2025.04.15. 06:20
Egy elhagyatott építménybe lépve félelmetes felfedezést tett a madarasi reptéren forgató csoport
Több mint három évtizeddel a szovjet csapatok kivonulása után végre fény derült egy titokzatos magyarországi katonai létesítmény valódi szerepére. A madarasi reptéren található egykori szovjet bázis, amely valaha több ezer embernek adott otthont, a hidegháború egyik legnagyobb hazai hadititkát őrizte.
A szovjet hadsereg 1991-es kivonulásáig a magyar kormány sem tudta pontosan, hány katona állomásozik hazánkban, és milyen fegyvereket tárolnak a bázisokon. Csak később vált világossá, hogy a madarasi reptéren nukleáris fegyvereket is tartottak. Ezek kisebb hatóerejű, taktikai atomfegyverek voltak, amelyeket vadászbombázó repülőgépekről vagy mobil rakétaindító állásokról lehetett bevetni – írja a borsonline.

Forrás: Borsonline
A kunmadarasi repülőtér a maga 800 hektáros területével az ország legnagyobb katonai bázisa volt, amelyet két elit szovjet repülőezred használt. A hatvanas években kapott Szu-7B vadászbombázók feladatkörébe a nukleáris csapásmérés is beletartozott.
Atomfegyvereket tároltak a madarasi reptéren
A nukleáris fegyvereket nem föld alatti bunkerekben tárolták, hanem masszív vasbeton szerkezetekben, amelyeket földréteggel borítottak. A biztonságot ötszörös kerítésrendszer garantálta, a külső vonalba áramot vezettek, míg a belső körben kutyás őrök járőröztek. A bombatárolóhoz négy különleges biztonsági ajtón keresztül lehetett bejutni, a helyiségek oxigénfejlesztő berendezésekkel és nagy teherbírású darukkal voltak felszerelve.
A katonák, akik ezen a bázison szolgáltak, szigorú titoktartási esküt tettek, amely nem néhány évre, hanem életük végéig szólt. Még a bázis sorkatonái sem tudhatták pontosan, mi zajlik a legjobban őrzött területen.

Egy szellemváros emlékei
A bázis nem csupán egy katonai létesítmény volt, hanem egy teljesen önálló város. Saját kórház, tűzoltóság, iskola, sportcsarnok, uszoda, mozi és színház is működött itt. A helyiek és a szovjet katonák sajátos szimbiózisban éltek együtt, a környező települések piacain a katonák szívesen költötték a pénzüket.
A szovjet csapatok kivonulása után azonban a bázis gyors pusztulásnak indult. A szabadrablás hónapokig tartott, rengeteg érték eltűnt. Bár a helyiek szerint az oroszok nem vittek magukkal sok mindent, a távozásuk után hátrahagyott épületek és felszerelések jórészt tolvajok és az időjárás áldozatává váltak.
Mára a terület új tulajdonoshoz került, de az egykori katonai komplexum nagy része menthetetlen állapotban van. Ami azonban megmaradt, az egy különleges időutazásra hívja azokat, akik szeretnék felfedezni a magyar történelem egyik legrejtélyesebb katonai létesítményét.
