2025.03.27. 16:26
A hídlábaknál lévő gyilkos örvények a mélybe ránthatták volna a politikust, ezen múlt a túlélés
Szerda este megdöbbentő eseménynek voltak szemtanúi a budapesti Boráros térnél tartózkodók. A pride-párti tüntetés végén ugyanis Szabó Bálint a Dunába vetette magát, ahonnan a vízi rendőröknek kellett kimenteniük. A vízbe ugrott politikus szerencséje, hogy megfelelő időn belül megtalálták, és kellő szakértelemmel segítettek rajta. Egy orvos véleményét kértük az eset kapcsán.
A hideg víz és az örvényes terület egyenként is veszélyes lehet, de a két jelenség kombinációja akár végzetes tragédiához is vezethet. Szabó Bálint esetének lehetséges következményeit egy orvos segítségével elemeztük. Mint kiderült, a vízbe ugrott politikus esete akár kedvezőtlen fordulatot is vehetett volna.

Forrás: police.hu
Könnyen tragédiába torkollhatott volna az eset
– A hideg vízbe ugrás szélsőséges hatása lehet a hirtelen bekövetkező halál, mely egy sokkhatás miatt alakulhat ki. Ilyenkor általában van egy stressz, ijedtség is, amik mellett a hideg víznek lehet reflexesen egy szívmegállást kiváltó hatása – tájékoztatta hírportálunkat dr. Hoksári László.
Hozzátette azt is, hogy a hídlábaknál gyakran fordulnak elő örvények, amik könnyedén lehúznak a mélybe. Így, ha a tüdő is megtelik vízzel, a keringés is leáll. Már csak ennek ténye miatt is hatalmas veszélynek tette ki magát a politikus.
Az újraélesztés fontos tényezője
A szolnoki háziorvos elmondta, hogy az agynak a védelme az egyik legfontosabb az időfaktor szempontjából. Ezt azzal magyarázta, hogy az idegsejtek oxigénigénye nagyon magas, és rövid időn belül beindulhat a sejtelhalás.
– Ha öt percen belül nem tudják kellőképpen a vérkeringést és az oxigénellátást megindítani, akkor agykárosodás léphet fel – folytatta.
Kiderült mi volt a vízbe ugrott politikus szerencséje
Dr. Hoksári László elárulta, hogy az egyik legfontosabb tényező az, hogy rögtön meg tudták kezdeni a szakszerű újraélesztést. Habár a hideg víz okozhat hirtelen szívmegállást, de segíthet is a sejtelhalás lassításában.
– Egészséges embernél, ha ilyen körülmények között leáll a keringés, és öt percen belül elkezdődhet az újraélesztés, akkor 90 százalék feletti sikerre számíthatunk. Más egyéb esetben 50-60 százalék a reanimáció sikeressége – zárta.