Mentőakció

2025.05.17. 12:00

Két testvére már nem él, de ő új esélyt kapott, fantasztikus életmentés Martfűn

A tavaszi és kora nyári időszakban egyre gyakrabban találkozhatunk földön csipogó, látszólag elhagyott madárfiókákkal. Sokan ilyenkor azonnal segíteni szeretnének, pedig a szakemberek szerint a beavatkozás sok esetben nem indokolt, persze van kivétel, mint a legutóbbi martfűi eset. Egy erdei fülesbagoly fiókát két elpusztult testvére mellett találtak meg egy üzemi területen, melyet szinte rögtön adoptáltak, bízva a madárfióka mentés sikerében.

A Martfűi Cipőgyár területéről érkezett bejelentés egy élő és két elhullott erdei fülesbagoly fiókáról. A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület munkatársai azonnal reagáltak, és elindult az életmentő akció. Az egyik egyesületi tag, szinte azonnal adoptálta az életben maradt kismadarat, pótszülőként egy, a város szélén található, azonos korú fiókákkal rendelkező fészekaljba csempészte be. A madárfióka mentés kapcsán a természetvédők abban bíznak, hogy a fülesbagoly szülőpáros a fészkéből kihullott fiókát is táplálni fogja, és nagy eséllyel felnő a mostohatestvéreivel együtt.

Madárfióka mentés
A szolnoki természetvédők újabb sikeres mentőakciót hajtottak végre, annak ellenére, hogy a madárfióka mentés nem is olyan egyszerű
Forrás: A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület Facebook-oldala

A madárfióka mentés nem is olyan egyszerű kéréds

A következő hetekben sokan találkozhatnak a földön ülő, hangosan csipogó madárfiókákkal. Ilyenkor sok állatbarát ösztönösen segíteni akar, és vagy saját maga próbálkozik a mentéssel, vagy értesíti az állatvédőket. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) azonban arra figyelmeztet, hogy a fiókák megmentésére csak ritkán van valóban szükség – és csakis indokolt esetben – olvasható a Ripost cikkében. 

Fontos tudni, hogy a fiókák egy része – különösen a rigók, szajkók, széncinegék, vörösbegyek – természetes viselkedésként hagyja el a fészket, mielőtt repülni tudnának. Ilyenkor a szülők továbbra is etetik és védik őket, akár több napig is. Ezeket a madarakat nem kell megmenteni, sőt, az emberi beavatkozás gyakran többet árt, mint használ.

Az MME szerint az is része a természet rendjének, hogy a fiókák 70–80 százaléka elpusztul. Emiatt van belőlük olyan sok, hiszen a túlélők így is biztosítják a faj fennmaradását. Ez a természetes szelekció egyik alapvető működési törvénye.

Miért „kerül” a fióka a földre?

Bár nem jellemző, hogy egy fióka ok nélkül essen ki a fészekből, bizonyos esetekben ez mégis előfordulhat. Ilyen például, ha az erős szél vagy az eső miatt a fészek megbillen, és a fióka kiesik. Előfordulhat az is, hogy a szülők kilökik a gyengébb, beteg példányokat, vagy a fióka saját akaratából hagyja el a fészket, mielőtt teljesen megerősödött volna.

Amennyiben egy földön talált fióka láthatóan sérült, elpusztult társak vannak körülötte, vagy olyan helyen van, ahol közvetlen veszély fenyegeti, mint például járda, forgalmas udvar, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Ilyen esetben a legjobb, ha az MME vagy helyi természetvédelmi egyesület munkatársait keresik meg az amatőr állatvédők. 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában