2025.05.10. 17:25
Tizenhét év után megismétlődik a drámai helyzet Püspökiben, az adatok szerint pont ugyanaz fog történni
Az idei tavasz súlyos vízhiányt hozott magával. Az elmaradt vízfeltöltés és a csapadékszegény időjárás miatt drasztikusan csökken a vízszint a Szajol és Tószeg határában található 76 hektáros holtágon. A horgászközösség attól tart, hogy idén teljesen ellehetetlenül a horgászat Tiszapüspökiben.
Az aszályos időjárás nem csak a növényvilágot veszélyezteti. A vízszint most 60-80 cm-rel az ilyenkor szokásos szint alá süllyedt, és várhatóan augusztusra kritikussá válik. Nem véletlenül aggódnak a pecások, hogy ebben az évben nem lesz horgászat Tiszapüspökiben.

Fotó: facebook.com / Bander József
– Ha nem jön egy kiadós eső, a vízszint olyan alacsonyra csökkenhet, hogy ellehetetleníti a horgászatot. A meleg, sekély vízben ráadásul elszaporodnak a vízinövények is, tovább nehezítve a helyzetet – vázolta a nem túl derűs jövőt Bander József, Tiszapüspöki polgármestere.
Súlyos milliókba kerülne a víz pótlása
A víz pótlása nem egyszerű feladat: mivel gravitációs úton nem lehet bevezetni a vizet, mesterséges módszerhez kellene nyúlni, amelynek költségei az egekbe szöknek. Egyetlen méter vízszint-emelés 20 millió forintba kerülhet, de ezt jelenleg senki sem tudja vállalni. A horgászok közben bizonytalanul állnak a helyzet előtt, mi van, ha engedélyt váltanak, de nem tudnak mit kezdeni vele, mert egyszerűen nem lesz elég víz?
Mit mond a polgármester: idén lesz horgászat Tiszapüspökiben?
Bander József elmondta: a helyzet kezelésére idén óvatos haltelepítést hajtottak végre:
15 mázsa hal került a Holtágba, bízva abban, hogy az augusztusig fennmaradó vízszint még lehetővé teszi a horgászatot.

A haltelepítés mellett egy másik jó hír is érkezett, hiszen országosan eltörölték, így nem lesz ponty tilalom. Mostantól egész tavasszal szabadon lehet pontyra horgászni. Ez valamelyest javítja a hangulatot a horgásztársadalomban, de a természetes vízszint pótlására egyelőre nincs megnyugtató megoldás.
A helyi önkormányzatok és vízkezelők már egyeztetnek a lehetőségekről, de a végső szó ismét az időjárásé lesz. Ha az eső továbbra is elkerüli a térséget, nemcsak a horgászat, de a holtág teljes ökológiai egyensúlya is veszélybe kerülhet. Ahogyan Bander József polgármester fogalmazott:
17 évvel ezelőtt már volt példa hasonló válsághelyzetre – akkor csak a katasztrófavédelem, a vízügy és a környékbeli gazdák összefogásával sikerült megmenteni a területet.
Most minden szem az égre szegeződik: vajon megérkezik időben a megváltó eső?