Elektrolitgyár Szolnokon

2025.03.22. 12:29

„Nem kell gyár! Nem kell gyár!” – feszült hangulatú fórumot tartottak a szolnoki elektrolitüzemről – videóval

Alapos szakmai bemutatót láthattak ugyan, ám a pénteki szolnoki lakossági fórum résztvevői továbbra sem szeretnének elektrolitgyárat a városban.

– Lehetne ezt magyarul, hogy mi is értsük?! – tört fel a kérdés úgy 45 perc elteltével a pénteki szolnoki lakossági fórum egyik résztvevőjéből. Volt is benne valami. A Györfi Mihály polgármester kezdeményezte fórumon megjelent ugyanis a Szolnokon elektrolitgyárat építő kínai KunlunChem cégvezetése. Szakértője pedig bemutatta ugyanazt a prezentációt, amit az aznapi közgyűlésen is előadott a leendő üzem működéséről. Ám kétségtelen, laikusoknak nem sokat mond például az, hogy „az anyagokat atmoszférikus nitrogénpárna alatt inertizált, rozsdamentes tárolótartályokban helyezik majd el”.

szolnoki lakossági fórum, elektrolitgyár, gyár, KunlunChem, Györfi Mihály, Szolnok, fórum
Szakértők és a kínai KunlunChem cégvezetése is megjelent a szolnoki lakossági fórumon. Mindent részletesen elmagyaráztak a fórum résztvevőinek
Fotó: Nagy Balázs

Rengetegen mentek el a szolnoki lakossági fórumra

Pedig érdeklődésből nem volt hiány a fórumon. Három-négyszáz szolnoki ment el az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban tartott eseményre, és temérdek kérdésük, véleményük volt.

  • Többen is firtatták, hogyan és hová szállítják a majdani üzem hulladékát.
  • Úgyszintén többen voltak, akik nehezményezték, hogy termőföldön valósul meg a beruházás (korábban beszámoltunk, hogy az üzem állami ipari területen létesül – a szerk.).

Volt, aki felvetette, mi szükség van a gyárra egyáltalán? Hiszen ha Szolnokon csak össze kell keverni az alapanyagokat, akkor miért nem ott csinálják, ahol az akkumulátort készítik?

De felhozták azt is: a gödi akkumulátorgyárban is megvoltak a biztonsági garanciák, mégis szennyezte az üzem a környezetet.

Mi a garancia, hogy itt nem történik szennyezés? Ha csak ezt az egy kockázatot nézzük, akkor is jogunkban áll azt mondani, hogy kösz, nem

– hangzott el.

A felmerülő aggályokra a cégvezetés igyekezett ugyan felelni, de a nyugtalan tömeg nem mindig bírta türelemmel, gyakran fojtották bele a szót az aktuális válaszadóba. Folyamatosak voltak a felhördülések, a sokaság többször is a „Nem kell gyár! Nem kell gyár!” rigmussal fejezte ki véleményét. Némelyek eleve az üzemet elutasító transzparensekkel ültek be a fórumra.

Társadalmi egyeztetést követelnek a helyiek

Ennek miértjére Veresné Péter Judit, a Stop elektrolitgyár nevű civil szervezet vezetője mutatott rá. Mint a szolnoki szociológus elmondta, az ilyen gyárak érkezése előtt évekig tartó társadalmi egyeztetés szükséges, hogy a helyi közösség megismerhesse a beruházást.

Ha erre nekünk másfél napunk van, azt le lehet húzni a vécén, az nem társadalmi egyeztetés

– fogalmazott.

Veresné Péter Judit szolnoki szociológus (középen) társadalmi egyeztetést sürgetett a gyárépítésről
Fotó: Nagy Balázs

A szociológus felszólalásában kitért az üzemmel járó lehetséges veszélyekre. Szólt arról is, félő, hogy további gyárak, akár akkumulátorgyár is érkezhet az elektrolitgyár mellé a jövőben. Beszédében sürgette szakértői csoportok felállítását, hogy a szolnokiak megérthessék, pontosan mi ellen tiltakoznak, és összefogásra buzdított. Követelte továbbá egy másfél-két évig tartó társadalmi egyeztetés lefolytatását azzal, hogy ez időre függesszék fel az elektrolitgyár engedélyeztetési eljárását.

A tapasztalatok azt mutatják, mindenképp felépül a gyár

– Amit mondok, nem kritika, hanem tapasztalat. A dolog eldőlt. Lesz gyár – jelentette ki a fórumon a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége elnöke. Székely Tamás szavai felhördülést váltottak ki, de a szakszervezeti vezető emlékeztetett, 2022-ben a kormány összeállított egy 2030-ig tartó akkumulátorstratégiát.

– Abban eldőlt, hogy Magyarország akkumulátoripari nagyhatalom akar lenni. Ennek a részeként akkumulátor gyártásához tartozó egyéb vegyipari üzemek is épülnek. Nézzék meg Bátonyterenyét, Sóskutat, Debrecent – sorolta Székely Tamás, hozzátéve Németországban is megépültek az ilyen típusú gyárak. A szakszervezeti elnök ugyanakkor hangsúlyozta a civilek munkájának fontosságát, melynek szerinte jelentős szerepe van a határértékek betartásának ellenőrzésében.

Györfi Mihály, Szolnok polgármestere kijelentette, a helyiek akarata ellenében nem épülhet gyár a városban
Fotó: Nagy Balázs

Szolnok polgármestere, Györfi Mihály kijelentette, mindent megtesznek azért, hogy ha a nép úgy dönt, a gyár ne települhessen Szolnokra. Ennek érdekében minden jogi és környezetvédelmi eszközzel lassítani próbálják majd a beruházást.

Az szolnokiak akarata ellenében nem lehet gyárat építeni ide

– fogalmazott a városvezető.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában