2025.05.15. 14:26
Karikó Katalin Szolnokon elárulta, mit tett volna, ha azt akarta volna, hogy mindenki szeresse – galériával
Összesen három terem telt meg izgatott fiatalokkal a Debreceni Egyetem Szolnok Campusán. Több mint 500 középiskolás és egyetemista diák előtt tartott egy igazán jó hangulatú, humorban bővelkedő előadást Karikó Katalin Szolnokon, ahol nem is annyira a tudományos pályához, mint inkább magához az élethez adott kulcsfontosságú tanácsokat.
A Szolnok 950 „Hazaváró” programsorozat keretében Szolnokra érkezett Karikó Katalin Nobel-díjas kutató. A világszerte elismert tudós elsőként a Debreceni Egyetem Szolnok Campusán találkozott a hallgatókkal, ahol személyes hangvételű, inspiráló előadásában osztotta meg gondolatait a tudományos pálya kihívásairól, örömeiről és az őt hajtó szenvedélyről. – Senki nem fog biztatni, hogy "gyerünk tovább", ezt belülről kell akarni. Ha azt szerettem volna, hogy mindenki szeressen, akkor igen, lehet, hogy fagyi árusnak megyek – így válaszolt Karikó Katalin Szolnokon arra a kérdésre, hogy vajon megfordult-e valaha a fejében, hogy a tudományos pálya helyett valami egészen mást válasszon. Hozzátette azt is, hogy ez a karrier nem való mindenkinek, de tapasztalatai és tanácsai nem csak azoknak szólnak, akik kutatóvá szeretnének válni.

Fotó: Fotó: Mészáros János
Karikó Katalin Szolnokon – a Nobel díjas tudós, aki stand-up előadó is lehetett volna.
– Kisújszálláson még sose láttam kutatót, de gondoltam majd bejárok a munkahelyemre és minden nap kitalálok valamit –
idézte fel pályája indulását Karikó Katalin a Debreceni Egyetem Szolnok Campusán.
A fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjas kutatóbiológus és a szintetikus mRNS alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztését felfedezéseivel megalapozó biokémikus humorával és közvetlen előadásmódjával 10 perc alatt többször nevettette meg a tiszteletére összegyűlt fiatal közönséget, mint egy kereskedelmi TV stand-up előadója. A diákok talán maguk sem gondolták, hogy egy ilyen híres tudós ilyen szórakoztató is lehet. Az is igaz, hogy ezúttal nem az mRNS-technológia volt a főszereplő, hanem az élet maga.
Motiváció egy olyan generációnak, amelyik az influenszerkedésben látja a jövőt
A Nobel-díjas kutatóbiológus azzal a céllal érkezett Szolnokra, hogy saját életének fordulópontjait bemutatva inspirációt adjon a mai fiataloknak egy gazdag és örömmel teli élethez. Mint mondta, a social médiában és az online világban akkora az információs zaj, hogy sokkal nehezebb valódi értékeket mutatni a fiataloknak. Ezért tanárokkal, újságírókkal és minden segítővel közösen kell dolgozni azon, hogy a fiatalokat közelebb hozzák a tudományhoz, és hogy a szélesebb közönség tudományos ismereteit is növeljék.
Karikó Katalin Szolnokon
Fotók: Mészáros JánosJelenleg ugyanis hatalmas szakadék tátong aközött, amit egy kutató végez, és amit erről az átlagember tud.
Emiatt is vált általánossá a tudomány és a tudományos eredmények iránti bizalmatlanság és nyert teret helyette a konspiráció és az áltudományos okoskodás. És emiatt történhetett meg az is, hogy COVID idején volt, aki „terhes lett a vakcinától” – idézett fel egyet a bizarr esetek közül a kutatóasszony.

Fotó: Fotó: Mészáros János
Alapelvek az élethez – nem a stressz öl meg, hanem az, ahogy reagálunk rá
Az emberek tudományhoz való hozzáállását hosszan lehetne fejtegetni, de Karikó Katalin most inkább azokra a dolgokra fókuszált, amelyek szerinte kulcsfontosságúak egy minőségi, sikeres és boldog élethez. Kiemelte, hogy nagyon fontos az önmagunkba vetett bizalom, a komfortzónából való bátor kilépés, hogy saját erőnket megtapasztaljuk, valamint a koncentráció, ami segít kizárni a lényegtelen tényezőket és haladni a cél felé. És végül, talán az egyik legfontosabb a stressz kezelése. Ez utóbbinak különösen nagy jelentőséget tulajdonított, s mint mondta, ha 16 évesen nem olvassa el Selye János stresszkutató könyvét, nem ülne most itt és nem lenne az, aki.
Márpedig Karikó Katalin nem csupán világszerte közismert tudós, hanem egy csodálatos példa arra, hogy a legnagyobb eredmények mögött is ott áll az ember,
- a kételkedéseivel,
- a kitartásával,
- a hitével,
- az emberségével, és
- a humorával. Talán épp ez az, ami igazán inspiráló lehet a fiatalok számára – hogy a tudomány nemcsak géniuszok terepe, hanem azoké is, akik hajlandók hinni magukban akkor is, amikor mások nem, és emberek tudnak maradni akkor is, amikor már a világ felfigyelt rájuk.