2025.03.15. 14:00
Petőfitől Kossuthig: tűzzel tisztelegtek a szabadságharc emléke előtt Törökszentmiklóson – videóval
Lángoló fáklyák fénye festette be az éjszakát, ahogy több száz ember indult útnak, hogy tisztelegjen a magyar szabadságharc hősei előtt. A fáklyás felvonulás Törökszentmiklóson immár huszonnegyedik alkalommal hozta össze a közösséget, fiatalokat és idősebbeket egyaránt, akik együtt vonultak végig a városon Petőfitől Kossuthig.
Idén is lélegzetelállító látvány volt, ahogy a fáklyák lobogó fénye megvilágította Törökszentmiklós utcáit, miközben a hömpölygő tömeg tiszteletteljes csendben vonult "Petőfitől Kossuthig" így emlékezve az 1848/49-es szabadságharc eseményeire és hőseire. A településen több mint 300-an gyűltek össze a borongós időjárás ellenére, hogy leróják tiszteletüket a márciusi ifjak előtt. Fiatalok és idősebbek, családok babakocsival, kisgyermekekkel közösen tették meg az utat, akiket nem riasztott el az esőre hajló égbolt – igaz, a fáklyás menet ideje alatt az időjárás kegyes volt hozzájuk. Az eseményen részt vett Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő, Markót Imre, Törökszentmiklós polgármestere, valamint több önkormányzati képviselő is. A fáklyás felvonulás Törökszentmiklóson ünnepi táncházzal és népzenei koncerttel folytatódott az Ipolyi Közművelődési Központban.

Fotó: Beküldött / Forrás: Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő Facebook-oldala
Fáklyás felvonulás Törökszentmiklóson – 24 éve őrzik a hagyományt
Idén immár 24. alkalommal rendezték meg a fáklyás felvonulást Törökszentmiklóson, amely március 14-én este pontosan 18 óra 48 perckor indult a korábbi Petőfi Általános Iskola, jelenleg a Bercsényi Miklós Katolikus Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola, Óvoda, Pánthy Endre Katolikus Általános Iskola tagintézménye elől.
A hagyomány kezdete és jelentősége
A hagyomány 2000. március 14-én kezdődött, amikor a közadakozásból elkészült Petőfi-szobortól először vonultak fáklyákkal a résztvevők a Kossuth-szoborig. Akkor, és most is a törökszentmiklósi Re Bene Gesta Egyesület szervezte az eseményt, és ahogyan az első alkalommal, most is, az iskola akkori igazgatója, Soós Kálmán tanár úr indította el a több száz fős menetet. Az indulás pontos időpontja, 18 óra 48 perc, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére lett meghatározva.

Fotó: Beküldött / Forrás: Herczeg Zsolt országgyűlési képviselő Facebook-oldala
A Kossuth-szobor és a megemlékezés helyszíne
A felvonulás végállomása a város ikonikus emlékműve, a Kossuth-szobor, amelyet 1904. október 23-án lepleztek le. A műalkotást Horvay János szobrászművész készítette, és a 3 méter magas, sóskúti kőből készült talapzaton álló bronzszobor másfél embernyi méretben ábrázolja Kossuth Lajost, amint kardját szívéhez emelve, fedetlen fővel lelkesítő beszédet mond a néphez. A szobor az 1928-as térrendezés során került jelenlegi helyére.
A törökszentmiklósi Kossuth-szobor nemcsak a megye első ilyen emlékműve, hanem a világ 13. egész alakos Kossuth Lajost ábrázoló szobra is. Emellett 1905 óta a március 15-i városi ünnepségek hivatalos színhelye.
A „Petőfitől Kossuthig” fáklyás felvonulás azóta is méltó módja a magyar forradalom és szabadságharc emlékének megőrzésére, amely évről évre összekovácsolja a közösséget és erősíti a történelmi múlt iránti tiszteletet.