Mintaprogram

2025.03.22. 06:20

Ingyen jogosítvány katonai támogatással? Így megy ez Szolnokon! – galériával

Szolnokon indult el elsőként az a program, mely egyszerre nyújt gyakorlati tudást, élményt és felelősségre nevelést a végzős középiskolások számára. A honvédség közreműködésével megvalósuló pilotprojekt, az ingyenes jogosítvány diákoknak egy olyan lehetőség, mely a volán mögött és azon túl is értéket teremt.

Szolnok egyedülálló helyzetbe került: az országban elsőként itt indult el az a kormányzati program, melynek keretében végzős középiskolások térítésmentesen szerezhetnek jogosítványt a Magyar Honvédség közreműködésével. A kezdeményezés célja, hogy esélyt adjon minden érettségi előtt álló fiatalnak a közlekedési alapismeretek gyakorlati elsajátítására – anyagi akadályok nélkül, egy megbízható és fegyelmezett rendszer támogatásával. Ebbe az ingyenes jogosítvány diákoknak szóló rendszerbe kaphattunk bepillantást március 21-én egy sajtónyilvános eseményen.

Ingyenes jogosítvány diákoknak
Az ingyenes jogosítvány diákoknak program gyakorlattal egybekötött élménybeszámolóján dr. Szabó Dezső alezredes egyik tanítványával, Récsei Andrással közösen mesélt az elmúlt hetekről
Fotó: Nagy Balázs

Így működik az ingyenes jogosítvány diákoknak program Szolnokon

November 27-én tizenhárom szolnoki középiskolával és azok fenntartóival kötött együttműködési megállapodást a Magyar Honvédség Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezrede, a térítésmentes jogosítvány megszerzésével kapcsolatban. A gépjárművezetéshez szükséges elméleti oktatás a KRÉTA rendszeren keresztül történt, a gyakorlati képzés a honvédség szakoktatóinak irányításával zajlott. A tanulók a szolnoki katonai repülőtéren kialakított rutinpályán kezdték meg a vezetést, majd a városi és országúti forgalomban folytatódott az oktatás. A kezdeményezés mára az ingyenes jogosítvány diákoknak program mintapéldájává vált.

Dr. Szabó Dezső alezredes, a Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezred vitéz Horgos Dezső 68. Területvédelmi Zászlóalj zászlóalj parancsnoka a kezdetektől vezeti a programot a Honvéd Vezérkar megbízásából.

– Harminc gépjárművel és huszonkét szakoktatóval Szolnokon kezdtük meg a munkát. Február 14-én indult az oktatás.

  • Azóta több mint 100 tanuló választotta a honvédséget a jogosítvány megszerzéséhez gyakorlati képzési helyszínként;
  • ezek a diákok már több mint 550 vezetési órán vannak túl.

Több mint vezetésoktatás

– Ez tulajdonképpen egy élménybeszámoló, a tanulók olyan helyzetben vezethettek, ami már nagyon hasonlít egy forgalmi vizsgára.  Itt lehetőségük volt bemutatni azt a tudást, amit a gyakorlat során megszereztek. A program nem csak a vezetésről szól – emelte ki az alezredes a pénteki próbavizsgán. – Szeretnénk a szakoktatóinkon keresztül bepillantást engedni a honvédség világába, és megismertetni a fiatalokkal egy lehetséges életpályát. Nagyon bízom benne, hogy a kadétprogramos diákok mellett másokat is meg tudunk nyerni a katonai hivatásnak – tette hozzá.

A programban részt vevő diákok harminc vezetési és egy vizsgaórát kaptak díjmentesen, oktatási célra kialakított Suzuki Vitarákon. A szakoktatók hivatásos, szerződéses és tartalékos katonák közül kerültek ki, akik nemcsak vezetni tanítanak, hanem fegyelmet, figyelmet és közlekedési kultúrát is közvetítenek.

Récsei András, a Széchenyi István Gimnázium 12/B osztályos tanulója még ősszel figyelt fel a lehetőségre.

– Először csak az interneten olvastam róla, és nem is gondoltam, hogy ebből bármi lesz. Aztán az iskolában is elkezdték mondani, jöttek a hivatalos információk, jelentkezési lapok. Akkor már tudtam, hogy ez komoly – mondta a fiú hírportálunknak. Bár kötődése nem közvetlen, mégis van kapcsolata a honvédséggel. – Ismerőseim dolgoznak ott, apukám is ott dolgozott régebben, ez is hozzájárult ahhoz, hogy jelentkezzek – árulta el.

Érték és közösség az ingyenes jogosítványon túl

A képzéssel kapcsolatban kizárólag pozitív tapasztalatokról számolt be András, aki jelenleg építészmérnök szeretne lenni.

– Körülbelül huszonöt órán vagyok túl, és nagyon jól érzem magam a volán mögött. Az oktatóm nyugodt, higgadt, minden szituációban szakmailag segít. Volt pár stresszes helyzet, de ő is, én is jól kezeltük – mondta. A képzés elején a katonai repülőtér rutinpályáján kezdtek. – Ott nyomtam le először a gázt. Tetszett a környezet, érdekes volt belelátni, milyen ott az élet – mesélte lelkesen. Ha elsőre sikerül a forgalmi vizsgája – és miért ne sikerülne – a szülei még néhány hónap próbaidőt kérnek tőle, mielőtt szabadon használhatja a családi autót.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában