2025.03.14. 14:25
Másfél ezernél is több állattartó telep lehet veszélyben a Jászkunságban
Bár még messze van, nem árt a fokozott óvatosság. A Győr-Moson-Sopron vármegyében megjelent ragadós száj- és körömfájás betegség kapcsán az egész országban, így a Jászkunságban is felmerül a kérdés: van-e ok félni? Hogyan lehet védekezni a betegség ellen, mi a módja a megelőzésnek? A hatóságot kérdeztük.
Az állattartók szigorúan és következetesen tartsanak be minden járványvédelmi előírást és állategészségügyi szabályt. Ez a legfontosabb előírás a mostani helyzetben, annak érdekében, hogy a ragadós száj- és körömfájás betegség ne terjedhessen tovább.

Fotó: Shutterstock.com / Forrás: Illusztráció
A közelmúltban Magyarországon újra megjelent száj- és körömfájás rendkívül fertőző betegség, amely a párosujjú patás állatokat érinti. Terjesztésében a legnagyobb szerepe az élőállatok közötti közvetlen érintkezésnek van, de a betegség könnyen terjed állati termékekkel, és ragályfogó tárgyak vagy személyek útján is.
Ne hurcolják be a betegséget a telepre!
– Nagyon fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsák a járványvédelmi előírásokat és állategészségügyi szabályokat, hogy sem idegen állományból érkező állatokkal, sem ragályfogó tárgyakkal (pl. telepre érkező autók), sem a telepre érkező emberek cipőjével vagy ruházatával ne hurcolják be a fertőzést a gazdaságukba – válaszolták a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal illetékesei arra a kérdésünkre: hogyan lehet megelőzni a betegség megjelenését.
A Nébih naprakész információkkal segít
– Hogyan segít, és milyen segítséget tud nyújtani a hatóság? – kérdeztük a szakembereket.
– Egy fertőző állatbetegség járvány eredményes leküzdésének alapvető feltétele az állattartók és a lakosság együttműködése a hatóságokkal – szögezték le a hatóság illetékesei.
Mint megtudtuk: az állattartóknak ismerniük kell a betegség legfontosabb tüneteit, és az egyéb szükséges információkat, ezért a Nébih létrehozott egy tematikus oldalt (portal.nebih.gov.hu/rszkf), ahol a betegséggel kapcsolatos ismeretek, információk bárki számára elérhetők.
Az oldalon naprakész információk tekinthetőek meg a korlátozás alatt álló körzetekről, a hatályos forgalmi korlátozásokról, állatszállítási szabályokról, a járvány alakulásáról, továbbá letölthetőek a betegséget ismertető tájékoztató kiadványok, és böngészni lehet a Gyakran Ismételt Kérdések között is (portal.nebih.gov.hu/-/gyik-rszkf).
Emellett a Nébih ragadós száj- és körömfájással kapcsolatos információs anyagokat és tájékoztató kiadványokat juttatott el a tenyésztő- és szakmaközi szervezetek részére is.
Mi a teendő, ha megjelenik a ragadós száj- és körömfájás betegség?
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy mi a teendő, amennyiben megjelenik a betegség egy telepen? Mi a protokoll ilyenkor?
– A ragadós száj- és körömfájás bejelentésköteles betegség. Amennyiben fogékony fajba tartozó állatokat (valamennyi párosujjú patás, többek között szarvasmarha, juh, kecske, sertés) tartó gazdaságban jelentkeznek a betegség tünetei, akkor azonnal értesíteni kell az ellátó állatorvost és a helyi állategészségügyi hatóságot. A bejelentésre rendelkezésre áll a Nébih 24 órában hívható ZöldSzáma (+36-80/263-244) is.
Több százezer jászkunsági állatot is veszélyeztethet
Az odafigyelés és az azonnali intézkedés nagyon fontos, hiszen a betegség sajnos gyorsan terjedhet, és nagyon sok állatot érinthet úgy állattartó telepeken, ahogyan vadasparkokban, állatkertekben és a szabadban is. Ahogy a Nébih szakembereitől megtudtuk: Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében több mint 1600 állattartó telepen tartanak fogékony állatokat (szarvasmarha, juh, kecske, sertés).
A KSH adatai alapján Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is van mit félteni. 2024-ben a szarvasmarha-állomány 53 ezer feletti volt, a juh közel 46 ezret, a sertésállomány pedig csaknem 215 ezer darabot számlál.