Fejlesztés

2025.03.12. 14:25

Új korszak köszöntött be: elképesztő szimulátorok érkeztek Szolnokra – videó, galéria

Egy új korszak nyitányának lehettünk tanúi a szolnoki campuson. Olyan szimulátorok érkeztek a campusra, amelyekkel az összes légi, légi irányítási és földi kiszolgáló helyzetet valósághű, 3D-s környezetben lehet begyakorolni.

Tudta-e, hogy Szolnokról Pápára pár másodperc alatt lehet eljutni? Legalábbis a szolnoki helikopterbázison, ahol a két várost mindössze néhány méter választja el. Egy új fejlesztésnek köszönhetően ugyanis a legmodernebb szimulátorok érkeztek a bázisra. A vadiúj szerzeményeket szerdán mutatták be az MH Kiss József 86. Helikopterdandáron: így miközben az egyik szobában épp egy tisztjelölt rakta le – virtuálisan – a gépét a Szolnokon, addig a másik szobában berendezett toronyirányító szimulátorban a pápai reptér forgalmát irányították a tanoncok. 

szolnoki helikopterbázis, szimulátor, repülő, Szolnok, honvédség, fejlesztés, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Magyar Honvédség
A legmodernebb innovációk közül három is érkezett az NKE Szolnoki Campusra, ahol immár vadonatúj repülőgép-szimulátoron is gyakorolhatnak a leendő tisztek
Fotó: Mészáros János

A legmodernebb szimulátorok érkeztek a szolnoki campusra

Előbbi, a ZLIN 242 repülőgép-szimulátor uniós finanszírozású beszerzésből került Szolnokra. A szimulátor illeszkedik a Magyar Honvédségben rendszeresített kiképző járművekhez. A magyar Propair Flight Kft. által fejlesztett és épített szimulátor az állami légiközlekedési alapképzési szak állami légijármű-vezető és katonai repülésirányító szakirányain tanuló hallgatói számára biztosítja a képzési környezetet.

Merthogy a szimulátor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának intézményfejlesztése révén került Szolnokra. Akárcsak a toronyirányító szimulátor. Utóbbit a norvég EDDA Systems AS gyártotta, és gyakorlatilag bármilyen légi forgalmi helyzetet képes szimulálni:

  • hagyományos légijárművek,
  • nagy méretű pilóta nélküli rendszerek
  • és drónok mozgatására és irányítására is alkalmas, 3D-s környezetet teremt.

A rendszerben valósághűen megalkották például a Liszt Ferenc Repülőteret és a három magyar katonai repülőteret is. Navigációs adatbázisa a magyar légtér teljes értékű modelljét tartalmazza.

A fejlesztés harmadik elemeként átadtak egy VR-labort is. Az XR labor néven elkészült fejlesztés segítségével a tanulók – VR-szemüveg használatával – pilótafülkében, vagy épp hangárban találhatják magukat, és begyakorolhatják a különböző légi és irányítási megoldásokat. E három projekt összesen 400 millió forintból valósult meg.

Egy új korszak nyitánya

– A fejlesztés egy új korszak nyitánya lehet, hiszen az egyetem oktatói, a honvédtiszt-jelöltek és a Magyar Honvédség tisztjei a legmodernebb eszközökkel készülhetnek a jövő kihívásaira – jelentette ki az átadón a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese. Vargha Tamás elmondta, a mesterséges intelligencia használata, a dróntechnológia fejlesztése és a kiberbiztonsági rendszerek kutatása elengedhetetlen ahhoz, hogy a Magyar Honvédség lépést tudjon tartani a modernkori kihívásokkal, és korszerű hadsereggel rendelkezzen, az új szolnoki szimulátorok ebben segítenek. Hozzátette, az eszközök nem csak az oktatásban játszanak fontos szerepet, hanem további fejlesztések és kutatások előtt nyitják meg a lehetőséget.

A miniszterhelyettes ugyanakkor kiemelte: a legmodernebb eszközök sem elegek. Hiszen a haza védelmében a legfontosabb a magyar katona, aki ezeket az eszközöket értő módon használja.

Az élményorientált oktatást is támogatják

– A mai napon kitartó kutatási és fejlesztési eredményeit tekinthetjük meg, és átadhatjuk a legújabb innovatív eszközöket – mondta el az Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora. Dr. Deli Gergely kijelentette, egyetemük amellett, hogy a közszolgálati képzés első számú intézménye, a tudomány, az innováció zászlóvivője is. Küldetésüknek tartják, hogy a jelenkor kihívásaira reagáló oktatási és kutatási tevékenységet lássanak el.

Hangsúlyozta, hisznek a gyakorlatorientált oktatásban, a most átadott új generációs eszközök pedig ezt a fajta élményorientált képzést támogatják. Hozzátette, a korszerű szimulációs technika csökkenti a képzés költségeit, ezzel segíti a honvédség felkészültségét.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában