előtt literjét 1700 forintért adták, most ugyanez a mennyiség 750 forintért kapható. Ám az is látszik, hogy az egyéb termékek ára nőtt, például az ásványvízé és a söré – tette hozzá a férfi.
Ki akarja kényszeríteni az árcsökkenést a kormány
Akárhogy is: a kormány szándéka az élelmiszerárak csökkenésének elősegítése. Amely az ügyben kelt kormányrendelet szerint a családok védelmét szolgálná.
Mint korábban beszámoltunk, hétfőre azért kellett átírni az élelmiszer-üzletláncok árcéduláit, mert harminc termékkör esetében maximálták az árrést. A Szoljon.hu tapasztalatai szerint valóban mérséklődtek is az árak: az általunk felkeresett üzletekben csökkentek a preferált termékkörök árai.
Összesítésében a Világgazdaság azt közölte, hogy
- a tej 34,5 százalékkal kerülhet kevesebbe az intézkedés nyomán;
- ugyanez a vaj esetében 53,4 százalék;
- míg a tejföl ára 66 százalékkal mérséklődhet.
A tejtermékek körében egyébként is indokoltnak tűnt a hatósági közbelépés. Mint szerdán Zsigó Róbert, az innovációs tárca parlamenti államtitkára a TV2-nek nyilatkozta, korábban a tejnél 68 százalék, a tejfölnél 129 százalék, míg a joghurtnál 70 százalék volt az az árrés, ami most nem lehet magasabb tíz százaléknál. Suppan Gergely, makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkár pedig a napokban az M1-nek elmondta, az árrésstop hatására „óriásit zuhant a tejtermékek ára”. A termékek nagy része fele annyiba kerül, de egyes esetekben a hatvan százalékot is meghaladja az árcsökkenés – jegyezte meg.
Az infláció ellen is jó lehet az árrésstop
Az árrésstop egyébként az infláció leszorításában is segíthet – erről beszélt a Világgazdaságnak Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Regős Gábor azt mondta, várható, hogy a boltok a kieső bevételt más termékeken igyekeznek majd behozni, de nem az egészet. A szakember szerint ez vezethet a pénzromlás lassulásához.