Fejlődés

2025.03.04. 10:30

Szintet léptek a rummikub karcagi virtuózai, egyre több versenyen bizonyítják képességeiket

Idén hétéves a karcagi Déryné Művelődési Központ és Városi Könyvtárban működő közösség. A Rummikub Klub kezdeti tizenhárom fős létszáma mára negyvenkettőre gyarapodott – az általános iskolástól a nyolcvanévesig büszkélkedhetnek taggal. Heti kétszer csattognak a kövek az asztaloknál – tudtuk meg Kovácsné Kerekes Katalin klubvezetőtől.

– A Rummikub vagy táblás römi szabályai a „rabló römi” kártyajátékhoz hasonlóak, de itt kártyalapok helyett kövekkel játszunk. A játékot kettő-négy fő játszhatja, kezdéskor mindenki kap tizennégy követ, ezt követően „vagy tesz, vagy vesz”, minimum hármas csoportokat kell kialakítani azonos színű vagy értékű kövekből. Az a győztes, akinek a leghamarabb elfogy az összes köve – sorolta a szabályokat a Rummikub Klub vezetője.

Rummikub Klub
A „kékek”, azaz a karcagi Rummikub Klub tagjai folyamatosan versenyekre járnak. A képen az első sorban ül Kovácsné Kerekes Katalin klubvezető 
Forrás: Beküldött fotó

Az idősek körében azért népszerű ez a játék, mert agytorna, a kombinációs készség nagyon fontos, pillanatok alatt kell dönteni, megtervezni a kombinációs sort, amihez komoly szellemi képesség kell. 

Egyre komolyabban veszik a játékot a Rummikub Klub tagjai

Kovácsné Kerekes Katalin a csoport megalakulása után felvette a kapcsolatot Turi Sándor játékmesterrel, a hazai Rummikub versenyek főszervezőjével. 

– Már több országos versenynek is helyet adunk, mi vagyunk a „kékek”. Ötödik éve csoporttársunk javaslatára havonta házi bajnokságot szervezünk, az első három helyezett érmet kap, melyet egy hónapig büszkén viselhet, év végén pedig kihirdetjük, ki az abszolút győztes az esztendőben. Az arany-, az ezüst- és a bronzérmes játékos örökre megkapja az érmet, mely bizonyítja, hogy abban az évben ő a klub legjobbja. A tavalyi évben a tizenkét házi bajnokságon harminchét résztvevő közül Vig Imréné győzött, az ezüstérmes én lettem, a bronzérmet pedig Szemes Sándorné vihette haza. Két éve Kiss Lajosné, a Kabai Rummikub csoportvezetőjének javaslatára megalapítottuk a Kaba–Karcag vándorkupát, melyért évente két alkalommal mindkét városból tizenkét játékos méri össze a tudását – árulta el. 

A játék fiatalok közötti népszerűsítése érdekében együttműködési megállapodást kötöttek a Déryné, a Györffy István Katolikus Általános Iskola és a Szent Erzsébet Óvodával.

Hódít a gyerekek között 

– Ennek értelmében heti rendszerességgel tartunk foglalkozásokat az iskolában. A gyermekek és a klubtagok nagyon szeretik a foglalkozásokat, jó kapcsolat alakult ki közöttünk, ennek egyik bizonyítéka, hogy elneveztek bennünket „Rumminagyik”-nak. Egy tagunk javaslatára a Kátai Gábor Kórház egyik osztályán is kipróbálták a játékot, sőt, ott is volt bajnokság. Célunk, hogy minél többen megismerhessék és játsszák ezt a remek „agykarbantartó” játékot, ennek érdekében rendszeresen ott vagyunk a Déryné által szervezett városi rendezvényeken, és népszerűsítjük a játékot. Legutóbbi országos versenyünk szombaton volt, a Karcag Kincse Művészeti és Konferencia Központban. A VII. Karcag Kupán új rekord született: százhuszonnégy versenyző mérte össze tudását. A legeredményesebb karcagi játékos hét győzelemmel én lettem, a negyedik helyen végeztem – sorolta Kovácsné Kerekes Katalin. 

Különleges alkalom volt 

– Veresegyházról, Mórról, Székesfehérvárról, Kabáról, Felsőtárkányból, Szolnokról, Hajdúdorogról, Monorierdőről és Budapest több kerületéből érkeztek versenyzők. Hagyományteremtő céllal farsangi időszakra tettük a kupát, így többen jelmezt, álarcot, kalapot viseltek, ezzel is különlegessé téve ezt az alkalmat – fűzte hozzá.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában